Styl życia

Spała to idealny pomysł na weekendowy wypad. Sprawdź, co warto tam zobaczyć

Styl życia

Aktualizacja:

Położone w samym sercu Polski województwo łódzkie nieczęsto pojawia się na turystycznych listach. A to błąd, bo każdy znajdzie tam coś dla siebie: od historycznych miejsc po wspaniałą naturę z Pilicą w roli głównej.

Spała - atrakcje turystyczne

Miejscowość jest oddalona od Łodzi o niecałe 90 kilometrów. Spała, czyli ulubione miejsce polowań rosyjskich carów, współcześnie słynąca z prezydenckich dożynek oraz parku, w którym głowy państwa sadzą dęby. Będąc w Spale warto zajrzeć do Skansenu Rzeki Pilicy, gdzie miłośnicy historii poczują się jak - nomen omen - ryba w wodzie.

Bez wątpienia najcenniejszą perełką miejscowości jest tzw. Stacyjka Reymonta, czyli wykonany całkowicie z drewna budynek poczekalni kolei Warszawsko-Wiedeńskiej, który służył pasażerom na stacji Wolbórka.

- Niedaleko tego budyneczku mieścił się majątek rodziców Reymonta i młody pisarz, przyjeżdżając do domu, często w nim przebywał. Stąd właśnie nazwa Stacyjka Reymonta - wyjaśnia Zbigniew Cichawa, pracownik skansenu.

Pośród osobliwości architektonicznych znajduje się również budynek pełniący funkcję carskiej toalety. To pozostałość po czasach, kiedy miejscowość często odwiedzali dwaj ostatni władcy Rosji - Aleksander III i Mikołaj II.

Miłośnicy historii będą zachwyceni kompleksem bunkrów w Konewce, który miał pomieścić 17-wagonowy pociąg. Pośród militarnych eksponatów największym zainteresowaniem cieszy się jedyny na świecie eksperymentalny, opancerzony ciągnik artyleryjski Luftwaffe. Wiele ze zgromadzonych militariów zostało wydobytych wprost z rzeki.

Pilica w Spale - rezerwat przyrody i spływ kajakowy

Nie można mówić o wizycie w Spale, jeśli nie zaliczyło się przynajmniej jednej z wodnych atrakcji. Jedną z nich jest rezerwat przyrody "Niebieskie źródła", gdzie zjawiska krasowe nadają wodzie niezwykły kolor. Pośród malowniczych rozlewisk utworzono liczne ścieżki edukacyjne.

Wielbiciele aktywnego wypoczynku mogą wynająć kajaki i popłynąć wzdłuż Pilicy, podziwiając tereny objęte programem Natura 2000.

- Ma spokojny nurt, jest świetną rzeką do spływów turystycznych i rodzinnych - mówi Damian Byczkowski zajmujący się organizowaniem wypraw kajakowych. - Można płynąć z Tomaszowa do Spały, płynie się około 2 godzin, to jest około 10 km, następnym odcinkiem jest Spala - Inowłódz bądź Spała - Zakościele, to najpopularniejszy fragment rzeki.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Irena Kamińska-Radomska skomentowała odważne zdjęcie Patrycji Wiei. "Damą się jest, a nie bywa"

Woj. lubuskie: w kościele otworzono sklep spożywczy. Czy to nowy trend?

Gwiazdy "Seksu w wielkim mieście" wróciły na plan. "Przyjaźń nigdy nie wychodzi z mody"

Autor: Adam Barabasz

Reporter: Marek Zieliński

Pozostałe wiadomości