Styl życia

Tanatopraktor – zawód tylko dla osób wytrzymałych psychicznie. Jak wygląda ta praca?

Styl życia

Aktualizacja:
iStockphotoKatarzynaBialasiewicz/Getty Images

Tanatopraktor to zawód poniekąd owiany tajemnicą. Bynajmniej nie z powodu braku dostępu do informacji, ale trudności, która może każdemu towarzyszyć w zgłębianiu tego, czym faktycznie zajmuje się tanatopraktor. Do jego głównych obowiązków należy zadbanie o właściwą ekspozycję zmarłego.

Tanatopraktor profesjonalnie zajmuje się zwłokami. Jego głównym zadaniem jest doprowadzenie zwłok do najlepszego możliwego stanu estetycznego. W przypadku osób, które zmarły w wyniku zabójstwa lub wypadku drogowego, tanatopraktor podejmuje się czynności tanatoplastycznych, rekonstruuje twarz, a także prostuje zdeformowane kończyny. Zawód tanatopraktora może wykonywać każdy, jednak z jakiegoś powodu chętnych wcale nie jest tak dużo, mimo wysokich zarobków.

Tanatopraktor – zawód nie dla wszystkich. Czym się zajmuje?

W momencie, gdy po śmierci ciało zmarłej osoby trafia do zakładu pogrzebowego, rozpoczyna się proces ustaleń rodziny i pracowników, dotyczące sposobu pogrzebu oraz pochówku. Jednym z popularnych rozwiązań jest pogrzeb z otwartą trumną. Taki wariant wywodzi się z tradycji, a obecnie najczęściej spotykany jest na wsiach i w mniejszych miejscowościach. Aby jednak ciało zmarłego mogło być poddane ekspozycji, musi być należycie przygotowane.

Tanatopraktor to osoba, która zajmuje się zwłokami od chwili, gdy te umieszczane są w chłodni. Do głównych zadań tanatopraktora, zwanego także balsamistą zwłok, należy zadbanie o wygląd zmarłego. Wszelkie działania, które podejmuje, mają na celu poprawę estetyczną ciała, aby w jak najlepszy sposób mogło ono być zaprezentowane w otwartej trumnie. Rodzaj i zakres wykonywanych zabiegów uzależniony jest przede wszystkim od woli rodziny zmarłej osoby.

W niektórych przypadkach tanatopraktorzy dbają nie tylko o estetykę ciała zmarłego. Zdarzają się sytuacje dramatyczne, na skutek których ciało jest bardzo zdeformowane. Jedną z popularniejszych przyczyn są śmiertelne wypadki samochodowe. Wówczas tanatopraktorzy odpowiadają także za to, aby w sposób godny i naturalny ułożyć ciało w trumnie, co może wiązać się z nastawianiem poskręcanych kończyn i innymi trudnymi zabiegami.

Tanatopraktyka i czynności mające zapewnić naturalny wygląd zmarłemu

Według powszechnie dostępnych informacji udzielanych przez pracowników różnych zakładów pogrzebowych w Polsce najczęściej wybieraną usługą z zakresu tanatopraksji jest zrobienie makijażu typu „no make-up”. To czynności, których rezultatem ma być doprowadzenie wyglądu twarzy zmarłego do stanu sprzed śmierci. Różne zabiegi i makijaże mają nie być widoczne. Muszą być jak najbardziej naturalne.

W przypadku, gdy osoba nie zmarła w wypadku lub z powodu innej przyczyny deformującej ciało, tanatopraktor zajmuje się wpierw doprowadzeniem twarzy zmarłego do naturalnego, spokojnego wyrazu. Konieczne staje się zamknięcie powiek, które mogą się otwierać po śmierci. Twarze zmarłych mężczyzn poddawane są drobiazgowemu goleniu za pomocą specjalistycznych narzędzi. Należy pamiętać o tym, że o ile skóra zmarłego już od zgonu rozpoczyna procesy związane z rozkładem, o tyle zarost twarzy mężczyzny rośnie w takim samym tempie, jak za życia, jeszcze przez blisko 48 godzin. Jeżeli z jakichś przyczyn twarz zmarłego uległa widocznym zmianom, konieczna jest implementacja zabiegów z zakresu tanatoplastyki. Muszą być one wykonywane przez doświadczonych tanatopraktorów, mających podstawową wiedzę z zakresu medycyny i kosmetologii.

Do kolejnych czynności wykonywanych przez tanatopraktorów należy – na polecenie rodziny – wykonanie fryzury zmarłemu. Pracownicy zakładu pogrzebowego odpowiadają również za ubranie zmarłego. Po wykonaniu wszystkich czynności ciało składane jest w trumnie w taki sposób, aby jak najlepiej się prezentowało.

Ile zarabia tanatopraktor i kto może nim zostać?

Nie istnieją prawne obostrzenia wskazujące na to, kto może zostać tanatopraktorem. Firmy pogrzebowe nowych pracowników na początku najczęściej delegują na specjalistyczne szkolenia. Kolejne, najważniejsze doświadczenia każdy tanatopraktor zdobywa samemu.

Praca tanatopraktora jest niezwykle ciężka pod względem psychicznym i z tego powodu nie każdy jest w stanie ją wykonywać. Jak zdradzają tanatopraktorzy, po kilkunastu lub kilkudziesięciu zabiegach obciążenie psychiczne nie już tak znaczące. Podobne prawidłowości można zresztą zauważyć np. u lekarzy różnych specjalizacji, którzy przecież także obcują ze śmiercią.

Zawód tanatopraktora jest także trudny z innego powodu – taki pracownik musi być dostępny 24 godziny na dobę. Telefon o trzeciej w nocy z zakładu pogrzebowego nie powinien nikogo dziwić. W zamian za swoją pracę początkujący tanatopraktor jest w stanie zarobić 6000–10000 zł. Zależy to jednak od miasta i ilości pracy. Standardowo godzina pracy to wynagrodzenie rzędu 100–200 złotych. Na znacznie większe zarobki można liczyć w przypadku obsługi zwłok po zdarzeniach komunikacyjnych lub zabójstwach.

Zobacz wideo: Jak wygląda świecki pogrzeb?

Zobacz także:

17-latka oskarżona o zabójstwo noworodka. Dziewczyna miała ukrywać ciążę

Etapy żałoby– jak poradzić sobie z nieoczekiwaną stratą

Utrata osoby bliskiej – żałoba po teściu

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto

Pozostałe wiadomości