Robert Lewandowski trafił na monetę. "Żeby uhonorować naszego najlepszego piłkarza w jak najgodniejszy sposób"

Reporter:
J. Hac-Mroczka, A. Rogowska
Monety godne mistrza

Monety stanowiły niegdyś podstawowy środek płatniczy. Dawniej umieszczano na nich wizerunki królów. Teraz zdobią je podobizny sportowców czy bohaterów literackich. Jedną z nich uhonorowano właśnie Roberta Lewandowskiego. W ten sposób kapitan naszej reprezentacji zdobył numizmatycznego gola. Z okazji urodzin życzymy mu kolejnych sukcesów!

Jak powstają monety?

W Gdańsku tradycje mennicze sięgają XIII wieku. To właśnie wtedy powstała Mennica Gdańska. Wybijała złote dukaty, grosze, półgrosze i szelągi. - Nasza firma nawiązuje do tych tradycji menniczych. Przede wszystkim staramy się nawiązywać jakością, żeby na monetach pojawiały się tematy godne, ciekawe dla kolekcjonerów i inwestorów - mówiła Anita Kreft kierownik operacyjny Mennicy Gdańskiej.

Obecnie monety mają głównie wartość kolekcjonerką. Pojawiają się na nich przeróżne motywy i z całą pewność każdy znajdzie coś dla siebie. - Kolekcjonerzy mogą obejrzeć serię Imperial Art. Na każdej monecie jest kamień szlachetny. Monety, które pojawią się w naszej ofercie są wybierane i projektowane w naszym dziale produktu i marketingu. Monety są projektowane przez kilka osób. To są artyści, projektanci, którzy mają bardzo szeroką wiedzę z zakresu, w którym muszą się poruszać - podkreśliła nasza rozmówczyni.

Warto dodać, że najważniejszym etapem w wytwarzania monet jest stworzenie modela gipsowego. - Następnie wykonujemy awers i rewers w wersji metalowej - tłumaczył Siemowit Kalukiewicz, członek zarządu Mennica Polska S.A.

Dlaczego warto posiadać monety kolekcjonerskie?

W ostatnim czasie monety kolekcjonerskie cieszą się coraz większym zainteresowaniem. - Przede wszystkim opierają się inflacji. Złoto i srebro są stabilne. Wszystkie monety kolekcjonerskie, które ukazują się w naszej mennicy, są wyprodukowane ze srebra lub złota najwyższej próby - zapewniała Anita Kreft.

Jak dodała, przełomowym momentem w działalności firmy było podpisanie licencji na wydanie serii monet "Droga do marzeń" z wizerunkiem Roberta Lewandowskiego. - Dla nas to ogromny zaszczyt. Jesteśmy jedyną firmą numizmatyczną na świecie, która ma prawo do wizerunku Roberta Lewandowskiego właśnie na monetach - zaznaczyła kierownik operacyjny Mennicy Gdańskiej.

Robert Lewandowski uhonorowany monetą kolekcjonerską

W ramach serii "Droga do marzeń" ukaże się 56 monet. Zarówno złotych, jak i srebrnych. Będą one wydawane do 2028 roku. Dodatkowo pojawi się moneta z Robertem Lewandowskim w kształcie statuetki. - A to wszystko po to, żeby uhonorować naszego najlepszego piłkarza w jak najgodniejszy sposób - wyjaśniła. Przyznała, że monety z wizerunkiem piłkarza cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród kolekcjonerów.

Równie popularne okazały się te z podobizną Wiedźmina. Najnowsza edycja tych monet, która ukazała się w styczniu tego roku rozeszła, się zaledwie w dwie godziny.

Nie oglądałeś Dzień Dobry Wakacje na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Reporter: J. Hac-Mroczka, A. Rogowska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości