Matki Boskiej Gromnicznej - Święto Ofiarowania Pańskiego. Jak w kościele wyglądają obchody 2 lutego?

Aktualizacja:
Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
dzieje.pl
Biblia na tle zapalonej świecy

W kościele katolickim 2 lutego obchodzi się święto Matki Boskiej Gromnicznej, inaczej nazywane świętem Ofiarowania Pańskiego. Jest to moment zamykający pewien etap w rocznym cyklu nabożeństw.

W tym dniu ostatecznie powinniśmy zdjąć ozdoby bożonarodzeniowe.

Święto Ofiarowania Pańskiego - 2 lutego 2023

Święto Ofiarowania Pańskiej wypada czterdzieści dni po Bożym Narodzeniu. Ma to związek z biblijnym ofiarowaniem Jezusa w świątyni oraz dokonania przez Maryję obrzędu oczyszczenia. W tym dniu kończy się okres śpiewania kolęd i czczenia narodzin Boga.

Trudne historie

Prawdziwa historia porwania trzech kobiet
Prawdziwa historia porwania trzech kobietDzień Dobry TVN
wideo 2/3

To też czas, w którym sprząta się bożonarodzeniowe ozdoby - choinki czy szopki. Jednak liturgicznie okres świętowania kończy Chrzest Pański. W tym roku miał on miejsce 9 stycznia. 

Matki Boskiej Gromnicznej - 2 lutego 2023

Matki Boskiej Gromnicznej jest tym samym świętem, co Ofiarowanie Pańskie. W tym dniu w kościele katolickim przynosi się świece, których płomień symbolizuje samego Jezusa Chrystusa.

Gromnice są to duże woskowe świece używane w istotnych momentach religijnych w życiu wiernych, np. stawia się je podczas czuwania przy zmarłym i umierającym. Ich nazwa pochodzi od słowa gromny, czyli huczny bądź grzmiący. Świecę taką stawiano również w oknie w trakcie burzy, aby Matka Boska za swym wstawiennictwem ochroniła dom i obejście przed piorunami. 

Czy w święto Matki Boskiej Gromniczej trzeba iść do kościoła?

Matki Boskiej Gromniczej nie jest świętem nakazanym. W związku z tym nie ma obowiązku uczestniczenia we Mszy Świętej drugiego lutego. Tego dnia podczas nabożeństwa święcone są gromnice, a wiele osób uczestniczy w nich, aby pomodlić się w intencji osób życia konsekrowanego.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło: dzieje.pl

Źródło zdjęcia głównego: Hendra Su/Getty Images

Pozostałe wiadomości