Styl życia

Vademecum rodziców pierwszoklasisty

Styl życia

mat

Druga połowa wakacji to dla uczniów czas, w którym zaczynają przygotowania do powrotu do szkoły. Dla przyszłych pierwszoklasistów to czas szczególny. Czeka ich coś nowego, co z jednej strony cieszy, z drugiej – może budzić różne obawy. Jak pomóc dziecku z uśmiechem przekroczyć próg szkoły?

W dzieciach, które dopiero rozpoczynają edukację szkolną, hasła takie jak „szkoła”, „nauka” czy „uczeń” budzić mogą różne emocje. Z jednej strony radość i ciekawość – nastawieni przez rodziców czy dziadków pozytywnie względem faktu bycia uczniem, a więc kimś doroślejszym niż przedszkolak, czują się dumni, że za chwilę dołączą do społeczności szkolnej. Z drugiej strony każda niewiadoma budzi czasem lęk. W zależności od wrażliwości dziecka lęk ten może być mniejszy lub większy, dlatego tak istotnym jest odpowiednie przygotowanie dziecka do nowego etapu w życiu. W jaki sposób przygotować dziecko do szkoły? Na co zwrócić uwagę, rozmawiając z dzieckiem o nowej szkole?

Zadbaj o odpowiednie nastawienie dziecka

Pozytywne nastawienie do nowej sytuacji to połowa sukcesu. Bez względu na własne doświadczenia i wspomnienia ze szkoły, rodzic czy opiekun nie powinien przerzucać na dziecko swoich własnych odczuć, tym bardziej nie powinien demonizować szkoły. Straszenie surową panią czy złymi ocenami, żeby wymusić na dziecku „grzeczność”, to nie najlepszy sposób.

Co zrobić, aby dziecko nie obawiało się szkoły? Przede wszystkim opowiedz dziecku o szkole w sposób obiektywny:

 • Opisz mu, jak wygląda rytm dnia w szkole: siedzenie w ławkach, długość trwania lekcji, długość trwania przerwy, dzwonek, klasa, świetlica – to wszystko jest dla dziecka nowe. Nawet jeśli wiele lat spędziło w przedszkolu i lubiło je, rytm pracy w szkole wygląda zupełnie inaczej i warto dziecko na to przygotować. To, co oswojone, nie przeraża.
 • Opowiedz dziecku o szkolnych atrakcjach: wyjścia na basen, wycieczkach, dodatkowych zajęciach – każda szkoła ma własne sposoby na to, jak urozmaicić dzieciom czas spędzany w szkole. Warto dokładnie poznać ofertę placówki i porozmawiać o niej z dzieckiem. Kto wie, może dodatkowe zajęcia sportowe czy teatralne będą dla niego tym konkretnym bodźcem, aby do szkoły pobiec z radością?
 • Pozwól dziecku odczuwać wszystkie emocje i wyrażać je. Jeśli wspomina, że boi się szkoły, porozmawiaj z nim delikatnie, czego konkretnie dotyczy ta obawa.

Skompletuj wyprawkę pierwszoklasisty

Kompletowanie wyprawki, czyli wszystkich najważniejszych przyborów szkolnych i przedmiotów, które będą dziecku potrzebne wraz z rozpoczęciem nauki, to ten moment, w którym warto oddać dziecku decyzyjność. Zeszyty, ołówki, plecak czy worek na buty we wzory, które podobają się dziecku, z pewnością nastoją dziecko pozytywnie przed nadejściem września. Wszystkie niezbędne artykuły szkolne znajdziesz m.in. w sklepach sieci Carrefour , a także w księgarniach i sklepach papierniczych.

Przygotowując wyprawkę pierwszoklasisty, zwróć uwagę, aby znalazły się w niej:

 • plecak – najlepiej z dwoma komorami, które pozwolą lepiej rozplanować rozmieszczenie jego zawartości, a także z przynajmniej jedną kieszonką na bidon i drobiazgi. Plecak powinien być ergonomiczny, idealnie dopasowany do wzrostu dziecka, z miękkimi szelkami wyściełanymi gąbką, które zapewnią komfort użytkowania i właściwą postawę dziecka;
 • worek na obuwie – możesz wybrać wzór, który zgrywa się ze wzorem na plecaku;
 • piórnik – jeśli nie jest już wyposażony, należy dokupić ołówek (B – miękki lub HB – średnio twardy), długopis niebieski, gumkę do ścierania, temperówkę;
 • kredki ołówkowe;
 • zeszyty – w pierwszej klasie dziecko potrzebuje zeszytów 16-kartkowych w kratkę i w trzy linie (po 2–3 sztuki), a także zeszyt do nut;
 • farby (plakatowe, akwarele) i pędzelki (przynajmniej jeden duży pędzelek i jeden mniejszy);
 • kubek na wodę do farb;
 • plastelina, modelina (1 sztuka);
 • wycinanki;
 • klej do papieru;
 • nożyczki dopasowane do ręki dziecka.

Oprócz artykułów szkolnych warto kupić dziecku również wygodny strój sportowy, a także pojemnik na drugie śniadanie. Tak przygotowane dziecko – zarówno pod względem wyposażenia, jak i świadomości tego, jak wygląda szkolna codzienność – z pewnością radośniej przekroczy próg nowej szkoły.

Autor: Adrianna Kowalczyk

Pozostałe wiadomości