Styl życia

Na czym polega tatuowanie oczu i czy jest bezpieczne?

Styl życia

Aktualizacja:
Igor Ustynskyy/Getty Images

Tatuowanie ciała to popularna od lat metoda jego zdobienia. Technika ta stała się współcześnie na tyle zaawansowana, że umożliwia nawet wykonywanie wzorów na gałce ocznej. To zdecydowanie rzecz dla osób lubiących prowokować. Tatuowanie oczu bowiem radykalnie zmienia wygląd.

Kontrowersyjny zabieg, jakim jest tatuowanie oczu, wymaga od osoby go wykonującej mistrzowskiej precyzji. Barwnik umieszczany jest w oku, więc wystarczy jeden zły ruch i narząd wzroku może zostać uszkodzony. Jak wygląda ten zabieg i jakie ryzyko ze sobą niesie? Czy wykonuje się go także ze wskazań medycznych?

Tatuowanie oczu – jak wygląda zabieg?

Tatuaż oczu stał się modny wraz z trendem zwanym potocznie body modification. Ta technika modyfikowania ciała polega na wstrzykiwaniu barwnika za pomocą precyzyjnej igły pomiędzy spojówkę a twardówkę. Zazwyczaj wystarczy kilka nakłuć, bo w odróżnieniu od tradycyjnej metody tatuowania skóry barwnik po podaniu rozlewa się w oku, wypełniając kolorem daną przestrzeń. Jeśli rezultat nie jest satysfakcjonujący, czynność należy powtórzyć. Zabieg trwa zwykle kilka minut i zazwyczaj wykonywany jest w towarzystwie asystenta tatuatora, który pomaga rozszerzyć oko osobie mu się poddającej. W metodzie tej wykorzystuje się różne barwniki, choć najchętniej wybieranym kolorem jest czerń. Osoby poddające się tego rodzaju zabiegowi zazwyczaj mają już inne dekoracje na skórze czy modyfikacje ciała. Na tak odważny krok raczej nie decydują się ludzie zaczynający swoją przygodę ze zdobieniem ciała.

Należy pamiętać, że wytatuowanych oczu nie da się ukryć tak jak np. innych części ciała, które zdobi barwny rysunek. Należy więc to dobrze przemyśleć. Taka metamorfoza wyglądu może bowiem ograniczyć możliwości uzyskania pracy, odstraszyć płeć przeciwną czy też spowodować dyskomfort psychiczny u członków rodziny.

Tatuowanie oczu – skutki uboczne

Jak każdy zabieg także tatuowanie oczu niesie ze sobą pewien element ryzyka. Odbywa się ono na niezwykle wrażliwym i podatnym na uszkodzenia narządzie, więc nieumiejętnie przeprowadzone może skutkować poważnymi konsekwencjami. Zbyt mocne wbicie igły może bowiem sprawić, że barwnik, zamiast "osiąść" pod spojówką, dostanie się do wnętrza gałki ocznej. Wśród skutków ubocznych zabiegu wymienia się m.in.: zapalenie gałki ocznej, perforację rogówki oka, oderwanie siatkówki, infekcje, a nawet utratę wzroku. Do tego może pojawić się także światłowstręt czy obniżenie ostrości widzenia. W miejscu wstrzyknięcia barwnika może również wystąpić krwawienie. Powyższe sytuacje nie powinny mieć miejsca, gdy zabieg wykonuje się w profesjonalnym studiu przez doświadczonego tatuażystę. Musi on jednak mieć wiedzę na temat techniki, ale także dysponować właściwym sprzętem, bo wybór odpowiedniej igły do tego rodzaju dekoracji oka ma niebagatelne znaczenie. Należy też pamiętać, że osoba, która chce się poddać zabiegowi, powinna wcześniej zbadać swój wzrok i wykluczyć ewentualne przeciwwskazania.

Tatuowanie oczu w Polsce

Modyfikacje ciała, takie jak rozszczepianie języka, implanty podskórne, efickie uszy czy skaryfikacja (tworzenie blizn) zyskują na popularności. Osób, które uległy tego rodzaju trendowi, jest mnóstwo, co udowadniają liczne programy typu talk show, do których są zapraszane jako goście. Tatuowanie oczu jest metodą modyfikacji wyglądu, która budzi liczne kontrowersje głównie przez ryzyko, jakie ze sobą niesie. To jednak nie odstrasza tych, którzy pragną się jej poddać i tym samym trwale zmienić swój wygląd. Najbardziej znanym na świecie modyfikatorem ludzkiego ciała jest Luna Cobra, który sam także poddał się tej metodzie. Osobą publiczną w Polsce, która zdecydowała się na ten zabieg, jest raper Popek. Niestety taki trend ma swoje ciemne oblicze. Przykładem jest przypadek Anoxi, która poddała się zabiegowi tatuowania gałek oczu. Został on jednak przeprowadzony nieprawidłowo, w wyniku czego doszło do poważnych uszkodzeń narządu wzroku. Kobieta nie widzi na jedno oko, a drugie jest zagrożone ślepotą.

Moda na tego rodzaju modyfikację ciała w naszym kraju dopiero się rozwija i niewiele osób decyduje się na tatuowanie oczu. Cena jest bowiem wysoka, bo w Polsce jeszcze nie można go wykonać. Do kosztów tatuażu należy więc doliczyć koszty podróży do innego kraju.

Warto wiedzieć, że tatuowanie oczu odbywa się także ze wskazań medycznych. Tak jest w przypadku barwienia rogówki. Jest to zabieg, który wykonuje się, kiedy pojawia się jej zmętnienie, a także, gdy występują na niej blizny. Tatuowanie oczu przeprowadza się także w celu korekty wzroku np. u osób z albinizmem czy aniridią, czyli brakiem tęczówki.

Tatuuje banany i organizuje warsztaty dla dzieci. Zobacz wideo:

Zobacz też:

Tatuuje banany. "Nikt na świecie nie robi tego na taką skalę jak ja"

Wspólne tatuaże dla par – popularne wzory dla dwojga

Tatuaż jako dowód przyjaźni – najciekawsze wzory i pomysły

Autor: Adrian Adamczyk

Pozostałe wiadomości