Porady

Zdjęcia natury – jak je wykonywać? Jaki wybrać sprzęt?

Porady

Autor:
Adrian
Adamczyk
Mark Newman/Getty ImagesZdjęcie zwierzęcia

Piękne zdjęcia natury można wykonać nawet zwykłą cyfrówką. Niemniej jednak dobry sprzęt pozwala fotografowi nie tylko pokazać pełnię swoich możliwości, ale również lepiej zaprezentować dany krajobraz lub pojedynczy obiekt. Dowiedz się, co jest niezbędne, aby wykonać ciekawe fotografie.

Zdjęcia natury – jak je wykonywać?

Najpiękniejsze zdjęcia przyrody można wykonać niemal każdego dnia. Dla dobrego fotografa nie stanowią problemu niesprzyjające warunki meteorologiczne. W fotografii przyrody najważniejsze jest odpowiednie światło, a fotograf musi umieć dostosować się do warunków atmosferycznych. To podstawowa różnica, jaka jest między fotografią plenerową a studyjną. Aby otrzymać ciekawe zdjęcie natury, należy najpierw zgłębić technikę poruszania się w tej przestrzeni. Dużą rolę odgrywa tu pora dnia, bowiem obszar jest inaczej oświetlony rano, inaczej w południe i wieczorem – np. światło poranne i wieczorne pada z boku i umożliwia pełniejsze ukazanie przestrzeni niż światło południowe.

Innym ważnym czynnikiem, od którego zależy jakość zdjęcia, jest krajobraz i pora roku. Każda z pór daje zupełnie inne możliwości, inny nastrój. Gołe, listopadowe drzewa dodają zdjęciom nieco posępnego nastroju. Z kolei zimowy krajobraz pozbawiony jest kolorów, a wiosenna mgła sprawia, że fotografie są pełne życia.

Aby fotografia przyrody była ciekawa , należy cierpliwie obserwować naturę, oczekując na właściwy moment. Warto skorzystać z prognozy pogody. Dzięki temu można przygotować się do pleneru.

Pragniesz wykonać piękne zdjęcia natury – pamiętaj o tej zasadzie

Fotografowanie natury wymaga nie tylko odpowiedniego aparatu, ale i stroju dostosowanego do otoczenia. Osoby, które chcą fotografować dzikie zwierzęta np. sarny lub jelenie w ich naturalnym środowisku, powinny zainwestować w skuteczny kamuflaż, taki jak siatki maskujące lub czatownie. Nie jest to konieczne w przypadku, gdy fotografowanym obiektem są np. ptaki. Wówczas warto zadbać, by strój nie był zbyt jaskrawy i szeleszczący. Wykonując zdjęcia przyrody można też korzystać z naturalnych kryjówek.

Jaki aparat do fotografowania przyrody?

Istnieje wiele modeli aparatów, przy pomocy których można rozpocząć zabawę pod tytułem fotografia przyrodnicza. Sprzęt przeznaczony do takich zdjęć musi jednak odznaczać się pewnymi konkretnymi cechami. Przede wszystkim powinien umożliwiać fotografowanie z dużych odległości – zwierzęta często boją się ludzi i łatwo je spłoszyć.

Jeśli mamy ograniczone fundusze, możemy kupić aparat cyfrowy typu superzoom. To prosty w obsłudze i niedrogi sprzęt, który określa się mianem "półprofesjonalnego". Umożliwia on fotografowanie krajobrazów i pejzaży. Droższą alternatywą jest aparat lustrzanka. Jest to jednak urządzenie skierowane do profesjonalistów, którzy wiedzą, jak się z nim posługiwać. Lustrzanka wymaga również zakupu dodatkowych akcesoriów np. statywu czy innych obiektywów.

Fotografia przyrody to zarówno efekt fotografowania krajobrazów, jak i zwierząt. Jednak do każdej z tych czynności potrzebny będzie inny rodzaj obiektywu – do fotografowania krajobrazów świetnie nadaje się obiektyw szerokokątny, z kolei do podglądania zwierząt sprawdzi się teleobiektyw.

Martwa natura w fotografii – jak ją fotografować?

Fotografowanie martwej natury dla miłośników zdjęć zwierząt może być mało ciekawe. Niemniej jednak jest to dziedzina fotografii, która wymaga umiejętności i precyzji. W pierwszej kolejności, tak jak przy każdym rodzaju zdjęć, trzeba pamiętać o świetle. To pierwszy krok, aby ciekawie uwieczniona została martwa natura. Fotografie tego typu najlepiej wychodzą, gdy zapewnimy danemu obiektowi boczne oświetlenie – pozwoli to na wydobycie jego tekstury. Warto też zwrócić uwagę na tło – im będzie gładsze i prostsze, tym lepszy będzie efekt. W przeciwnym wypadku może odciągać uwagę widza od fotografowanego obiektu.

Fotografia martwej natury daje osobie zajmującej się nią duże pole do popisu, szczególnie przy wymyślaniu pomysłu na sesję zdjęciową. Należy jednak mieć świadomość, jak ważny jest umiar, gdyż jeden zbędny element potrafi zepsuć całą kompozycję. Niekiedy wystarczy proste tło i kilka niewielkich dodatków, aby całość dobrze się prezentowała. Co do oświetlenia, to ciekawe efekty można uzyskać, gdy w kreatywny sposób wykorzystuje się naturalne światło. Wpadające przez okno promienie można rozproszyć lub przefiltrować przez kartkę papieru.

Piękno natury i zdjęcia – gdzie je wykonywać?

Fotografować przyrodę można niemal wszędzie. Ciekawą scenerię znajdzie się zarówno gdzieś za miastem, jak i w miejskim parku. Na każdym z tych obszarów da się wyeksponować piękno natury. Zdjęcia zawsze będą ciekawe, jeśli opanuje się wcześniej podstawy fotografii.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Mark Newman/Getty Images

Pozostałe wiadomości