Styl życia

W zeszłym roku było najmniej urodzeń od 15 lat. "Kobiet, które mogą mieć dzieci, będzie coraz mniej"

Styl życia

Coraz rzadziej decydujemy się na macierzyństwo. Statystyki mówią same za siebie - dzieci w Polsce rodzi się mniej. Co jest tego powodem? I czy możemy już mówić o depresji urodzeniowej? Problem i jego podłoże starały się nakreślić nam profesor Irena E. Kotowska z Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie oraz Katarzyna Pawlikowska, kobietolożka, ekspertka ds. zachowań kobiet.

W 2020 r. urodziło się najmniej dzieci od 15 lat

Polska znajduje się w nienajlepszej sytuacji demograficznej. W 2020 r. urodziło się najmniej dzieci od 15 lat - na świat przyszło 355 tys. maluchów. Od 2004 r. statystyki nie wypadały tak słabo. Do tego w wyniku pandemii rekordowo wzrosła liczba zgonów. Jako społeczeństwo, starzejemy się.

Nie jest to jednak tendencja, która dotyczy tylko Polski. Wszędzie jest podobna, pogarszająca się sytuacja. Na ów stan rzeczy wpływa głównie niepewność polityczna i niesprzyjająca sytuacja ekonomiczna.

Co ciekawe, dzietność jest większa w miastach niż w regionach wiejskich. To wynik lepszej dostępności do usług opiekuńczo-edukacyjnych i zdrowotnych. Matki mogą mieć pewność, że uzyskają wsparcie.

- Zmieniły się przede wszystkim aspiracje, oczekiwania młodych osób - zaznacza profesor Kotowska i dodaje - chcą jak najwięcej zainwestować dzieci. To wiąże się z edukacją, usługami zdrowotnymi. Rosną koszty bezpośrednie.

Co zniechęca Polki do macierzyństwa?

Nic nie dzieje się bez przyczyny - Polki coraz później i rzadziej decydują się na macierzyństwo, bo wpływają na to czynniki społeczno-gospodarcze. Rynek gwałtownie się zmienia, a bezrobocie rośnie - nie zapewnia to najlepszych warunków na zakładanie rodziny. Można spodziewać się, że na niepokojący trend wpłynęły wydarzenia z ostatnich miesięcy oraz rozwiązania administracyjno-polityczne stosowane w Polsce. Kobiety odczuwają strach i odkładają zakładanie rodziny na później.

- Brakuje infrastruktury, brakuje dobrego prawa pracy, świadczeń, które zapewniają wychowanie - tłumaczy Katarzyna Pawlikowska.

Czy odwlekanie macierzyństwa może też być wynikiem braku znalezienia właściwego partnera? Statystki by to potwierdzały. Raptem 19 proc. mężczyzn w naszym kraju otwartych jest na nowoczesność i partnerstwo. Wśród kobiet ten współczynnik sięga 40 proc. Polki zresztą coraz częściej stawiają na siebie - są ambitne i chcą się najpierw spełnić zawodowo.

Więcej szczegółów dowiesz się z materiału wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

23-latka ma jedenaścioro dzieci i nie postawiła jeszcze kropki nad "i". "Może niedługo będę w ciąży"

Millenialsi to najlepsze pokolenie ojców? Znani tatusiowie mówią, jak odnajdują się w tej roli

Dominika Tajner o nowej miłości i najtrudniejszych momentach w życiu. "Każdy myśli, że jestem silna"

Autor: Ola Lipecka

Reporter: Piotr Wojtasik

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości