Styl życia

Nauczyciel Roku 2018 o problemach uczniów. "Z powodu absurdalnego systemu edukacji nie radzą sobie z emocjami"

Styl życia

Aktualizacja:

Przemek Staroń, nauczyciel roku 2018 właśnie wydał książkę pt. "Szkoła bohaterów i bohaterek". Wydawnictwo to poradnik psychologiczny odpowiadający na najbardziej palące problemy zgłaszane przez młodych ludzi. Jak rozmawiać z uczniem i pomóc mu wybrać najlepszą drogę? O tym rozmawialiśmy z autorem książki.

Nauczyciel z wielką pasją

Przemek Staroń to nie tylko Nauczyciel Roku 2018, ale także edukator i mentor niemal 50 olimpijczyków z filozofii. Mężczyzna jako jeden z 50 nauczycieli na świecie został nominowanych do Global Teacher Prize, czyli "nauczycielskiego Nobla". Niedawno wydał książkę "Szkoła bohaterów i bohaterek", w której rozprawia się z najbardziej nurtującymi pytaniami uczniów. Autor szuka także odpowiedzi na to, jak szkoły powinny wspierać młodych ludzi w trudnym czasie, jakim jest okres dojrzewania.

Uczymy w tej szkole wszystkiego, ale nie uczymy tego, co jest najważniejsze. My jako społeczeństwo między innymi z powodu absurdalnego systemu edukacji w ogóle nie radzimy sobie z emocjami. My często nawet nie wiemy, co czujemy

– powiedział.

Przemek przyznał także, że system edukacji nie funkcjonuje dobrze, ale dzięki pojedynczym nauczycielom, którzy oddolnie starają się zmienić podejście do nauki, widać światełko nadziei.

Jest mnóstwo nauczycieli i nauczycielek, którzy robią doskonałą robotę i my wspólnie to trzymamy. Ale potrzebna jest także zmiana odgórna

- dodał.

Tematy tabu w szkołach

Wśród wielu błędów, jakie autor książki dostrzega w obecnym systemie edukacji, jest także zaniechanie "dbania o osobowość", indywidualność i poczucie szczęścia. W placówkach często dochodzi do starć ideologicznych i braku akceptacji.

Osoby, próbujące czynić sobie szkołę miejscem starcia ideologicznego, nie znają koncepcji Johna Locke’a, głównego nowożytnego teoretyka edukacji, który powiedział, że celem edukacji jest dać młodemu człowiekowi niezależność myślenia

- wyjaśnił nauczyciel.

Przemek podkreślił natomiast, iż w prawach ucznia i rozporządzeniach dotyczących edukacji zawarte jest zdanie, że szkoła ma przygotować młodego człowieka do rozwoju osobowego. Wykluczając fundamentalną jego część, nigdy nie będzie to możliwe.

Cielesność, seksualność jest jedną z podstawowych części naszego funkcjonowania. My wszyscy poznajemy świat przez ciało i udawanie, że tak nie jest, po pierwsze nic nie daje, a po drugie nie umożliwia znalezienia pewnego dystansu do tego

– powiedział.

Dariusz Gawroński to nauczyciel WF-u z wielką pasją do sztuki. Mężczyzna prowadzi w Częstochowie fotoklub „Norwid” zrzeszający miłośników fotografii. Choć na swoim koncie ma wiele sukcesów, najbardziej cieszy się z dokonań swoich uczniów. Co tworzy wraz z młodzieżą? Zobaczcie wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Zobacz także:

Jan-Krzysztof Duda pokonał najlepszego szachistę świata Magnusa Carlsena. "To wielki sukces"

Milenka ma padaczkę, nie mówi i słabo widzi. Orzecznicy zaocznie uznali ją za samodzielną. Mama 6-latki: "Czuję się bezsilna"

Andrzej Wrona zmienia zawód? Siatkarz opowiedział o nowej pasji, a także o związku z Zosią Zborowską-Wroną

Autor: Nastazja Bloch

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości