Styl życia

Szlifujemy angielski w domu. Jak się uczyć, żeby się nauczyć?

Styl życia

Podczas kwarantanny mamy więcej czasu niż zazwyczaj. Warto poświęcić go na przykład na szlifowanie języków obcych. O sposobach na efektywną naukę opowiadała nam Arlena Witt, autorka programu „Po cudzemu” i nauczycielka języka angielskiego.

Nauka języka w domowych warunkach

Oprócz tradycyjnych metod na naukę języka takich jak podręczniki i książki, warto skorzystać z różnych nowych form. Zadbajmy o to, żeby czas, który spędzamy w domu wykorzystać na szlifowanie wiedzy. A żeby to zrobić, sięgnijmy po to, co już mamy.

„Przeprośmy” się z internetem – to prawdziwa kopalnia wiedzy. W serwisie YouTube znajdziemy wiele materiałów edukacyjnych, np. program Arleny Witt „Po cudzemu”.

Zacznijmy oglądać filmy i seriale – tych na platformach streamingowych nie brakuje - w wersji oryginalnej.

Jeżeli nigdy wcześniej nie oglądaliśmy nic tylko po angielsku, to możemy zacząć od oglądania w wersji oryginalnej, którą słyszymy, ale z napisami polskimi. Potem, jak zauważymy, że to już nie jest nam potrzebne, możemy wejść krok dalej i włączyć angielskie napisy. A potem może nawet całkiem wyłączyć napisy

- radzi Arlena Witt.

Zachętą może być obejrzenie filmu, który już kiedyś widzieliśmy. Skupimy się na tym, co słyszymy. Większość z nas jest wzrokowcami, dlatego napisy wspomogą zapamiętywanie.

Małymi kroczkami

Przede wszystkim nie narzucajmy sobie zbyt dużej presji. Ważne, żeby uczyć się małymi partiami. Zacznijmy nawet od jednego słówka dziennie. Skupmy się na tym, żeby docenić „przebywanie” z językiem i słuchanie go – np. poprzez oglądanie filmów. Wkrótce stanie się to naturalne.

Kluczem jest to, że nauka połączona jest z zabawą i rozrywką

- zapewnia Arleta Witt w rozmowie z Dzień Dobry TVN.

Piosenka jest dobra na wszystko?

Często pojawiają się opinie, że możemy uczyć się języków obcych przez zapamiętywanie tekstów piosenek. Musimy jednak bardzo uważać. Pamiętajmy, że to jest sztuka i mogą tam wkraść się uproszczenia. Nawet przeboje zespołu The Beatles czy Justina Biebera mają błędy gramatyczne!

Nasz reporter Bartek Dajnowski sprawdzał jak się uczyć, kiedy się nie uczymy. Czego się dowiedział? Obejrzyj materiał:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Autor: Anna Korytowska

Pozostałe wiadomości