Styl życia

Skoki narciarskie dla amatorów na niezwykłej skoczni. Najstarszy uczestnik miał 90 lat

Styl życia

Nie trzeba wielkich umiejętności i olbrzymiej skoczni, by poczuć się jak Adam Małysz. Wystarczy wybrać się do Ruczynowa, na ogródek Mateusza Seremaka, który zbudował amatorską skocznię we własnym ogródku. Kamera Dzień Dobry Wakacje przyglądała się II edycji zawodów o puchar amatorów.

Amatorskie skoki narciarskie

Jerzy Stuhr śpiewał kiedyś, że "śpiewać każdy może". Okazuje się, że zasada z kultowej piosenki odnosi się do wielu dziedzin życia - w tym skoków narciarskich. Czego najlepszym dowodem jest skocznia, która powstała w przydomowym ogródku Mateusza Seremaka. A skoro jest już konstrukcja i chętni do skoków, nie mogło obejść się bez zawodów.

- Najdalszy skok w zeszłorocznych zawodach o puchar amatorów wynosi pięć metrów - mówi z dumą konstruktor skoczni. - Od tego czasu skocznia zyskała nowe systemy zraszania, prędkości więc będą szybsze. Jesteśmy gotowi na rekord - podkreśla, nie ukrywając ekscytacji.

Kto może wziąć udział w zawodach?

Aby wziąć udział w zawodach trzeba przede wszystkim uzbroić się w sprzęt, czyli narty i kask. Niezbędna jest również spora dawka wyobraźni.

- Trzeba mieć odwagę, dwie narty kask i jeden biały orzeł jak było dawniej w piosence - radzi Mateusz Seremak. - Aczkolwiek trzeba być odważnym i trzeba mieć dużo fantazji ułańskiej - dodaje.

Pośród zawodników startujących na ogródkowej skoczni są nie tylko totalni amatorzy, ale też osoby mające do czynienia z tym pięknym sportem.

- Te zawody są dla mnie przede wszystkim dobrą zabawą - zdradza Kuba. - Na co dzień staram się skakać na trochę większych skoczniach. Zdecydowanie częściej niż na takiej. To dla mnie sprawdzenie się na pewnego rodzaju zabawie.

Zmagania organizowane są w kategorii open, każdy więc może wziąć w nich udział niezależnie od wieku i umiejętności.

- W zeszłym roku najmłodszy zawodnik miał 6 lat, a najstarszy 90. Jerzy Cięciała oddał skok jako najstarszy zawodnik w Polsce - wspomina organizator.

Dla zwycięzców przygotowano nagrody. W tym roku skoczkowie amatorzy walczyli o rower o wartości 3 tys. złotych. Wszak na jednośladach też można wykonywać spektakularne skoki.

Wszystkie odcinki Dzień Dobry TVN i Dzień Dobry Wakacje znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Urszula powróciła na scenę z nowym utworem. Czym znana wokalistka zaskoczyła fanów?

Angelina Jolie założyła konto na Instagramie. Dodała pierwszy, niezwykle wzruszający wpis

Ewa Bem otrzymała owacje na stojąco na festiwalu w Sopocie. "Moje lekko poharatane serce chciało tutaj przyjechać"

Autor: Adam Barabasz

Reporter: Robert Stockinger

Pozostałe wiadomości