Styl życia

Przybyrad - niespełniony nauczyciel, spełniony kolodionista. "Rodzi się młody mistrz"

Styl życia

Autor:
Aleksandra
Matczuk
Reporter:
Radosław Męczykalski
Przybyrad - niespełniony nauczyciel, spełniony kolodionista
Przybyrad - niespełniony nauczyciel, spełniony kolodionistaDzień Dobry TVN
wideo 2/6

Przybyrad Paszyn to fotograf, który specjalizuje się w fotografii opartej o technikę mokrego kolodionu. Choć z wykształcenia jest historykiem, to dziś nie wyobraża sobie codzienności bez swojej wyjątkowej pasji. Opowiedział o niej w Dzień Dobry TVN.

Wyjątkowa pasja Przybyrada

Przybyrad Paszyn jest kolodionistą, czyli fotografem rodem z XIX wieku. Kiedyś pracował jako archiwista, później zajął się renowacją mebli z PRL-u, a dziś zagłębia się w tajniki techniki, która sprawiła, że fotografia stała się dostępna dla każdego. - To jest wynalazek, który wymyślił Frederick Scott Archer i dał on nam możliwość robienia odbitek fotograficznych - wyjaśnia artysta.

Mężczyzna od kilku lat interesował się fotografią, ale dopiero kolodion pokochał i była to miłość od pierwszego wejrzenia. Spotkali się przypadkiem, na weselu u przyjaciela Przybyrada. - Dla mnie jego magia polega na tym, że to wszystko dzieje się tu i teraz, ale jak się zrobi zdjęcie to nie ma poprawek - tłumaczy kolodionista.

Na czym polega proces kolodionowy?

Wykonanie fotografii opartej o technikę mokrego kolodionu jest złożonym procesem. Na czym polega? - Metalową lub szklaną blaszkę należy uczulić specjalnie przygotowaną chemią i to w ciemnościach, w czerwonym świetle uczula się przez około trzy minuty - wyjaśnia artysta. - Na światłoczułą płytkę możemy nanieść już fotografię. Mamy dziesięć minut na wykonanie zdjęcia i powrót do ciemni - dodaje. Utrwalacz zamienia zdjęcia w pozytyw.

Choć Przybyrad stale doskonali umiejętności, to już może pochwalić się sukcesami np. wyróżnienie w międzynarodowym konkursie fotograficznym na najlepszy portret. - Rodzi się młody mistrz, bym powiedział. Nie każdy człowiek, który ma aparat może zostać artystą czy fotografem - podsumowuje fotograf Adam Polański.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Aleksandra Matczuk

Reporter: Radosław Męczykalski

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości