Ślub i wesele

Prezenty zamiast kwiatów na ślub. Co uszczęśliwi młodą parę?

Ślub i wesele

Autor:
Magdalena
Brzezińska
Młoda para otwierająca prezenty, w tle goście weselni.

Weselnicy oczekujący na przybycie pary młodej z ciętymi kwiatami w dłoniach to coraz rzadziej spotykany widok. Nic w tym dziwnego, rezygnacja z bukietu na rzecz prezentu to korzystne rozwiązanie dla świeżo upieczonych małżonków, ale i świetna opcja dla gości, którzy tuż przed uroczystością nie chcą zawracać sobie głowy wizytą u florystki. Czym zastąpić tradycyjną wiązankę?

Bukiet ciętych kwiatów nie jest już uznawany za idealne dopełnienie prezentu na ślub. Coraz więcej osób odchodzi od zwyczaju obdarowywania nim pary młodej, ponieważ przekwitające rośliny o wiele lepiej jest zastąpić bardziej praktycznym upominkiem. Narzeczeni chętnie decydują się otwarcie poprosić o taki gest swoich gości. Komunikat w formie wierszyka lub grafiki na ślubnym zaproszeniu to przejrzysta wskazówka dla bliskich, którzy w ważnym dniu pragną uszczęśliwić gospodarzy ceremonii.

Co podarować młodej parze zamiast kwiatów?

Kompozycje z żywych roślin szybko tracą swój urok. Co więcej, wymagają sumiennej pielęgnacji, która może okazać się nie lada wyzwaniem dla nowożeńców. Nie dziwi zatem fakt, że ta forma podarku ustępuje miejsca bardziej funkcjonalnym rozwiązaniom. Nawet najbardziej imponujący bukiet kwiatów nie ucieszy nowożeńców tak bardzo, jak upominek w postaci ulubionego trunku. Wiele par prosi swoich gości o przyniesienie na ślub butelki wina. Alkohol może sprawdzić się jako poczęstunek w trakcie poprawin bądź trafić do domowej piwniczki nowożeńców. Dodatkowym urozmaiceniem takiego prezentu może okazać się spersonalizowana etykieta lub krótka dedykacja spisana własnoręcznie na szkle.

Kawa, herbata, słodycze czy orientalne przyprawy to kolejne rozwiązanie, które ma szansę zachwycić niejedną młodą parę. Takie produkty przydają się w każdej kuchni, zatem warto potraktować je jako praktyczny, a zarazem wyjątkowo smakowity ekwipunek na nową drogę życia zakochanych. Goście mogą też pomóc świeżo upieczonym małżonkom w organizacji domowej strefy rozrywki. Wystarczy, że zamiast kwiatów przyniosą na ślub gry planszowe, książki, płyty CD, kolekcjonerskie płyty winylowe lub filmy na nośnikach DVD.

Osoby noszące się z zamiarem powiększenia rodziny, ale i takie, które mają już u boku pociechę, z pewnością ucieszą się z pieluch i innych artykułów higienicznych dla niemowląt. Trafionym podarunkiem dla młodych rodziców będą też pieniądze, zdrapki i losy na loterię. Finansowe wsparcie powinno uradować także bezdzietne pary. Ciekawym pomysłem mogą okazać się również przedmioty przeznaczone na cele charytatywne - na przykład zabawki, które po weselu można zawieźć do wybranego domu dziecka czy karma dla zwierząt ze schroniska.

Jak poprosić gości o prezenty zamiast kwiatów?

Zastępowanie ciętych kwiatów praktycznymi upominkami to praktyka, która cieszy się coraz większą popularnością. Nie zmienia to jednak faktu, że wiele par zastanawia się, jak poprosić o to swoich gości. Kluczem do sukcesu jest prosty i subtelny komunikat, który z powodzeniem umieścić można na ślubnym zaproszeniu bądź na dołączonym do niego bileciku. Informacja musi być przejrzysta, a jednocześnie nie może wybijać się na pierwszy plan. Bliscy powinni mieć poczucie, że prezent jest dobrowolny. W tym miejscu warto podkreślić, że nie mają oni obowiązku dostosować się do prośby narzeczonych, choć w większości przypadków robią to z nieskrywaną przyjemnością.

Prostym i skutecznym zabiegiem jest umieszczenie na zaproszeniu krótkiego wierszyka, który naprowadzi weselników na właściwy trop. Można też pokusić się o klarowny komunikat, na przykład: "Prosimy o nieprzynoszenie kwiatów. O wiele bardziej ucieszą nas...". Doskonałym pomysłem są także jednoznaczne grafiki, dzięki którym goście bez trudu odgadną życzenia gospodarzy ceremonii. Warto pamiętać o tym, by obrazki stanowiły jedynie dodatek do nadrzędnej treści zaproszenia. Ich rozmiar i liczba nie powinny przytłaczać całości przekazu.

Zdarza się, że zakochani ustnie przekazują informację o swojej decyzji. To równie dobre rozwiązanie, zwłaszcza jeśli istnieje możliwość osobistego wręczenia bliskim zaproszeń. W takim wypadku nie bez znaczenia pozostaje dobór słów. Wtrącenie o prezencie zamiast kwiatów powinno być zrozumiałe, a jednocześnie nienachalne.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Magdalena Brzezińska

Źródło zdjęcia głównego: Yuri Arcurs/Getty Images

Pozostałe wiadomości