Styl życia

Wakacyjna praca dla młodych. Które branże najbardziej potrzebują pracowników? Gdzie szukać ofert?

Styl życia

MaskotMaskot/Getty Images

Na wakacje 2021 r. z utęsknieniem czekały nie tylko dzieci, młodzież i ich rodzice, ale również zmęczeni pandemiczną rzeczywistością pracodawcy. Pandemia COVID-19 znacznie zmieniła sytuację na rynku pracy. Coraz więcej branż wznawia działania, ale w wielu miejscach brakuje rąk do pracy. Szansą są pracownicy sezonowi, w tym szukająca wakacyjnego zatrudnienia młodzież. Gdzie szukać ofert?

Praca sezonowa w wakacje 2021

Według badań przeprowadzonych przez Instytut Badawczy Randstad i Gfk Polonia, co czwarty pracodawca w Polsce zamierza zwiększyć zatrudnienie w sezonie wakacyjnym 2021. Dwa lata temu, przed pandemią, dodatkowe, wakacyjne miejsca pracy planowało utworzyć 15% firm. W tym roku 13% firm chce zwiększyć liczbę pracowników sezonowych, a 11% potrzebuje dodatkowych rąk do pracy ze względu na wzrost zapotrzebowania na swoje produkty lub usługi.

Jaka praca na wakacje i gdzie jej szukać?

Najwięcej ogłoszeń o pracę znaleźć można oczywiście w Internecie. Często pojawiają się również bezpośrednio w lokalach/zakładach pracy, ale to wiąże się ze "spacerem" po tych miejscach i ewentualnym zostawianiem swojego CV. Zdarza się jednak, że takie spotkanie umożliwia szybszy proces rekrutacyjny, umówienie się na dzień próbny w krótkim terminie itd. Pracy sezonowej warto szukać nie tylko przez ogólnopolskie portale ogłoszeniowe, ale również lokalne. Jeżeli jednak w okolicy trudno o oferty, warto rozważyć tymczasowe zatrudnienie w innej części kraju. Każdego dnia w serwisach ogłoszeniowych pojawiają się setki kolejnych ogłoszeń w całej Polsce. Obecnie najwięcej ofert dotyczy pracy nad morzem, w górach i w dużych miastach.

Większość ofert związanych jest ze spędzaniem wakacji w Polsce, a więc w gastronomii, hotelarstwie i obsługiwaniu różnego typu atrakcji. W gastronomii głównie poszukiwani są kelnerzy, kucharze i osoby pomagające w kuchni. To te stanowiska bardzo ucierpiały na skutek pandemicznych obostrzeń. Wielu pracowników gastronomii postanowiło się w tym czasie przebranżowić. Dlatego teraz jest zwiększone na nich zapotrzebowanie. Istnieje szansa, że lukę wypełnią pracownicy sezonowi, którzy właśnie rozpoczynają poszukiwania interesujących ofert wakacyjnej pracy.

Jakie jeszcze oferty czekają na pracowników sezonowych?

 • sprzedaż - zarówno w sklepach, jak i letnich punktach sezonowych,
 • pracy w recepcji i innych formach obsługi w obiektach noclegowych,
 • praca w centrach rozrywki dla dzieci,
 • rozładunki w magazynach,
 • prace ogrodowe,
 • sprzątanie,
 • opieka nad dziećmi.

Warunki i czas pracy osób niepełnoletnich

Zgodnie z Kodeksem Pracy na podstawie umowy o pracę, zatrudnienie mogą podjąć osoby, które ukończyły 15. rok życia. Pracodawca może zatrudnić jednak tylko osobę, która ukończyła co najmniej ośmioletnią szkołę podstawową oraz posiada świadectwo lekarskie, że dana praca nie zagraża jego zdrowiu.

W przypadku osób młodszych, czyli 13- i 14-latków możliwe jest zatrudnienie ich na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło. Ponadto wymagana jest zgoda prawnego opiekuna nieletniego pracownika, a także zezwolenie właściwego inspektora pracy.

Zgodnie z prawem, praca nieletnich powinna być przede wszystkim bezpieczna. Nie można zlecać im ciężkiej, fizycznej pracy, np. można zatrudniać nastoletnich pracowników przy zbiorze owoców, nie wolno wymagać dźwigania przez nich ciężkich skrzynek.

Czas pracy nieletnich do 16 roku życia nie może przekraczać 7h dziennie i 35h tygodniowo łącznie u wszystkich pracodawców. Dobowy wymiar czasu pracy osoby do 16. roku życia nie może jednak przekraczać 6h. Nie mogą też pracować w nocy, czyli od godziny 22 do 6 rano.

Wakacyjne praktyki i staże

Według raportu Instytutu Badawczy Randstad i Gfk Polonia okres wakacyjny sprzyja również zdobywaniu doświadczenia zawodowego związanego z profilem edukacyjnym młodych ludzi. Wiele firm oferuje w tym okresie różne praktyki i staże. Stworzenie miejsc dla praktykantów i stażystów zapowiada aż 12% uczestników badania. Najwięcej takich ofert deklarują przedsiębiorstwa z branż:

 • sektor nowoczesnych usług dla biznesu 23%,
 • logistyka 18%,
 • przemysł 17%,
 • obsługa firm i nieruchomości 15%.

Zobacz też:

Pandemia utrudniła współpracę i rozluźniła więzi. "Codzienne rozmowy twarzą w twarz przestały istnieć"

Woda dla pracowników w upały. Czy firma powinna ją zapewnić również osobom pracującym zdalnie?

Praca zdalna także po epidemii. Za co zapłaci nam pracodawca?

Zobacz video: Większość Polaków spędzi wakacje w kraju. To może przełożyć się na większe korki

Autor: Diana Ryściuk

Źródło: randstad.pl

Źródło zdjęcia głównego: Maskot

Pozostałe wiadomości