Porady

Jak posiać rzeżuchę? Proste zasady uprawy smacznej rośliny

Porady

Aktualizacja:
Domowa rzeżucha

Rzeżucha kojarzy się głównie z Wielkanocą, kiedy stanowi element dekoracyjny świątecznego stołu. Warto ją jednak uprawiać o każdej porze roku. Roślina ta charakteryzuje się niezwykłymi walorami smakowymi, a także dobrze wpływa na zdrowie. Jak posadzić rzeżuchę, by móc korzystać z jej zalet?

Rzeżucha, znana też jako rzeżucha ogrodowa , to potoczna nazwa pieprzycy siewnej . Warto o tym pamiętać, ponieważ prawdziwa rzeżucha jest zupełnie inną rośliną, która występuje w kilku odmianach, jak np. rzeżucha łąkowa czy gorzka. W związku z tym nazwy mogą być nieco mylące. Mimo to zwyczajowa nazwa pieprzycy jest na tyle popularna, że wszyscy kojarzą słowo „rzeżucha” właśnie z nią. Uprawa tej rośliny może przynieść wiele korzyści, a przy tym jest niezwykle prosta.

Rzeżucha na Wielkanoc i nie tylko

Przed odpowiedzią na pytanie, jak wyhodować rzeżuchę , warto nieco bliżej przyjrzeć się jej właściwościom. Roślina ta jest doskonałym źródłem witamin C, B1, PP i K . Zawiera także żelazo, magnez, wapń, jod czy chrom , które wspierają prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Ta mała roślinka to więc tak naprawdę prawdziwa bomba zdrowotna. Ma właściwości moczopędne, przeciwzapalne, a także przeciwnowotworowe. Zalecana jest m.in. osobom zmagającym się z obniżoną odpornością, anemią czy chorobami tarczycy. Rzeżucha wpływa też pozytywnie na urodę – zapobiega wypadaniu włosów, a także pomaga w walce z trądzikiem.

Kiełki rzeżuchy mają również walory smakowe. Są dosyć pikantne, dzięki czemu stanowią świetny dodatek do kanapek, sałatek czy zup.

Najlepiej więc, aby hodowla rzeżuchy była prowadzona przez cały rok . Uprawa rośliny jest niezwykle prosta, a korzyści z niej płynące nie do przecenienia.

Rzeżucha - jak sadzić?

Jak posiać rzeżuchę? Ile rośnie rzeżucha? I właściwie na czym zasiać rzeżuchę ? Te trzy pytania zadaje sobie wiele osób, zwłaszcza przed świętami wielkanocnymi. Na szczęście sadzenie rzeżuchy nie należy do skomplikowanych. Dodatkowo, może ją hodować praktycznie każdy. Najbardziej popularna jest domowa rzeżucha. Nasiona rośliny są ogólnodostępne i bez trudu można je dostać we wszystkich sklepach ogrodniczych, a czasem także w supermarketach. Cena za opakowanie to jedynie kilka złotych.

Na czym posadzić rzeżuchę w domowych warunkach? Można to zrobić na kilka sposobów. Jeden z nich to posianie rośliny na ligninie lub papierowych ręcznikach. Najczęściej spotykana jest jednak rzeżucha na wacie . Oprócz waty potrzebne będzie także naczynie, np. talerz, salaterka lub taca. Dobrze sprawdzi się również odwrócona do góry dnem doniczka. Jak posadzić rzeżuchę na wacie? Wystarczą trzy proste kroki:

1. Wyłóż wybrany pojemnik lub naczynie dosyć grubą warstwą waty. Zrób to równomiernie.

2. Tak przygotowany podkład obficie zwilż wodą.

3. Rozsyp gęsto nasiona rzeżuchy na wacie, pamiętając, aby nie zostawiać pustych przestrzeni.

I gotowe! Wiesz już, jak posiać rzeżuchę na wacie. Musisz jednak pamiętać także o odpowiedniej pielęgnacji.

Rzeżucha - jak hodować i pielęgnować?

Rzeżucha jest niezwykle prosta w utrzymaniu. Nie potrzebuje żadnego nawożenia, jednak należy pamiętać o codziennym podlewaniu. Wata (lub lignina) na której rośnie, powinna być cały czas wilgotna. Bez tego roślina nie będzie rozwijać się we właściwym tempie i zacznie schnąć. Dlatego też należy podlewać ją codziennie. Pamiętaj jednak, aby nie przelać rzeżuchy – naczynie, w którym się znajduje, nie powinno „pływać”.

Ponadto należy postawić pojemnik w ciepłym i słonecznym miejscu. Warto także przykryć go folią. To sprawdzony sposób na to, co zrobić, żeby rzeżucha szybciej rosła . Pamiętaj jednak, aby w folii porobić małe dziurki, które umożliwią odparowywanie nadmiaru wilgoci.

Jak długo rośnie rzeżucha?

Często zastanawiamy się, kiedy siać rzeżuchę na Wielkanoc , aby odpowiednio wyrosła. Najlepiej zrobić to na około tydzień przed świętami. Pierwsze kiełki rzeżuchy pojawiają się już po 2-3 dniach, jednak są jeszcze niewielkie i nie tworzą pięknego, zielonego kobierca. Dopiero po ok. 5-6 dniach roślina nadaje się do ścięcia . Można także przetrzymać ją nieco dłużej, bo nawet do 10 dni. Wówczas będzie nieco wyższa i bardziej okazała, a przy tym tak samo smaczna.

Jak posadzić rzeżuchę w ziemi?

Zasianie na wacie to najprostszy sposób na to, jak posiać rzeżuchę w domu. Można to zrobić także w inny sposób. Jak siać rzeżuchę , jeśli chcesz posadzić ją w doniczce lub w przydomowym ogródku ? To również banalnie proste. Rzeżucha ogrodowa lubi ciepło, dlatego jeśli będzie posadzona na zewnątrz, najlepiej zasiać ją w okresie od czerwca do lipca (jeżeli będzie pod folią, można to zrobić również już w końcówce marca). W przypadku rzeżuchy w domu, można ją posadzić o dowolnej porze roku. Roślina nie potrzebuje szczególnego rodzaju gleby, nawożenie także nie jest konieczne. Trzeba jednak regularnie i obficie ją podlewać. Co ważne, wysiew rzeżuchy przeprowadza się prosto do gruntu. Nasion nie należy przysypywać grubą warstwą ziemi, wystarczy delikatnie je przyklepać lub lekko oprószyć.

Ile czasu rośnie rzeżucha posadzona w ziemi? Zazwyczaj po około 5-6 dniach jest już gotowa do ścięcia. Jej okres wegetacji jest jednak dłuższy – 10-20 dni przy uprawie pod folią i 14-30 dni w przypadku uprawy na otwartym gruncie.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości