Technologia

Polka została portrecistką maszyn. W USA uczy robota malować

Technologia

Aktualizacja:

Agnieszka Piłat wyjechała z Łodzi, by uciec przed nieudanym związkiem. Trafiła do San Francisco, bo wierzyła, że za oceanem będzie mogła spełniać marzenia. Nawet nie śniło jej się, że wybierając studia artystyczne z klasycznej portrecistki stanie się portrecistką maszyn. Poznajcie jej historię.

Portrety robotów

Roboty coraz śmielej wkraczają w świat kultury. Doskonale o tym wie Agnieszka Piłat, która początkowo specjalizowała się w klasycznych portretach.

- Tak naprawdę w portretach pokazujemy, kto jest najważniejszy kulturowo i kto tak naprawdę rządzi światem. W tej chwili najważniejsze są maszyny albo technologia. Pomyślałam, że to jest historyczny moment, że trzeba je malować. Dać miejsce tym portretom w przyszłości w muzeach - tłumaczyła artystka.

Agnieszka Piłat uczy roboty malować

Początkowo malowała starsze maszyny – z historią. Dopiero później zaczęła tworzyć portrety nowoczesnym robotom. Zadanie to nie należało jednak do najprostszych. Przekonała się o tym w firmie Google.

- Miałam namalować portret mechanicznego urządzenia, które jest na samochodzie. (...) To była naprawdę długa nauka dla mnie. Byłam tam chyba dwa miesiące. Musiałam wrócić do swojego studia i było mi bardzo przykro i wstyd, ale nie umiałam tego skończyć - przyznała artystka.

Dziś jej obrazy kupują bogaci z Doliny Krzemowej, a Agnieszka Piłat zaprzyjaźniła się z robotem z Boston Dynamics, którego chce nauczyć malować. Malarka planuje zrobić pierwszy na świecie wernisaż "Kobieta i robot".

- Byłyby obrazy malowane przeze mnie i też obrazy malowane przez robota - zapowiedziała. Więcej na temat jej prac w materiale wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Zobacz także:

W "Kanapowcach" Kamil i Kuba schudli łącznie ponad 40 kg. "Na początku przebiegnięcie 100 m było mordęgą"

Trzy rzeczy, które możesz zrobić o poranku, by twój dzień był udany

Zwyciężczyni 2. edycji "MasterChefa" gościem specjalnym w "MasterChef Junior". Jak potoczyła się jej kariera?

Autor: Dominika Czerniszewska

Reporter: Michał Malinowski

Pozostałe wiadomości