Jak napisać zaproszenie ślubne? Wypisywanie zaproszeń dla gości - najważniejsze zasady

Ślub i wesele

Aktualizacja:
JovanaT/ Getty Images

Jeśli organizujesz wesele, prędzej czy później będą na ciebie czekały zaproszenia ślubne do wypisania. Warto postarać się, aby były one drobiazgowo dopracowane, dzięki czemu zaproszeni goście będą czuli się wyjątkowo. Zobacz, co powinno znaleźć się w treści takiego zaproszenia.

Organizacja wesela bywa stresująca, dlatego warto zadbać o wszystko odpowiednio wcześniej, żeby oszczędzić sobie nerwów związanych z załatwianiem spraw na ostatnią chwilę. Kiedy jednak większość spraw została już przemyślana i ustalona, przychodzi czas na wypisywanie i rozdawanie zaproszeń ślubnych. Przygotowując mniej lub bardziej spersonalizowane kartki z niezbędnymi informacjami, dotyczącymi daty i miejsca ślubu, trzeba zadbać nie tylko o ich estetyczny wygląd, lecz także o dodatkowe szczegóły, m.in. poprawne zapisanie nazwisk. Zobacz, jak pisać zaproszenia ślubne zgodnie z zasadami poprawnej polszczyzny.

Jak pisać zaproszenia ślubne? Ogólne zasady i niezbędne informacje

Coraz mniej osób decyduje się na samodzielnie przygotowane zaproszenia ślubne. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby jedynie częściowo skorzystać z usług drukarni czy grafika. Gotowe zaproszenia ślubne do wypisania mogą być naprawdę ładne, nie zawsze jednak będą wpasowywać się w motyw przewodni przyjęcia. Przy samodzielnym opracowywaniu grafiki można uczynić je jeszcze bardziej wyjątkowymi.

Warto pamiętać o tym, że zaproszenia ślubne są pewnego rodzaju zapowiedzią tego, co czeka na gości podczas wesela, dlatego też wybrana papeteria powinna bezpośrednio nawiązywać do stylu i miejsca uroczystości. Inaczej powinny wyglądać zaproszenia na ślub w ogrodzie, inaczej na ten organizowany w ogromnym pięciogwiazdkowym hotelu.

W przypadku tak ważnej uroczystości zaleca się, aby wybierać zaproszenia ślubne do samodzielnego wypisania. Nadrukowane mogą zostać ewentualnie takie informacje, jak imiona i nazwiska przyszłych państwa młodych oraz data, miejsce i godzina ślubu. Imię i nazwisko gościa powinny zostać wypisane ręcznie.

Jak wypisać zaproszenie ślubne z osobą towarzyszącą? Praktyczne wskazówki

Zaproszenie ślubne z osobą towarzyszącą od wielu lat budzi wiele kontrowersji. Zazwyczaj na wesele zaprasza się bliskie osoby, o których życiu prywatnym co nieco się już wie i przynajmniej zna się nazwisko ich partnerów życiowych. Pary w długoletnich związkach powinny być bezwzględnie zapraszane z imienia i nazwiska. Dlatego też nie warto decydować się na gotowe zaproszenia ślubne do wypisania, które będą zawierać już dopisek "wraz z osobą towarzyszącą". Lepiej poświęcić nieco więcej czasu i dowiedzieć się, z kim planuje przyjść dana osoba. Zaproszenie ślubne zawierające frazę "z osobą towarzyszącą" można wręczyć jedynie w wyjątkowych sytuacjach, kiedy mamy pewność, że osoba nie ma stałego partnera.

Jak napisać zaproszenie ślubne dla rodziny z dziećmi?

Przede wszystkim warto zastanowić się, czy na weselu w ogóle powinni pojawić się goście z dziećmi. Są zarówno przeciwnicy, jak i zwolennicy takiego rozwiązania. Jednak niezależnie od tego, jaką decyzję podejmą państwo młodzi, warto zamieścić stosowną informację od razu na zaproszeniu. Dzięki temu uniknie się niedomówień i sytuacji, w której brakuje dla kogoś miejsca lub wprost przeciwnie – kilka miejsc w sali zostanie niepotrzebnie opłaconych.

Jak wypisać zaproszenia ślubne dla rodziców oraz ich dzieci? Niektórzy decydują się na sugestię w postaci słów "przygotowaliśmy dla Was 2 miejsca…", inni z kolei wypisują jedynie imiona tych, którzy mają pojawić się na przyjęciu, co czasem może prowadzić do nieporozumienia. Jeśli jednak na weselu mają pojawić się dzieci, warto wspomnieć o nich bezpośrednio z imienia, zwłaszcza jeśli goście są dobrymi znajomymi czy nawet rodziną albo w sytuacji, kiedy zapraszane dzieci są już w wieku nastoletnim. O młodszych dzieciach można wspomnieć imiennie na zaproszeniu kierowanych do ich rodziców, dzieci starsze warto zaprosić już osobno (najlepiej z osobą towarzyszącą), wypisując dla nich oddzielne zaproszenie ślubne.

Zaproszenia ślubne – jak pisać nazwiska?

Zgodnie z zasadami języka polskiego, wszystkie nazwiska na zaproszeniach ślubnych powinno się odmieniać. Często jest to dla państwa młodych dość problematyczne, zwłaszcza jeśli dana para małżeńska nie używa formy liczby mnogiej lub konkretna osoba po prostu nie lubi brzmienia swojego nazwiska w innej formie niż podstawowa, mianownikowa. Wzorcowa forma to jednak zawsze ta odmieniona. Decyzję należy oczywiście podjąć samodzielnie – niektórzy goście być może nawet nie wiedzą, że ich nazwiska powinno się odmieniać. Jeśli jednak ma to wywołać niepotrzebne zamieszanie, czasami może lepiej pogodzić się z tym, że na spersonalizowanych zaproszeniach ślubnych wypisywanych własnoręcznie nie wszystko będzie w zgodzie z zasadami poprawnej polszczyzny.

Zobacz też:

Zobacz wideo: Bajkowe wesele w stylu księżniczki

Autor: Adrian Adamczyk