Styl życia

Dinozaury świętują swój dzień. W Krasiejowie można spotkać największego z nich

Styl życia

Autor:
Patrycja
Sibilska
Reporter:
Bartek Jędrzejak

Kto by nie chciał przenieść się w czasy prehistoryczne, gdzie prym wiodły dinozaury? Zobaczyć jak to było, kiedy ziemia była zieloną puszczą zamieszkałą przez ciekawe okazy. Z okazji światowego dnia dinozaurów Bartek Jędrzejak odwiedził miejsce w Polsce, gdzie znaleziono szczątki dinozaurów z samego początku ich panowania na ziemi. Dokąd się wybrał i co tam zobaczył?

Dziś Dzień Dinozaura
Dziś Dzień Dinozaura Źródło: Dzień Dobry TVN

JuraPark Krasiejów - tu spotkasz dinozaury

Położony zaledwie 120 km od Wrocławia, w kierunku Opola park, zachwyca rozmachem, estetyką i różnorodnością. JuraPark Krasiejów jest miejscem, które popularyzuje wiedzę z zakresu paleontologii. To tu spotkać można największego dinozaura - amficeliasa, ma on 60 metrów długości. Są też 18-metrowe brachiozaury. Ich rekonstrukcje budzą zachwyt nie tylko wśród najmłodszych, ale także wśród dorosłych.

Na terenie JuraParku Krasiejów znajdują się również czynne wykopaliska, które można odwiedzić. Najbardziej znanymi krasiejowskimi skamieniałościami są liczne elementy kostne należące do bardzo blisko spokrewnionego z dinozaurami – silezaura.

Do grona konsultantów współpracujących przy ich tworzeniu należą światowej sławy znawcy dinozaurów oraz odkrywcy ich tropów, a także uczeni, którzy na co dzień zajmują się rekonstruowaniem prehistorycznego świata.

Atrakcje JuraParku w Krasiejowie to: ścieżka z dinozaurami, Tunel Czasu, Pawilon Paleontologiczny, Prehistoryczne Oceanarium, Park Rozrywki oraz multimedialne muzeum Park Nauki i Ewolucji Człowieka.

Historia dinozaurów

Gady te wyginęły blisko sześćdziesiąt pięć milionów lat temu, po prawie 135 mln lat życia na naszej planecie. Wciąż jednak przykuwają uwagę naukowców, dzieci i dorosłych. Zapewne wiele sekretów z nimi związanych zostanie już tajemnicą.

Ten pierwszy szał na dinozaury rozpoczął się już w drugiej połowie XIX wieku. W tamtych czasach muzea i różnego rodzaju ośrodki naukowe były odpowiednikiem dzisiejszych kin. Ludzie przychodzili i podziwiali zmontowane szkielety i rekonstrukcje prehistorycznych zwierząt

Jakub Kowalski jest naukowcem, badaczem dinozaurów i nie bez powodu swoje badania przeprowadza w Krasiejowie, bo jak potwierdził w rozmowie z dziennikarzem "Dzień Dobry TVN", to właśnie na tych terenach znaleziono najstarsze szczątki dinozaurów. W miękkich iłach krasiejowskich sprzed 230 milionów lat zachowały się nagromadzone w wodnych osadach tysiące kości niezwykłych zwierząt, żyjących zarówno w środowisku wodnym, jak i lądowym.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Patrycja Sibilska

Reporter: Bartek Jędrzejak

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości