Styl życia

Niebanalne rozwiązania prostych problemów. Jak wyprowadzić psa za pomocą drona?

Styl życia

„How to. Jak? Absurdalne naukowe rozwiązania codziennych problemów”. To książka o naukowym podejściu do prostych czynności. Niektórym wskazówkom przyjrzeliśmy się w naszym programie z Piotrem Koskiem, prowadzącym kanał "Astrofaza".

Jak wyprowadzić psa, nie wychodząc z domu?

Wyprowadzanie psa za pomocą drona? Jest to możliwe - uważa Randall Munroe, autor książki „How to. Jak? Absurdalne naukowe rozwiązania codziennych problemów”.

Proponuje, by w razie konieczności nowoczesna technologia zastąpiła właściciela czworonoga.

Co prawda psy trochę boją się często tego hałasu, który drony wywołują, ale gdyby udało się stworzyć jakieś drony, w przyszłości oczywiście, antygrawitacyjne np., to jak najbardziej mogłyby nasze psiaki wyprowadzać

- mówi Piotr Kosek, prowadzący kanał "Astrofaza".

Jak naładować telefon bez dostępu do gniazdka?

Niemal każdy z nas spotkał się z sytuacją, gdy bateria w telefonie rozładowała się w najmniej oczekiwanym momencie. Co robić, gdy nie mam dostępu do gniazdka? Randall Munroe i na to znalazł rozwiązania. Wystarczy za pomocą elektrod i kabelków połączyć ze sobą szeregowo wiele cytryn lub podłączyć do bieżącej wody turbinę elektryczną.

To są takie śmiesznostki. Raczej nikt nie będzie podłączał tego do zlewu gdzieś tam w łazience na lotnisku

- twierdzi rozmówca Dzień Dobry TVN.

Jak przewidzieć pogodę za pomocą mediów społecznościowych?

Ileż to razy musieliśmy wiedzieć, jaka pogoda będzie następnego dnia - od niej bowiem często zależały nasze plany. Większość osób sprawdziłaby prognozę w internecie, radiu lub telewizji. Dla Randalla Munroe’a jest to jednak zbyt oczywiste i dlatego proponuje odczytanie pogody za pomocą postów w mediach społecznościowych.

Możemy sobie popatrzeć na zdjęcia na Facebooku, które są robione w naszej okolicy. Jeżeli wieczorem zauważymy coś, co fotograficy, filmowcy nazywają złotą godziną, czyli takie złotawe światło padające na twarze fotografowanych, to możemy mieć pewność, że raczej pogoda powinna być OK. Natomiast jeśli coś podobnego będzie miało miejsce rano, to tutaj duża szansa jest, że pogoda jednak się w ciągu dnia popsuje

- tłumaczy Piotr Kosek.

Jak pozbyć się mrówek z domu?

Mrówki często bywają niechcianymi gośćmi w naszych domach i mieszkaniach. Randall Munroe i na nie znalazł sposób – bardzo radykalny i niecodzienny. Poradził, by przed szkodnikami bronić się za pomocą lawy.

Otoczmy nasz dom szeroką na 10 metrów fosą wypełnioną lawą. (…) Trzeba by było odpowiednio zaizolować grunt, żeby nam to ciepło nie uciekało. Trzeba by było chłodzić odpowiednio też nasz dom, żeby samem nie paść ofiarą tej fosy z lawy. (…) Kosztuje to około 1,5 mln dolarów dziennie

- wyjaśnia prowadzący kanał "Astrofaza".

Zobacz także:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Wioleta Pyśkiewicz

Pozostałe wiadomości