Ślub i wesele

Ślubny savoir vivre. Co wypada, a co jest wpadką?

Ślub i wesele

Aktualizacja:

Zasady savoir vivre obowiązują także podczas ślubu i wesela. W Dzień Dobry Wakacje, ekspertka ślubna Izabela Janachowska i ekspertka od etykiety Dominika Grodowska podpowiedziały, jak uniknąć towarzyskich wpadek podczas ślubu i weselnego przyjęcia.

Lista prezentowa

Lista prezentowa nie jest co prawda polskim zwyczajem, ale mimo to wypada ją przygotować. Pamiętajmy jednak, aby znalazły się na niej przedmioty zróżnicowane pod względem cenowym. Dobrą praktyką jest tworzenie listy zawierającej większą liczbę prezentów niż liczba gości. Dzięki temu ostatnia osoba będzie miała w dalszym ciągu wybór.

>>> Zobacz także:

Pieniądze w prezencie ślubnym

Pieniądze są zazwyczaj najmilej widzianą formą prezentu. Natomiast nie wypada takiej informacji umieszczać na zaproszeniu. Można tę wiadomość przekazać gościom poprzez osoby trzecie, np. wedding planerkę. Jeśli organizacją wesela zajmujemy się sami, można poprosić o to kogoś bliskiego.

Zwyczajowo rodzice oraz rodzice chrzestni dają hojniejsze prezenty. Pozostali goście jako kwotę wyjściową powinni przyjąć koszt wesela w przeliczeniu na jedną osobę.

Toasty ślubny

Według zasad ślubnego savoir vivre, pierwszy toast wznoszony jest tuż przed deserem. Pierwszeństwo ma ojciec panny młodej, następnie ojciec pana młodego. Warto wcześniej się przygotować do wzniesienia toastu. Powinien zawierać słowa, które młodzi zapamiętają do końca życia.

Strój gościa

Według zasad ślubnego savoir vivre sukienka goszczącej na ślubie kobiety nie powinna w niczym przypominać sukni panny młodej. Dlaczego?

Bo to jest dzień panny młodej, to ona jest królową balu i musi wyglądać najpiękniej.

- wyjaśniła Izabela Janachowska.

Także kolor sukienki gościa powinien być odpowiedni. Na pewno należy wykluczyć czerwony i czarny. Czerwony - ponieważ nazbyt zwraca na siebie uwagę, a uwaga powinna skupić się na pannie młodej, a czarny jest zbyt smutny.

Nocleg i transport

Para młoda powinna zapewnić gościom nocleg lub transport.

Moment opuszczenia wesela

Według zasad etykiety, podczas przyjęć zasiadanych goście mają zielone światło, aby zacząć się rozchodzić dopiero po podaniu deseru. Natomiast wesele rządzi się innymi prawami i nie kończy się na deserze. W tym przypadku najlepiej wyjść z większą grupą gości.

Autor: Redakcja Dzień Dobry Wakacje

Pozostałe wiadomości