Styl życia

Przyjęcie z okazji ogłoszenia płci dziecka a baby shower. Czym się różnią?

Styl życia

Aktualizacja:

Baby shower a gender reveal party - czym się różnią? Jeszcze kilka lat temu większość z nas ideę baby shower znała jedynie z amerykańskich filmów i seriali. Obecnie zwyczaj ten coraz bardziej rozpowszechnia się w Polsce. Co to jest baby shower? A czym jest gender reveal party? Jak zorganizować oba przyjęcia?

Zobacz też: Dieta w ciąży. Jak się odżywiać?

Sezon 2019 należeć będzie nie do baby shower, a do gender reveal! Trend na Gender Reveal Party za oceanem trwa już od kilkunastu lat. Polska i Europa potrzebowała więcej czasu, by zacząć organizować takie wydarzenia. Co to jest Gender Reveal Party? Czym się różni od baby shower?

Co to baby shower i kto je organizuje?

Baby shower pochodzi z krajów anglosaskich i ma długą, sięgającą XVIII wieku tradycję. Nazwa przyjęcia oznacza dosłownie „dziecięcy prysznic” i odnosi się do zalewu prezentów, jakimi obdarowana zostanie przyszła mama. Co to baby shower i jakie jest jego założenie? To impreza organizowana przez kobiety dla kobiet, organizowana w ostatnim miesiącu ciąży. Głównym założeniem jest zapewnienie przyszłej mamie wsparcia, dobrej zabawy i swobodnej atmosfery. Kto powinien zorganizować przyjęcie?

Baby shower organizowane jest najczęściej w ostatnim miesiącu ciąży przez znajome i przyjaciółki przyszłej mamy. To doskonała okazja do spotkania, wspólnej zabawy i nadrobienia zaległości przed pojawieniem się dziecka, które na pierwszym etapie życia na pewno zaabsorbuje przyszłą mamę i na jakiś czas prawdopodobnie utrudni jej udział w życiu towarzyskim.

Ciężarna powinna być więc na baby shower w centrum uwagi. Przyjęcie ma służyć głównie zrelaksowaniu przyszłej mamy przed porodem i zapewnieniu jej wsparcia. Wszystkie dekoracje, tort, bezalkoholowe drinki i prezenty powinny być dopasowane do jej potrzeb. Organizacja przyjęcia powinna więc należeć do osoby, która bardzo dobrze zna ciężarną kobietę, wie, jak spełnić jej potrzeby i trafić w jej gust. Niektóre kobiety ucieszą się bowiem z różowego tortu w kształcie pieluszki i będą potrzebowały kobiecego wsparcia i długich rozmów, dla innych najlepszym sposobem relaksu będzie grill na świeżym powietrzu, który pozwoli zapomnieć na chwilę o trudach przyszłego macierzyństwa. Za zorganizowanie baby shower odpowiada najczęściej najbliższa przyjaciółka przyszłej mamy, może to być również bliska osoba z rodziny – siostra lub kuzynka.

Więcej:

Ile powinno ważyć dziecko w poszczególnych tygodniach ciąży? Zmiany na porodówkach od 2019 roku Dzieci z cesarek mają niższą odporność? Sesja noworodkowa w domu - jak zrobić sesję dla niemowląt?

Organizacja baby shower. Co to jest „pieluszkowy tort”?

Gdy wiemy już, co to jest baby shower, warto również zainteresować się potencjalnym scenariuszem imprezy. Z założenia baby shower to przyjęcie organizowane przez kobiety dla kobiet. Do organizatora imprezy należy jednak decyzja, czy zapraszać również mężczyzn. Decyzja ta zależy głównie od tego, jaki charakter ma mieć przyjęcie. Jeśli planujemy zorganizować klasyczne baby shower z różowym tortem, bezalkoholowymi drinkami z palemką i opowieściami o przebiegu naszych porodów, lepiej będzie pominąć panów. Zaproszenie wyłącznie najbliższych przyjaciółek pozwoli zbudować na przyjęciu atmosferę intymności i zaufania, pomoże również rozluźnić się przyszłej mamie.

Sytuacja wygląda zupełnie inaczej, jeśli przyszła mama dzięki baby shower chce zapomnieć na chwilę o wyzwaniach zbliżającego się czasu i spędzić miło czas w otoczeniu bliskich przyjaciół. W takiej sytuacji możemy zdecydować się na mieszane towarzystwo i zamiast tradycyjnego baby shower zorganizować np. grilla na powietrzu lub imprezę w ulubionej knajpce ciężarnej.

Jak wygląda sama impreza? W sprzedaży jest wiele gadżetów związanych z baby shower –

pieluszkowy tort, specjalna zastawa, balony i tym podobne akcesoria. „Pieluszkowy tort” to wbrew pozorom nie słodki wypiek , lecz zapas pieluszek, śpioszków, skarpetek i innych akcesoriów przydatnych przyszłej mamie ułożonych w kształcie tortu. W amerykańskim standardzie imprezy są też różne gry i zabawy mające na celu uprzyjemnić nam czas i rozerwać przyszłą mamę. Jeśli zabraknie nam weny, możemy zawsze zwrócić się o pomoc do firmy profesjonalnie organizującej baby shower lub odwiedzić jedną z internetowych stron o tej tematyce.

Prezenty na baby shower. Co warto podarować przyszłej mamie?

Oprócz „pieluszkowego tortu”, czyli podstawowej wyprawki dla dziecka złożonej z pieluszek, śpioszków, kosmetyków do pielęgnacji i innych akcesoriów, na baby shower zwykle przynosi się drobne upominki, które mogą przydać się przyszłej mamie i jej maluchowi. Jakie podarunki warto zabrać ze sobą na baby shower?

Prezent powinien być związany z charakterem imprezy, warto więc zainwestować we wszelkiego typu drobiazgi, które mogą przydać się tuż po porodzie. Często ciężarna kobieta ma już zgromadzoną własną wyprawkę, możemy więc po prostu zapytać ją, czego jeszcze potrzebuje. Organizatorka imprezy często decyduje się na zakup jednego, większego prezentu w imieniu wszystkich zgromadzonych – w takim wypadku każdy z uczestników dokłada się do upominku.

Fot. Dzień Dobry TVN, Instagram

Co to jest Gender Reveal Party?

Gender Reveal Party to nowość, która dopiero raczkuje w Polsce ale to fantastyczna sprawa. Gender Reveal Party to przyjęcie, na którym przyszli rodzice zdradzają swoim najbliższym, jakiej płci będzie ich dziecko.

Zdarza się, że w trakcie „gender reveal party” o płci dziecka dowiadują się także sami rodzice, którzy poprosili wcześniej podczas wizyty kontrolnej lekarza o włożenie kartki z informacją o płci dziecka do koperty.

Jak rodzice dowiadują, czy to będzie chłopiec czy dziewczynka? Sposobów jest wiele, na przykład:

  • Rodzice dają kopertę z płcią dziecka i dają ją cukiernikowi. Cukiernik robi ciasto w kolorze różowym (dziewczynka) lub niebieskim (chłopiec). Wtedy rodzice dowiadują się o płci maleństwa.
  • Innym sposobem jest przygotowanie balona, w środku którego znajduje się konfetti - znów w kolorze różowym lub niebieskim.

Pozostałe wiadomości