Ślub i wesele

Pierwszy taniec. Nie taki straszny, jak go malują. Kiedy zacząć treningi, żeby uniknąć wpadki?

Ślub i wesele

Aktualizacja:

Pierwszy taniec to dla świeżo upieczonych małżonków stresujące doświadczenie. Kiedy wszyscy patrzą, dużo łatwiej o pomyłkę. Większość par, ze względu na prostą choreografię, wybiera tradycyjnego walca. O tym, jak przygotować się do pierwszego tańca porozmawialiśmy z Karoliną Nowacką, Kamilą Romanów oraz Alicją i Rafałem Regulskimi.

Wyjątkowy pierwszy taniec

Michał i Adrianna Kulesza są trenerami tańca. Ich kursantami są między innymi przyszli małżonkowie. Na swoim własnym weselu trenerska para dała prawdziwie mistrzowski pokaz parkietowych umiejętności.

Jak zaznacza Adrianna, jeżeli ktoś nie ma styczności z tańcem na co dzień i brakuje mu doświadczenia, to nawet pomimo najlepszych chęci, nie zatańczy na takim poziomie, jak profesjonaliści.

Jeżeli przychodzi ktoś z ulicy i ma krótki czas przygotowania, nawet rok, a nigdy nie miał doświadczenia z muzyką i tańcem, jest bardzo mała szansa, żeby zatańczył na takim poziomie jak my, powiedziałabym nawet, że nikła

-ostrzega Adrianna.

w Internecie znajdziemy mnóstwo instruktażowych filmików nagrywanych przez zawodowych tancerzy, które są skierowane do przyszłych par młodych. Kiedy do Adrianny i Michała zgłaszają się kursanci i za wzór tego, co chcą osiągnąć, pokazują nagranie z Youtube, Adrianna od razu informuje ich, że nie da się tego zrealizować.

Często też przyszli małżonkowie przypominają sobie o pierwszym tańcu zbyt późno. Joanna Grudzień, właścicielka szkoły tańca, wspomina, że kiedyś para zgłosiła się do niej zaledwie dwa dni przed ślubem!

To już był ogromny stres nie tylko dla nich, ale i dla mnie, ponieważ, to jest naprawdę krótki czas na przygotowanie. Udało się. Miałam okazję zobaczyć ten pierwszy taniec na żywo

- opowiada Joanna.

Agnieszka Skiba i Krystian Kędziela mają jeszcze trzy miesiące do czasu, kiedy obydwoje będą nosić to samo nazwisko. Pierwszym tańcem na ich weselu ma być walc wiedeński.

Zawsze są jakieś czarne scenariusze, jest ten stres, że zapomnimy kroków, że coś się wydarzy. Agnieszka pierwszy raz będzie miała na sobie suknię ślubną i będzie w niej tańczyła. To jest chyba największa przeszkoda

-zaznacza Krystian.

Agnieszka dodaje jednak, że - wybierając suknię - brała pod uwagę te kreacje, które nie ograniczają ruchów i są wygodne.

Walca wiedeńskiego ćwiczą też Michalina Bielecka i Damian Balik.

Wiedzieliśmy, że musi to być taniec niezbyt ekspresyjny i dość wolny, bo nie jesteśmy mistrzami tańca

Pierwszy taniec - piękny, ale i stresujący punkt programu

Pierwszy taniec jest tradycją nie tylko w kulturze polskiej, ale i światowej. Zaraz po uroczystej kolacji występ pary młodej „otwiera parkiet” dla reszty gości. Najbardziej popularnym pierwszym tańcem jest obecnie walc. To jeden z tych układów, który jest łatwy do nauczenia.

To jest taka klasyka, w której każdy dobrze wygląda

- przyznaje choreograf tańca Paulina Janicka.

Alicja i Rafał Regulscy na swoim weselu zatańczyli walca, do którego przygotowywali się dwa lata. Pierwszy taniec był dla obojga bardzo ważnym punktem przyjęcia.

Chcieliśmy, żeby to było coś pięknego na naszym weselu

- podkreślają nowożeńcy, którzy zaprezentowali nam swoją choreografię w studiu Dzień Dobry TVN.

Kiedy zacząć ćwiczyć?

Karolina Nowacka jest instruktorką tańca. Jej zdaniem przyszłe pary młode powinny zarezerwować sobie na przygotowania przynajmniej pół roku. Na początku warto zapisać się na zajęcia grupowe, by zgrać się w parze, a następnie wykupić kilka lekcji indywidualnych.

Jeżeli partner jest oporny na kurs tańca, to - jak przekonuje Karolina - warto zachęcić go chociaż do jednej lekcji. W większości przypadków wszelkie obawy mijają już po pierwszych zajęciach.

Choreografię dopasowuje się do możliwości kursantów

-zaznacza instruktorka tańca Karolina Nowacka.

Czy w przypadku pierwszego tańca w ogóle można mówić o jakichkolwiek trendach? Wedding planerka Karolina Romanow jest daleka od takiego stwierdzenia.

To pary młody wybierają swoje ukochane piosenki. To do nich układają całą choreografię pierwszego tańca. Czasami zaczynają wolnym utworem i przechodzą w bardziej dynamiczny. Czasami dołączają też świadkowie

- tłumaczy Karolina Romanow.

Karolina Nowacka wspomina młodą parę, która na zajęcia przychodziła z całą swoją najbliższą rodziną.

Były to zajęcia zamknięte. Wszyscy przychodzili regularnie dwa miesiące przed weselem. Myślę, że ich wesele było niesamowite, skoro wszyscy weszli z tymi umiejętnościami na parkiet

>>>Zobacz też: Pierwszy taniec Izabeli Janachowskiej.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Magdalena Gudowska

Pozostałe wiadomości