Styl życia

Wyjątkowa symbolika przydrożnych kapliczek. "Każda wiąże się z losami człowieka"

Styl życia

Autor:
Magdalena
Brzezińska
Reporter:
Katarzyna Chętnik
Kapliczki służą ludziom od wieków
Kapliczki służą ludziom od wieków Dzień Dobry TVN
wideo 2/6

Przydrożne kapliczki są niekwestionowaną ozdobą wielu polskich miejscowości, ale stanowią też namacalny dowód wiary i trudnych doświadczeń minionych pokoleń. Charakterystyczne obiekty stawiano w określonych intencjach bądź w celu upamiętnienia ważnych zdarzeń. W Dzień Dobry TVN o ich symbolice opowiedzieli historyczka i regionalistka Maria Weronika Kmoch, działaczka społeczna Danuta Kostewicz, fotograf Bogdan Białczak, rzeźbiarz Andrzej Staśkiewicz oraz dziennikarz Wojciech Koronkiewicz.

Skąd wzięły się przydrożne kapliczki?

Większość z nas traktuje je jako nieodłączny element polskiego krajobrazu, bezrefleksyjnie mijając je podczas podróży samochodem czy spaceru. Tymczasem przydrożne kapliczki zasługują na uwagę, ponieważ każda z nich opowiada jakąś historię.

- Opowieść o ludziach to jest dobre określenie na kapliczkę. Każda wiąże się z jakimiś losami człowieka - zauważył fotograf Bogdan Białczak, jednocześnie podkreślając, że niewielkie arcydzieła sztuki ludowej od wieków stawiane były z myślą o określonych intencjach. Podziękowanie, prośba czy pokuta to zaledwie część powodów, dla których mieszkańcy wsi decydowali się umieścić w swojej okolicy te wyjątkowe obiekty.

Kapliczki - w jaki sposób służą ludziom?

Kapliczki z figurami świętych i dewocjonaliami są ściśle związane z ludzkimi dramatami, historycznymi wydarzeniami, jak również silną potrzebą powierzenia losu określonemu patronowi. Ich wyjątkowa rola doceniania jest po dziś dzień.

- Bardzo często kapliczki stawiano w miejscach, które były naznaczone cholerą, gdzie panowała epidemia, by ochronić się przed możliwą chorobą (...). Kapliczki mogą być formą wsparcia - wyjaśniła Maria Weronika Kmoch. Dodała też, że charakterystyczne obiekty zwykle znajdowały swoje miejsce na obrzeżach wsi czy przy skrzyżowaniach.

- Wierzono, że w takich miejscach kumuluje się zło i należy ochronić się w jakiś sposób - podsumowała uznana historyczka i regionalistka.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Magdalena Brzezińska

Reporter: Katarzyna Chętnik

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości