Od 12 lat mieszkają na jachcie. Rodzina Jakubczaków opowiedziała o życiu na wodzie. "Staramy się uczyć ludzi na naszych błędach"

Autor:
Justyna
Piąsta
12 lat płyną po morzach i oceanach

Rodzina Jakubczaków 12 lat temu porzuciła wygodne życie na lądzie i przeprowadziła się na jacht. Wraz z córką i kotami podróżują po świecie, a przy okazji uczą innych żeglarstwa. Swoje doświadczenia spisali w książce "Władcy wiatrów". Jak wygląda ich codzienność?

Życie na jachcie

Edyta i Adam Jakubczakowie od 12 lat są żeglarzami. Podróżują ze swoją córką Kaliną i dwoma kotami. Na pokładzie jachtu żyją przez 12 miesięcy, a Polskę odwiedzają tylko na kilka dni w roku. Oboje są kapitanami, instruktorami i egzaminatorami Polskiego Związku Żeglarskiego. Są też instruktorami i egzaminatorami międzynarodowych systemów żeglarskich.

- Tak naprawdę, to jest normalna regularna praca. My codziennie wychodzimy do roboty, mamy do niej jakieś pięć kroków - powiedziała Edyta Kos-Jakubczak.

Rodzina na swoim jachcie ma cztery kajuty i trzy łazienki. Bardzo często przyjmują pod swój dach ludzi, którzy chcą choć przez chwilę posmakować ich codzienności - Dajemy im możliwość przeżycia przygody, ale też uczymy ich żeglarstwa, można u nas przejść szkolenie i zdać egzamin - zauważył Adam Jakubczak.

Nastolatka w kajucie

Życie na jachcie nie zwalnia córki Jakubczaków ze szkolnego obowiązku. Od pięciu lat uczy się zdalnie. - To taka specjalna polska państwowa szkoła. Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą jest instytucją, która pozwala na to, żeby osoby trwale przebywające za granicą, spełniały obowiązek szkolny. Bardzo lubimy tę szkołę - powiedział Adam.

Kalina choć na co dzień nie widuje się ze swoimi znajomymi, to ma wielu przyjaciół z klasy, z którymi jest w stałym, ale internetowym kontakcie. - Mam kolegów i koleżanki z całego świata: z Kuwejtu, Hiszpanii, Niemiec, Korei. Podczas egzaminu 8-klasisty mieliśmy wyjątkową okazję się spotkać. Mam też kolegów z wypraw - podkreśliła nastolatka.

Rodzina Jakubczaków na podstawie 12 lat spędzonych na wodzie i mieszkania na jachcie, napisała książkę pt. "Władcy wiatrów". Jest sumą ich doświadczeń z nieprzerwanej żeglugi.

- Opowiada o naszych początkach. Jest też o wszystkich naszych błędach, które popełniliśmy. Staramy się uczyć ludzi na naszych błędach. Dzięki Bogu, wszystkie nasze przygody kończyły się bardzo dobrze, natomiast nie wiem, czy wszystkim tak ładnie i cudownie to wychodzi - powiedziała Edyta.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Justyna Piąsta

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości