Wypadki na lodzie - jak udzielić pierwszej pomocy? Strażak: "Nie podajemy ręki, osoba topiąca się może nas wciągnąć"

''Wypadki na lodzie - jak udzielić pomocy?''
Sezon zimowy w pełni, zaczęły się pierwsze, mocne mrozy, wiele osób ruszyło więc nad zamarznięte akweny, żeby pojeździć na łyżwach. Lód może być jednak niebezpieczny. Co zrobić, gdy się pod kimś załamie? Zasady pierwszej pomocy przedstawił nam Bartłomiej Rosiek z krakowskiej straży pożarnej.

Groźny lód

Warstwa lodu ma teraz zaledwie 3-4 cm grubości, co nie jest bezpieczne.

- Taki lód się załamuje i od razu praktycznie lądujemy w wodzie - mówi Bartłomiej Rosiek, oficer prasowy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie.

Co robić, gdy widzimy taki wypadek? W pierwszej kolejności należy zadzwonić po strażaków, którzy mają specjalistyczny sprzęt.

- Trzeba zadzwonić pod numer 112, dokładnie podać lokalizację , starać się ewentualnie nawiązać kontakt głosowy z osobą, która tonie, wspierać ją - radzi strażak.

Jak pomóc człowiekowi pod lodem

Jeśli czujemy się na siłach, by udzielić pomoc, musimy zachować podstawowe zasady dotyczące poruszania się po lodzie.

- Czyli należy stosować maksymalne rozłożenie środka ciężkości, kilka punktów podparcia, czołgać się. Nigdy nie chodzimy, tylko się kładziemy - podkreśla kpt. Bartłomiej Rosiek.

- Możemy stworzyć łańcuszek, łapiąc się za nogi. Nie podajemy ręki, osoba topiąca się może nas wciągnąć za sobą - ostrzega nasz rozmówca. Starajmy się wtedy używać np. gałęzi, szalika czy długiej chusty.

Jak wydostać się spod lodu

Jeśli to pod nami załamał się lód, to przede wszystkim nie możemy wykonywać gwałtownych ruchów. Starajmy się zachować spokój.

- Jeżeli widzimy jakieś osoby na brzegu, wezwijmy pomoc, chlapiąc wodę i krzycząc. Starajmy się znaleźć punkty podparcia na lodzie i delikatnie wysuwać na zewnątrz - wylicza nasz rozmówca.

Ubranie w wodzie stanowi dodatkowy balast, więc lepiej się rozebrać.

- Kiedy walczymy o życie, priorytetem jest uniesienie się nad taflą wody i oczekiwanie na pomoc - zaznacza Bartłomiej Rosiek.

Po wydostaniu się na ląd gwałtowne ruchy nie są wskazane. Lepiej zapewnić komfort termiczny przez okrycie suchym ręcznikiem czy kurtką, wejść do samochodu lub pomieszczenia oraz podać ciepły, ale nie gorący napój. Wykluczony jest alkohol.

Zobacz też:

Ola Kwaśniewska też morsuje. Zdradziła, jak to wygląda w jej wydaniu

Magda Gessler przeprowadziła "Kuchenne rewolucje" w Barlinku. Potrzebna była interwencja terapeuty uzależnień

Polscy tancerze zaproszeni do "America's Got Talent": "Damy z siebie wszystko"

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Luiza Bebłot

Reporter: Piotr Wojtasik

podziel się:

Pozostałe wiadomości