Styl życia

Street food – co to jest? Czy w Polsce jest popularny?

Styl życia

Autor:
Adrian
Adamczyk
Street food - co to jest?

Street food to gotowe jedzenie serwowane w miejscach publicznych. Taka forma spożywania posiłków szturmem wdarła się na ulice naszych miast i wydaje się, że długo na nich zagości.

Mimo tego, że street food to zazwyczaj niezbyt zdrowe fast foody, amatorów takiego jedzenia "na szybko" sukcesywnie przybywa. Jakie korzenie ma ta forma jedzenia i jak obecnie wygląda?

Street food – co to jest?

Czym tak naprawdę jest street food? Nazwa jest zaczerpnięta z języka angielskiego i oznacza nic innego jak po prostu "jedzenie uliczne". Najczęściej jest ono przygotowywane przy kliencie, a jego celem jest natychmiastowa konsumpcja. Takie "mobilne restauracje" spotyka się dziś w różnych formach. Mogą to być zarówno stoiska z żywnością, food trucki, jak i budki na kołach. Najczęściej spotyka się je w dużych skupiskach ludzkich, stąd pojawiają się one nie tylko na ulicach, ale także na jarmarkach czy wydarzeniach z rodzaju "open-air". Wiele osób uważa, że posiłki przygotowywanie w bardzo skromnych warunkach higieną nie grzeszą i kupowanie w takich miejscach jedzenia jest dość ryzykowne. Z taką teorią można polemizować, bo stoiska uliczne, jak i food trucki, tak jak inne punkty gastronomiczne, podlegają kontrolom warunków przygotowywania posiłków i czystości miejsca pracy. Chcąc mieć jednak pewność, że wybierając uliczną budką z jedzeniem przyjemności ze spożycia jej specjałów nie przypłaci się problemami żołądkowymi, warto poczytać opinie klientów o takim miejscu, a tych w Internecie nie brakuje.

Street food – trochę historii

Tradycja jedzenia na ulicach sięga czasów starożytnych. Jak wyglądało ówczesne street food? Menu zależne było od miejsca na mapie świata. Street food obecny był w Grecji, gdzie serwowano suszone ryby, czy u Rzymian – znanych z zamiłowania do ciecierzycy. Stopniowo zjawisko to pojawiło się także w innych rejonach świata. Serwowanie potraw zaczęło być również obecne w miastach azteckich oraz w Ameryce czasów kolonialnych. W Turcji najpopularniejszym daniem spod znaku street food były kebaby, w Stanach Zjednoczonych kukurydza oraz łakocie, w Anglii zupy, zaś w Hiszpanii słodkie churros. Dziś street food to zazwyczaj fast foody , choć osoby trudniące się tego rodzaju fachem starają się sukcesywnie wychodzić naprzeciw oczekiwaniom klientów i ich wymaganiom kulinarnym. Obecnie można więc w owych "małych restauracjach pod chmurką" czy w food truckach spróbować nie tylko frytek, tortilli, burgerów, hot dogów, falafelu czy popularnych długich zapiekanek, ale także wielu specjałów ze świata np. Azji czy Indii. Co więcej, powstają także stoiska ze zdrową żywnością w stylu slow food dla osób ceniących posiłki fit .

Jak wygląda street food w Polsce?

W niektórych krajach street food to już część kultury. Stoiska można więc spotkać dosłownie na każdym rogu ulicy. Korzystają z nich chętnie nie tylko miejscowi, ale także turyści chcący poczuć klimat miejsca, w którym są i spróbować tamtejszej kuchni. Jak w naszym kraju rozwija się street food? Polska jest jeszcze daleko w tyle za innymi miejscami na świecie, gdzie ten rodzaj spożywania posiłków stał się już normą i widokiem niejako wpisanym w krajobraz miasta. Jedzenie serwowane ze stoisk ustawionych na ulicy czy food trucków nadal jest rzadkim widokiem i takie punkty wciąż są rzadsze niż lokale gastronomiczne, restauracje, a nawet bary mleczne. W dużych miastach może nie znajdują się na każdym rogu ulicy, ale można je spotkać zdecydowanie częściej niż w małych miejscowościach, gdzie zazwyczaj pojawiają się sezonowo, np. podczas targów czy jarmarków.

Co ciekawe, jeszcze nie tak dawno jedzenie na ulicy w naszym kraju uchodziło za mało eleganckie, niechlujne i właściwe jedynie osobom niskiej kultury czy wywodzącym się z nizin społecznych. Dziś jednak street food stał się zjawiskiem powszechnie znanym, niedziwiącym już nikogo i uznawanego za coś zupełnie zwyczajnego. Posiłki serwowane na stoiskach ulicznych to świetne rozwiązanie dla osób poszukujących szybkiej przekąski serwowanej na ciepło. Nie każdy przecież ma czas chodzić do restauracji czy nawet gotować w domu. Taka forma zjedzenia posiłku jest więc zachęcająca dla osób żyjących w pośpiechu. Jedzenie "na ulicy" jest nie tylko szybkie i wygodne, ale także dość tanie w porównaniu do dań serwowanych w lokalach.

Obecnie w naszym kraju street food trucki, czyli samochody, z których serwuje się jedzenie, zdobywają coraz więcej zwolenników. Takie gastronomiczne pojazdy pojawiają się często nie tylko na ulicach, ale także na imprezach masowych, takich jak koncerty, pikniki na trawie czy bożonarodzeniowe jarmarki. W dużych miastach powstają także nocne markety, na których można spróbować potraw z różnych stron świata wieczorową porą.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Witthaya Prasongsin/GettyImages

Pozostałe wiadomości