Ślub i wesele

Poślubiła samą siebie, a teraz się tłumaczy. "Nikogo nie skrzywdziłam". Czym jest sologamia?

Ślub i wesele

Autor:
Berenika
Olesińska
Źródło:
kobieta.wp.pl
Panna młoda, Kshama Bindu

Wiele mówi się dziś o miłości do samego siebie i akceptacji własnego "ja". Kshama Bindu wzięła sobie te słowa do serca tak mocno, że postanowiła przypieczętować sologamię ślubną przysięgą. Ceremonia wzbudziła kontrowersje, a 24-letnia panna młoda tłumaczy, dlaczego podjęła taką decyzję.

Indie. 24-latka wzięła ślub sama ze sobą. Skąd ten pomysł?

Do tego nietypowego zdarzenia doszło w czerwcu 2022 roku w Indiach. Kshama Bindu od dawna marzyła o tym, by stanąć na ślubnym kobiercu, ale jednocześnie nie zawierać małżeństwa. W tym niecodziennym przekonaniu utwierdził ją serial "Ania, nie Anna" inspirowany historią Ani z Zielonego Wzgórza, którego główna bohaterka wypowiedziała znamienne słowa: "Chciałabym być panną młodą, ale nie żoną".

24-latka, która na co dzień pracuje w dziale rekrutacyjnym międzynarodowej firmy, szybko wcieliła zasłyszane zdanie w czyn. Sprawdziła, czy zawarcie związku z samym sobą jest legalne w jej kraju i już kilka miesięcy później stała na ślubnym kobiercu.

Ślub i wesele

Im droższe wesele, tym pewniejszy rozwód?
Im droższe wesele, tym pewniejszy rozwód?Dzień Dobry TVN
wideo 2/8

Wieść o nietypowych planach Kshamy Bindu rozeszła się w ekspresowym tempie i zainteresowała społeczność oraz media. Dziennikarze obserwowali 24-latkę niemal na każdym kroku, przez co młoda kobieta nie mogła nawet wyprawić hucznego wieczoru panieńskiego.

- Przeżywałam coś w rodzaju aresztu domowego. Przez obecność mediów na zewnątrz nie mogłam z niego wychodzić. Sąsiadom też się to nie podobało - żali się z perspektywy czasu w wywiadzie dla "Al Jazeera".

Ostatecznie ceremonię zaślubin zrelacjonowała w mediach społecznościowych, a po kilku tygodniach od uroczystości tłumaczy się ze swojej decyzji za pośrednictwem platformy YouTube.

Czym jest sologamia?

Sologamia to manifestacja samowystarczalności i bunt przeciwko instytucji małżeństwa. Ślub sologamiczny ma wymiar symboliczny i jest rytuałem podkreślającym miłość do samego siebie. Kshama Bindu podczas ceremonii przysięgła sobie dozgonną wierność i jak twierdzi, tym samym pogłębiła więź duchową z własnym ciałem oraz umysłem.

24-latka zaznacza, że nieustannie otrzymuje wiadomości od zainteresowanych obrządkiem internautów. Jedni pochwalają jej decyzję, drudzy mocno krytykują, a jeszcze inni dopytują o kwestie intymne.

- Jest tyle dostępnej wiedzy o tym, jak można doznać samospełnienia seksualnego. Ja jestem bardzo zadowolona. Nie potrzebuję do tego mężczyzny. […] Sama jestem w stanie zaspokoić moje potrzeby seksualne, mentalne, emocjonalne i finansowe - wyjaśnia Kshama Bindu i dodaje: "Nikogo nie skrzywdziłam moją decyzją, a wręcz uszczęśliwiłam jedną osobą - samą siebie".

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Berenika Olesińska

Źródło: kobieta.wp.pl

Źródło zdjęcia głównego: Johner Images, Instagram

Pozostałe wiadomości