Styl życia

Czas na rower. Jak się ubrać, by nie było nam zimno?

Styl życia

Nadeszła wiosna, a nas już kusi, by wybrać się na pierwszą wycieczkę rowerową. Niestety pogoda w Polsce lubi płatać nam figle. Często zachęcający do aktywności fizycznej słoneczny poranek już za chwilę zamienia się w deszczowe popołudnie. Jak więc ubrać się na rower, by było nam nie tylko ciepło, ale i wygodnie? O tym opowiedział "król rowerów" Mikołaj Pytel, a nasz reporter Piotr Wojtasik wybrał się na przejażdżkę bambusowym rowerem.

Jak dobrać strój na rower?

Specjaliści i zapaleni sportowcy twierdzą, że nie ma złej pogody na rower, są tylko złe ubrania. Postanowiliśmy więc zapytać eksperta, jak się ubierać na wycieczkę rowerową, by było nam ciepło, wygodnie i przede wszystkim bezpiecznie. Wczesną wiosną przecież bardzo łatwo o przeziębienie. Mikołaj Pytel zdradził, że zarówno dodatnie, jak i minusowe temperatury nie ograniczają nas w aktywności na świeżym powietrzu. Kluczowe jest jednak odpowiednie przygotowanie.

Im w trudniejszych warunkach chcemy jeździć, tym bardziej techniczna odzież musimy sobie wybrać. Jeżeli jest 10-15 stopni i jedziemy na wycieczkę, to wystarczą cywilne ciuchy, jakaś czapka, kask i możemy jechać. Jeżeli chcemy robić trening przy zerowej lub minusowej temperaturze, kiedy będziemy mieć zmienną intensywność, trochę się spocimy, potem podczas powrotu się wychłodzimy, to ubranie musi być zupełnie inne

– zaznaczył specjalista.

Tu przydatne mogą być ubrania z membranami przeciwwiatrowymi i przeciwwodnymi, które zapewniają transmisje na zewnątrz i chronią nas przed wilgocią. Dzięki temu nawet po treningu nie dojdzie do wychłodzenia i przeziębienia.

- Jeżeli jest chłodno, to zakładamy bieliznę termiczną, potem koszulkę na długi rękaw i na to kamizelkę. Jest ona o tyle fajna, ze można ją łatwo zdjąć i ona się zwija w kulkę – powiedział.

Kask to podstawa

Bez względu na wiek i styl jazdy, każdy kierowca jednośladu powinien mieć na głowie kask. To jedyne zabezpieczenie, które może ocalić nasze zdrowie i życie w momencie wypadku. Na rynku istnieje wiele modeli, które nadawać się będą zarówno na mroźne dni, jak i ciepłe wieczory. Jak przyznał specjalista, przy wyborze należy zwracać uwagę na szczeliny – przy niższej temperaturze – im mniejsze, tym lepsze.

- Kask trzeba mieć zawsze. Nawet w ruchu miejskim, kiedy te prędkości nie są duże, to wystarczy, że stoimy na światłach, ktoś nas potrąci i się wywrócimy. Nie trzeba mieć żadnej prędkości, żeby zrobić sobie krzywdę - wyjaśnił.

Piotr Wojtasik postanowił zaczarować wiosnę i wybrał się na wycieczkę rowerową. Naszym widzom zaprezentował niezwykłe rowery, bo wykonane z bambusa. Zobacz wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Zobacz także:

Chowamy sanki, wyciągamy rowery. Kiedy zacząć z dzieckiem naukę jazdy? "Nic na siłę"

Kontrowersyjna Ola Hałaburda pierwszą singielką w "Hotel Paradise 3". Dziewczyna już ma plan: "Lubię intrygi"

Bartosz Krzysiek walczy o kontrakt siatkarski w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. "Szukałem sportowych wyzwań"

Autor: Nastazja Bloch

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości