Styl życia

Rodzaje deskorolek - jak wybrać? Deskorolka dla zaawansowanych i początkujących

Styl życia

Autor:
Adrian
Adamczyk
Chłopiec, który uczy się jeździć na desce

Wybór deskorolki to wynik umiejętności, ale też stylu jazdy, w kierunku którego będziemy podążać. Pośród dostępnych modeli są te przeznaczone do jazdy miejskiej, jak i deskorolki freestyle, umożliwiające wykonywanie akrobacji. Różnią się od siebie wielkością, ilością kół i materiałem, z którego zostały wykonane. Jakie są rodzaje deskorolek i do jakiej jazdy służą poszczególne modele?

Rynek deskorolek oferuje szeroki wybór modeli, które przede wszystkim różnią się przeznaczeniem do rodzaju jazdy. Osoby początkujące na pewno stoją przed nie lada wyzwaniem, jaki model powinny wybrać. Dylemat ten mają też ci, którzy podstawy jazdy mają opanowane i nadszedł czas na spersonalizowanie swojej jazdy.

Wybór deskorolki powinien być przede wszystkim podyktowany stylem i miejscem, w którym zamierzamy jeździć. Inny sprzęt jest skierowany do osób, które zamierzają na deskorolce pokonywać drogę do pracy lub szkoły, inny dla osób stawiających na prędkość, zwinność w slalomach i na rampach, a inną deskorolkę wybierze miłośnik freestyle'u, który z przyjemnością łamie powszechnie przyjęte zasady i reguły jazdy. Jak więc widać, rodzaje deskorolek uzależnione są od poziomu zaawansowania użytkownika i przeznaczenia deski.

Longboardy - dla kogo?

Zdecydowanie dla początkujących. Deskorolka typu longboard jest szeroka i długa, a przy tym lekka. Takie wykonanie zapewnia stabilność. Nadaje się zarówno do jazdy miejskiej, jak i nauki. Longboardy to deskorolki, które chwalą miłośnicy długich i spokojnych jazd. Ich budowa zapewnia bardzo komfortową i bezpieczną jazdę. Łatwo poddają się pod balans dzięki temu, że są duże i łatwiejsze do opanowania. Nie nadają się na jazdy po rampie i do wykonywania akrobacji, głównie ze względu na swój oporny rozmiar. Będą bardzo dobrym wyborem dla osób stawiających pierwsze kroki w jeździe, jak i dla weteranów miejskiej jazdy. Longboard to deskorolka umożliwiająca rozpędzenie się do imponujących prędkości, sięgających nawet do 100 km/h. Dlatego będzie idealnym wyborem dla tych, którzy mają dostęp do długich powierzchni asfaltowych.

Mountainboardy - dla miłośników sportów ekstremalnych

Mountainboardy, jak sama nazwa wskazuje, to deskorolka dedykowana jeździe terenowej. Skrzyżowanie deskorolki ze snowboardem czyni z niej sprzęt dla miłośników jazdy ekstremalnej. Powierzchnia blatu jest profilowana i ma zapięcia na but, koła zdecydowanie wysunięte ku przodowi i tyłowi - bardzo duże, z wyraźnym bieżnikiem, który ma bez problemu pokonywać teren z naturalnymi przeszkodami. Deskorolka typu mountainboard to rozwiązanie dla osób, które regularnie jeżdżą na snowboardzie, a w okresie letnim nie chcą rozstawać się ze sportem i nadal ćwiczyć. Deskorolka idealnie sprawdzi się na górskich stokach i plaży.

Waveboardy - nowy wymiar deskorolki

Deskorolka typu waveboard została wyposażona w dwa kółka, które obracają się o 360 stopni. Jazda na tej deskorolce opiera się tylko na balansie ciała. Skręt kółek całkowicie eliminuje konieczność odpychania się. Jej budowa opiera się na dwóch płaszczyznach pod nogi, które zostały połączone ze sobą ruchomym drążkiem. Jazda na takiej desce przypomina surfowanie. Przeznaczona do prostej jazdy po płaskiej i równej nawierzchni. Korzystają z niej głównie surferzy.

Deskorolka cruiser

Cruisery to tzw. deskorolki surferów, którzy po zakończonym sezonie pływania na falach, nadal chcą ćwiczyć na lądzie. Dzięki wyprofilowaniu, który nadaje im dziób (przypominający deskę surfera), deskorolki te są niezwykle zwrotne. Mają zazwyczaj bardziej wysunięte i większe kółka. Deskorolka typu cruiser to nie deska skierowana na triki i akrobacje. Mała, lekka, zwinna, umożliwia wykonywanie slalomów, ale pozostając na płaskim i równym terenie.

To klasyczne deskorolki o niedużej szerokości. Lekkie, z miękkimi kółkami są dobrą ofertą na miejskie chodniki i drogę do szkoły. Cruiser to prosta deskorolka do płynnego przemieszczania się, ale na pewno nie do robienia trików i akrobacji. Deskorolka typu cruiser to również świetny wybór dla dziecka, bowiem jest lekka, przez co łatwo się na niej balansuje. Idealna dla początkujących.

Osoby dopiero rozpoczynające przygodę z jazdą na deskorolce, wybierając swój pierwszy sprzęt, powinny przede wszystkim kierować się jego jakością. Cena dobrej deskorolki, która zniesie pierwsze próby i upadki, zaczyna się od 200 zł. Po deskorolkę należy udać się do sklepu sportowego lub do skateshopu, gdzie specjaliści dobiorą deskorolkę pod wagę i stopień zaawansowania.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Deskorolka, która zmienia codzienność dzieci na całym świecie

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Anna Kraynova / EyeEm/Getty Images

Pozostałe wiadomości