Styl życia

Coroczna kwesta na Cmentarzu Powązkowskim. "To od nas zależy, co się stanie z tą spuścizną"

Styl życia

Autor:
Nastazja
Bloch
Reporter:
Piotr Wojtasik
Coroczna kwesta na cmentarzu powązkowskim
Dzień Dobry TVNCoroczna kwesta na cmentarzu powązkowskim

Jak co roku na cmentarzach w całej Polsce odbywają się kwesty. Ratujemy najstarsze zabytki, chcemy, by pomniki były w dobrej kondycji, byśmy mogli je oglądać przez kolejne długie lata. Na warszawskie Powązki z puszkami wybrał się Piotr Wojtasik oraz Katarzyna Zawadzka. Jak wygląda sytuacja?

Kwesta na Cmentarzu Powązkowskim

Po rocznej przerwie powróciła kwesta na Powązkach. Mieszkańcy Warszawy, a także znani i lubiani przedstawiciele świata kultury, zbierają dziś pieniądze na renowację grobów. Piotr Wojtasik dołożył także swoją cegiełkę. Wziął puszkę i wraz z aktorką Katarzyną Zawadzką, zbierał pieniądze na szczytny cel. W tym roku, oprócz tradycyjnej zbiórki na remont nagrobków i pomników, istnieje możliwość przekazania pieniędzy w formie online.

Ja jestem poruszona, bo najwięcej osób, które wrzucają do tych puszek, to są młodzi ludzie, nastolatkowie i dzieci. To świadczy o tym, że buduje się świadomość w tych ludziach dotycząca tego miejsca. Te zabytki potrzebują naszej pomocy, niektóre wręcz o nią wołają. Bardzo zachęcamy ludzi, by przybili tu dziś i dorzucili się do tych puszek. To od nas zależy, co się stanie z tą spuścizną

Kwesty w tym roku odbywają się nie tylko na Powązkach, ale także w innych miastach. m.in. w Krakowie na cmentarzu Łyczakowskim, czy we Wrocławiu na cmentarzu Osobowickim. - Walczymy we wspólnej sprawie i bardzo mnie to cieszy, że akcja się rozprzestrzenia na coraz więcej miejsc w Polsce – powiedziała Katarzyna.

Groby artystów na Powązkach

Katarzyna Zawadzka dodała również, że oprócz zbiórki, w tym roku zamierza odwiedzić groby znanych i cenionych artystów. - W tym roku zostałam w Warszawie. Nie wyobrażałam sobie nie spędzić tego dnia na Powązkach, gdzie leżą osoby, które cenię, które są mi bliskie, bo na przykład z nimi pracowałam. Babrara Sass, jest to grób, który na pewno dzisiaj odwiedzę - podsumowała.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Nastazja Bloch

Reporter: Piotr Wojtasik

Pozostałe wiadomości