Styl życia

Spinning - skuteczna technika łowienia ryb. Jak ją opanować?

Styl życia

Autor:
Adrian
Adamczyk

Technika spinningowa jest bardzo popularna wśród wędkarzy. Chętnie wykorzystuje się ją w naszym kraju, ale nie tylko. Utarło się przekonanie, że można łowić na nią ryby wyłącznie drapieżne. Okazuje się jednak, że również roślinożerne ryby łapią się na spinning. Wiele osób wyspecjalizowało się w tej metodzie, uznając ją za najlepszą.

Spinning jednym ze sposobów wędkarstwa

Wędkarstwo jest dziedziną, która umożliwia łowienie ryb kilkoma sposobami. Spinning jest wprawdzie jednym z najczęściej stosowanych, jednakże spotkamy się również z innymi technikami, takimi jak wędkarstwo podlodowe, muchowe, spławikowe, gruntowe czy morskie. Opisywana technika wykorzystuje specjalne przynęty spinningowe, imitujące pokarm ryb drapieżnych. Wędka spinningowa powinna być dobrana do gatunku ryby. Dostępne długości mieszczą się w przedziale od 1,5 do 3 metrów.

Spinning – na czym polega, rodzaje przynęt

Wędkarstwo spinningowe opiera się na zarzucaniu przynęty, a następnie jej ściąganiu. Cały proces powtarzamy naprzemiennie, aż do momentu, kiedy ryba zacznie brać. W zależności od doświadczenia wędkarza, ruchy wędziska powinny odpowiadać naturalnym ruchom ryby, będącej przynętą. Kołowrotek stanowi część wędki spinningowej. Nawija się na niego żyłkę, ewentualnie plecionkę. Z uwagi na silną eksploatację kołowrotka, powinien on być bardzo solidny. Wędka spinningowa zwykle składa się z dwuczęściowych kijów. Dostępne są również wędki jednoczęściowe. Zwracajmy szczególną uwagę na ciężar wyrzutowy. W przypadku tego rodzaju wędzisk, może on wynosić nawet 60 gram. Nie należy jednak go przekraczać, grozi to bowiem uszkodzeniem sprzętu.

Bardzo ważnymi elementami są przynęty spinningowe, które występują w wielu wariantach kolorystycznych, a także w różnych kształtach i rozmiarach. Możemy dopasować je ściśle pod daną rybę, a nawet pod rodzaj wody.

Dzielą się na kilka kategorii:

Gumowe przynęty – najbardziej popularne. Ogromną zaletą gumy jest zdolność adaptacji do zmieniających się warunków w trakcie łowienia. Za pomocą tego rodzaju przynęty łowi się na spinning takie ryby jak sandacze, okonie czy szczupaki. Kształt gumy imituje małe rybki, raki, żaby, dżdżownice i owady. Dzięki temu możemy dobrać przynętę pod gust każdej drapieżnej ryby. Warto zaopatrzyć się w kilka różnych egzemplarzy i w razie potrzeby na bieżąco je zmieniać. Przynęty dodatkowo zaczepia się na główki jigowe. Ich jakość ma duży wpływ na skuteczność połowu. Metoda spinningowa wymaga, aby wielkość główki była skorelowana z głębokością łowiska.

Woblery – również stanowią imitację pokarmu drapieżników. Wykonane są najczęściej z drewna lub plastiku. W zależności od wyporności przynęty, wyróżniamy woblery pływające, tonące i bezsterowe. Przynęty różnią się także głębokością, na którą mogą być zanurzone i szybkością prowadzenia. Przed zakupem woblera warto zapoznać się z informacjami o zachowaniach ryb i ich upodobaniach. Łowienie szczupaków na spinning różni się od łowienia chociażby okonia czy suma. Zdobycie tego rodzaju informacji przyczyni się do bardziej skutecznego połowu.

Błystki – inaczej zwane "blachą", wykonane są z metalu. Wyróżniamy błystki obrotowe, wahadłowe i dewony. Obecnie straciły na popularności na rzecz przynęt gumowych, jednak warto posiadać kilka sztuk w swoim zestawie wędkarskim.

Wędkarstwo spinningowe – rodzaje

Pierwszą odmianą spinningu jest tak zwany spinning lekki. Jego największymi zaletami są: niewielka ilość potrzebnego sprzętu, możliwość łowienia wielu niezbyt dużych ryb oraz niewielkie koszty w porównaniu do innych metod. W tym przypadku wędka spinningowa powinna być lekka, maksymalny jej ciężar to 200 gramów. Zalecany ciężar wyrzutu mieści się w przedziale od 5 do 25 gramów. Co z długością wędziska? Należy dobrać ją w zależności od terenu. Łowiąc z brzegu, warto zaopatrzyć się w wędkę o rozmiarze od 2,4 do 3 metrów. Z kolei jeśli łowimy z łódki, lepiej sprawdzi się krótszy sprzęt o długości od 2 do 2,4 metra. Jeśli chodzi o kołowrotek, tutaj również na pierwszym miejscu stawiamy na lekkość i niewielki rozmiar. Średnica żyłki powinna wynosić około 0,2 milimetra. Jakie ryby można łowić na lekki spinning? Przede wszystkim okonie, klenie i jazie.

Kolejną odmianą jest spinning średni. Łowiąc tą metodą, warto zaopatrzyć się w wędkę spinningową o długości od 2,1 do 2,7 metrów (z brzegu) lub 1,8 metra (z łódki). Ciężar wyrzutu zwykle mieści się w przedziale od 10 do 30 gramów. Przynęty spinningowe wykorzystywane w tej metodzie to przede wszystkim 10-centymetrowe woblery, przynęty gumowe i błystki obrotowe. Metoda średnia umożliwia łowienie cięższych ryb, takich jak szczupaki czy sandacze.

Jako ostatni wyróżniamy spinning ciężki. Wędziska mają ciężar wyrzutu od 20 do 80 gramów. Stosuje się duże przynęty gumowe i ciężkie błystki wahadłowe. Wędzisko posiada długość od 2,4 do 3 metrów. Bardzo ważnym elementem jest kołowrotek, stanowiący część wędki spinningowej. Musi być wytrzymały i solidny. Te same zasady dotyczą żyłki lub plecionki. Metodą ciężką najczęściej łowi się z brzegu, polując na takie ryby, jak sum, troć czy duże szczupaki.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Stone RF

Pozostałe wiadomości