Porady

Odtruwanie organizmu po alkoholu. Jak sobie pomóc?

Porady

Aktualizacja:
E+mediaphotos/Getty Images

Alkohol jest najczęściej wybieraną używką w naszej kulturze i nie tylko. W wakacje jest znacznie więcej okazji do jego spożywania. Wielu osobom zdarza się go nadużyć, a następnie borykać z konsekwencjami zatrucia alkoholowego. Jak oczyścić organizm? Sprawdź domowe i inne sposoby.

Odtruwanie organizmu po alkoholu

Odtruwanie alkoholowe zalecane jest nie tylko alkoholikom, ale też osobom, które okazyjnie nadużyły tej substancji i ponoszą fizyczne konsekwencje w postaci tzw. kaca i nie tylko. Odtruwanie polega na usunięciu z organizmu toksycznych substancji i przywróceniu tych niezbędnych do jego prawidłowego funkcjonowania. Długotrwałe, nawet jednorazowe spożywanie alkoholu zaburza wewnętrzną gospodarkę wodno-elektrolitową organizmu. Zmianom, które wywołują m.in. ogólne złe samopoczucie, ulega również poziom jonów potasu, magnezu czy sodu.

Zadaniem procesu odtruwania jest, jak sama nazwa wskazuje, właśnie odtrucie organizmu z toksyny, jaką jest alkohol. Aby organizm powrócił do w pełni prawidłowego funkcjonowania, potrzebuje odzyskać niezbędne do tego substancje, w wyniku czego złagodzone i zmniejszone zostają fizyczne objawy zatrucia, jak np. padaczka alkoholowa czy zaburzenia psychiczne, np. stany depresyjne.

Objawy zatrucia alkoholowego. Jak długo trwają?

Jednorazowemu, okazyjnemu zatruciu alkoholem zazwyczaj towarzyszą:

  • nudności i wymioty,
  • ogólne osłabienie organizmu,
  • zaburzenia koncentracji,
  • bóle głowy i mięśni,
  • utrata apetytu,
  • nadwrażliwość na zapachy i niekiedy dźwięki.

Takie objawy występują najczęściej przez cały dzień. Z kolei samo odtruwanie alkoholowe trwa średnio jeden lub dwa dni. Im dłużej trwało spożywanie alkoholu (np. kilka dni), tym więcej czasu organizm będzie potrzebował na regenerację i oczyszczenie. Odtruwanie alkoholowe po długotrwałym piciu, które wymaga pomocy medycznej, zwykle odbywa się w szpitalu i może trwać do 10 dni.

Jak oczyścić organizm z alkoholu?

Jeśli zatrucie alkoholowe nie jest zaawansowane i dokucza po jednorazowym nadużyciu substancji, pomocne i wystarczające mogą się okazać domowe sposoby na detoks:

  • nawodnienie - jedna z najważniejszych i najskuteczniejszych metod. Zwalcza m.in. ból głowy, który pojawia się właśnie na skutek odwodnienia. Należy postawić na wodę, wodę z cytryną, soki i zieloną herbatę, która ma zdolność zwalczania toksyn,
  • unikać należy słodzonych napojów, kawy i energetyków, które, choć często pożądane, nie przyspieszają procesu regeneracji,
  • kilkudniowa dieta bogata w warzywa - organizm po prostu potrzebuje wsparcia brakujących witamin, a o te najłatwiej w warzywach w każdej postaci, również w sokach,
  • umiar - czasem trudno jest go zachować, ale warto pamiętać o zasadzie, że "lepiej zapobiegać, niż leczyć".

Odtrucie alkoholowe z dojazdem do domu

Coraz częściej stosowaną metodą, zwłaszcza w dużych miastach, jest domowe odtruwanie na telefon. Usługa taka czasami dostępna jest 24/7. Wykwalifikowana osoba przyjeżdża do osoby w potrzebie i pomaga jej za pomocą kroplówki, która najczęściej zawiera glukozę i sól fizjologiczną. Usługa taka nie należy do najtańszych, ale coraz więcej osób się na nią decyduje.

Zobacz też:

Jak domowymi sposobami przeprowadzić odtruwanie organizmu?

Zespół odstawienny - na czym polega i jak go leczyć?

Polacy piją coraz więcej! Psychoterapeuta alarmuje: "Jesteśmy chyba jedynym krajem w Europie, w którym przez całą dobę można kupić alkohol"

Zobacz video: Jak przetrwać kaca?

Autor: Diana Ryściuk

Źródło zdjęcia głównego: E+

Pozostałe wiadomości