Ślub i wesele

Zaręczyłaś się w święta? Sprawdź, od czego zacząć ślubne przygotowania

Ślub i wesele

Autor:
Katarzyna
Lackowska
Kobieta pokazuje pierścionek zaręczynowy na tle choinki
MikeyGen73/Getty ImagesZaręczyny w święta

Święta Bożego Narodzenia, obok Walentynek i rocznic znajomości, są najczęściej wybieraną datą na zaręczyny. Czynników, które skłaniają panów do oświadczyn w tym szczególnym czasie jest mnóstwo, jednak kiedy już padnie to najważniejsze pytanie, wiele par zastanawia się: co dalej? Od czego zacząć przygotowania do wielkiego dnia? Z doświadczenia wiem, że odkładanie w czasie pewnych rozmów i decyzji finalnie sprawia, że do uroczystości nie dochodzi latami. Co zatem powinniście zrobić, jeśli wśród prezentów bożonarodzeniowych znalazł się pierścionek?

Zanim ruszy machina organizacji, warto poświęcić chwilę na delektowanie się tym wyjątkowym momentem. Skoro to szczególne pytanie padło w czasie Bożego Narodzenia, to zakładam, że informowanie bliskich, w tym rodziców, rodzeństwa, dziadków, macie już odhaczone. Jeśli pragniecie podzielić się radosną nowiną z przyjaciółmi i znajomymi - z pewnością ucieszą ich opublikowane na portalach społecznościowych fotografie. I kiedy już cały świat będzie się razem z wami cieszył, a emocje związane z zaręczynami nieco opadną, przyjdzie czas na planowanie. Od czego zacząć?

Planowanie ślubu: ustalcie priorytety

Najważniejszym punktem przygotowań jest omówienie marzeń i oczekiwań związanych z uroczystością. Zanim podejmiecie jakiekolwiek wiążące decyzje, usiądźcie i spokojnie porozmawiajcie na temat tego, jak wyobrażacie sobie ślub i wesele. Dlaczego to takie ważne? Bo wizja ceremonii i przyjęcia będzie determinowała dalsze wybory: datę, miejsce, listę gości, motyw przewodni, stroje. Jeśli nie wiecie od czego zacząć taką rozmowę - weźcie kartki papieru i zapiszcie odpowiedzi na najważniejsze pytania. Możecie do tego wykorzystać przygotowane przez nas karty pracy: wydrukujcie je w trzech egzemplarzach. Zacznijcie od wypełnienia ich indywidualnie, a następnie uzupełnijcie wspólnie ostatnią kopię. Koniecznie przedyskutujcie punkty, w których wasze oczekiwania się rozmijają.

Przygotowania do ślubu i wesela: oszacujcie budżet

Określenie budżetu, jakim będziecie dysponować, to kluczowy element całego przedsięwzięcia. Dzięki temu unikniecie niepotrzebnych problemów i nieporozumień. Zacznijcie od ustalenia kwoty, jaką będziecie mogli przeznaczyć na organizację ślubu i wesela. Podsumujcie własne oszczędności - te, które już macie i te, które będziecie w stanie zgromadzić, jeśli zdecydowaliście się skorzystać z pomocy bliskich (to dobry moment na to, żeby zapytać ich o to, jaką sumę pieniędzy będą w stanie przekazać wam na ten cel). Kiedy oszacujecie już ostateczną kwotę, zajmijcie się podziałem środków na konkretne cele.

W teorii połowa budżetu powinna zostać przeznaczona na wesele - wynajęcie sali i catering. Kolejnym bardzo ważnym elementem są stroje pary młodej - to sprawa bardzo indywidualna, bo piękne kreacje można znaleźć zarówno w cenie 1 000 PLN, jak i 50 000 PLN. W teorii powinno się na nie przeznaczyć 10-15% budżetu ślubnego, ale wiele zależy od tego, o czym tak naprawdę marzycie. Jeśli suknia jest ważniejsza, niż np. dodatkowe atrakcje dla gości - nie wahajcie się wykorzystać budżetu w taki sposób, żeby ślub i wesele spełniało wasze marzenia.

Jak przygotować ślub i wesele? Wybierzcie datę i miejsce

Wybór daty i miejsca ślubu i wesela to temat o tyle skomplikowany, że planowanie powinniście zacząć od tego, na czym bardziej wam zależy. Jeśli spełnieniem waszych marzeń jest uroczystość czy przyjęcie w konkretnym miejscu, to prawdopodobnie będziecie musieli dostosować się do dostępnych tam terminów, jeżeli natomiast waszym priorytetem jest określona data - wówczas będziecie wybierać spośród obiektów, które są wówczas dostępne.

Autor:Katarzyna Lackowska

Źródło zdjęcia głównego: MikeyGen73/Getty Images

Pozostałe wiadomości