Styl życia

Superksiężyc 2021. Kiedy będzie można obejrzeć niesamowite zjawisko na niebie?

Styl życia

Superksiężyc 2021, Warszawa wieżowce z wielkim księżycem w tle
Moment RFJacek Kadaj/Getty Images

Superksiężyc to niesamowite zjawisko, w którym pełnia jest bardzo jasna i mamy wrażenie, że Księżyc stał się ogromny. Kiedy będzie można znów go obejrzeć? Jak fotografować Superksiężyc?

Superksiężyc – co to za zjawisko?

Superksiężyc to potoczne i astrologiczne określenie efektu, który można zaobserwować na niebie w momencie najbliższego położenia naturalnego satelity, jakim jest Księżyc - w stosunku do Ziemi. Pojęcie Superksiężyca zostało wymyślone przez astrologa Richarda Nolle w 1979 r.

W ten sposób określił moment, w którym Słońce, Księżyc i Ziemia znajdują się względem siebie

w linii prostej, a Księżyc dodatkowo jest w swoim perygeum – czyli w takim punkcie orbity okołoziemskiej, w którym znajduje się najbliżej Ziemi. Warto wiedzieć, że ta orbita nie jest idealnie okrągła i krążący po niej Księżyc może znajdować się w różnych względem naszej planety odległościach. Gdy jest możliwie najmniejsza – wówczas z ziemskiego punktu widzenia mamy wrażenie, że Księżyc nagle urósł.

Kiedy będzie można obejrzeć Superksiężyc?

Najbliższy termin, w którym można podziwiać Superksiężyc to noc z 26 na 27 kwietnia. Będzie to pierwsza wiosenna pełnia Superksiężyca i prawdopodobnie najjaśniejsza w tym roku. Według danych NASA Księżyc wówczas przyjmie położenie, które spowoduje, że będzie wydawał się do 14 proc. większy i będzie świecił nawet do 30 proc. jaśniej niż zwykle.

Oczywiście świat, przyroda i ludzie nie pozostają obojętni na to zjawisko. Mowa nie tylko o niesamowitym aspekcie wizualnym, ale też silnym wpływie, jaki ma Księżyc na życie na Ziemi. Ta siła rośnie, gdy jego odległość w kosmicznej przestrzeni maleje. O wpływie Księżyca na samopoczucie ludzi, zjawiska przyrodnicze, wydarzenia na świecie, ale też na znaki zodiaku pisze astrolog Markurja.

Colin Baker/Getty Images

Jak fotografować Superksiężyc?

Wracając do aspektu wizualnego – Superksiężyc to zjawisko, które robi wrażenie i nic dziwnego, że wielu ludzi chce je upamiętnić i zrobić możliwie najlepsze zdjęcie. Obserwacja gołym okiem to jedno, ale pamiątka tego wyjątkowego zjawiska to bardzo pożądane - drugie. Często jednak bywa tak, że zdjęcia wychodzą wyjątkowo kiepsko i "nie oddają tego, co widzi ludzkie oko". My widzimy wielką, piękna pełnię, a na zdjęciu jest przejaskrawiona kropka na trudnym do określenia tle. Problem z tym mają nie tylko amatorzy ze smartfonami, ale też fotografowie wyposażeni w profesjonalny sprzęt. W punkcie kulminacyjnym Superksiężyc jest po prostu bardzo jasny i jaskrawy, a to w połączeniu z ciemnym tłem jest trudne do uchwycenia bez specjalnych ustawień w aparacie i ewentualnej post produkcji w programie graficznym.

Co więc można zrobić, aby zdjęcia Superksiężyca wyszły jak najlepiej? Zdaniem fotografów najlepsze, wyraźne zdjęcia Superksiężyca wyjdą nie w samej pełni, a w jej okolicach - najlepiej dzień przed nią i w samym jej dniu. Do tego potrzebne będzie jeszcze delikatne światło zachodzącego Słońca, czyli zdjęcia należy robić kilka - kilkanaście minut po jego zachodzie. Choć wówczas Słońce i Księżyc są w jednej linii, a pomiędzy nimi Ziemia, to w dniu pełni Księżyc pojawia się na kilkanaście minut przed pełnym zachodem Słońca. To doskonały moment, aby uchwycić wielki Księżyc w tle niebiesko-różowego nieba (oczywiście jeśli warunki pogodowe tego nie popsują). Poza tym, gdy naturalny satelita zaczyna wschodzić, jest bliżej horyzontu, co powoduje złudzenie optyczne, w którym wydaje się znacznie większy względem pozostałych, dostrzegalnych obiektów.

Pozostaje poczekać na ten moment, unieruchomić telefon/aparat na statywie lub oprzeć o coś, ustawić samowyzwalacz i polować na własne, idealne zdjęcie Superksiężyca. Miejmy też nadzieję, że pogoda dopisze i wielkiego Księżyca nie przykryją wielkie chmury.

Zobacz też:

Najjaśniejsza pełnia Księżyca w roku wypada w kwietniu. Astrolog Merkurja o horoskopie dla wszystkich znaków

Co oznacza w senniku księżyc w pełni i jak odczytywać taki sen?

Polski projekt bazy na Księżycu ze światową nagrodą. "Eksploracja kosmosu nie należy do najtańszych"

Zobacz video: Superksiężyc rozświetlił niebo nad Londynem

Autor: Diana Ryściuk

Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

Pozostałe wiadomości