Porady

Jak poradzić sobie z rozczarowaniem?

Porady

Autor:
Adrian
Adamczyk
Rozczarowanie jest czymś, co przeżył chyba każdy człowiek. Oczywiście, nie każde rozczarowanie jest takie samo – o niektórych zapominamy bardzo szybko, inne są w nas przez wiele lat i wciąż czujemy ich ciężar. Rozczarowania mogą być bolesne, ale są również pozytywne rozczarowania. Rozczarowanie bardzo trudno zdefiniować, ponieważ to, co dla jednego jest rozczarowaniem, dla innego jest wyzwaniem lub niepowodzeniem.

Rozczarowanie jest czymś, co przeżył chyba każdy człowiek. Oczywiście, nie każde rozczarowanie jest takie samo – o niektórych zapominamy bardzo szybko, inne są w nas przez wiele lat i wciąż czujemy ich ciężar. Rozczarowania mogą być bolesne, ale są również pozytywne rozczarowania. Rozczarowanie bardzo trudno zdefiniować, ponieważ to, co dla jednego jest rozczarowaniem, dla innego jest wyzwaniem lub niepowodzeniem.

Rozczarowanie definiowane jest najczęściej jako nieprzyjemne uczucie, powstające w wyniku konfrontacji naszych wyobrażeń z rzeczywistością. Jak poradzić sobie z rozczarowaniem? Czy w ogóle możemy sobie pomóc, czy należy poczekać, aż po prostu minie samo?

Rozczarowanie – czyli co?

Rozczarowanie jest uczuciem wynikającym z rozbieżności, pomiędzy tym, co wydawało się nam realne i możliwe, a tym, co się w rzeczywistości wydarzyło. Do rozczarowania może dojść zarówno wtedy, gdy ktoś z premedytacją wprowadził nas w błąd, ale również wtedy, kiedy sami nie oceniliśmy odpowiednio sytuacji i daliśmy się ponieść wyobrażeniom, wierze oraz nadziei. Powszechne jest miłosne rozczarowanie, rozczarowanie małżeństwem czy partnerem . I chociaż początkowo rozczarowania wydają się bardzo trudne, to jednak można sobie z nimi poradzić.

Jakie zagrożenia niosą ze sobą rozczarowania?

Jednym z największych zagrożeń rozczarowania – bez względu czy jest to rozczarowanie facetem, czy kobietą, a może aktualna sytuacja życiową czy finansową – jest dojście do wniosku, że to z nami jest coś nie w porządku. Dojście do takiej konkluzji nigdy nie prowadzi do niczego dobrego. Często wynikiem takiego myślenia jest:

  • obwinianie się,
  • depresje,
  • próby zmieniania się na siłę,
  • popadnięcie w melancholię,
  • zamknięcie się w sobie.

Obwinianie siebie za rozczarowania jest jedną z najgorszych rzeczy, jaką można zrobić. Przede wszystkim, należy uświadomić sobie, że porażki i związane z nimi rozczarowania są czymś absolutnie normalnym i przeżywa je każdy człowiek – są one częścią naszego życia. 

Jak radzić sobie z rozczarowaniem? 

Masz prawo czuć się źle!

Twoje małżeństwo legło w gruzach? Partner zawiódł Twoje zaufanie? Masz prawo czuć gniew, rozgoryczenie i złość. Odczuwanie żalu jest zupełnie normalne – niektórzy czują go bardzo długo, inni potrzebują kilku dni lub tygodni na oswojenie się ze swoimi myślami i nowym stanem rzeczy. Trzeba jednak dać sobie szansę na możliwość odczuwania negatywnych emocji, które z czasem osłabną i znikną. Oszukiwanie siebie lub innych nigdy nie jest dobrym rozwiązaniem.

Nabierz dystansu do całej sytuacji

Rozczarowałeś się małżeństwem ? A może nastąpiło rozczarowanie miłosne ? A może rozczarowanie płcią dziecka ? Bez względu na to jaki jest powód, najważniejsze to nabrać dystansu do zaistniałej sytuacji. Akceptacja sytuacji jest bardzo trudna, jeżeli czujemy rozgoryczenie i rozczarowanie, jednak moment ten powinien nadejść. Oczywiście trzeba dać sobie na to czas. Z czasem jednak dystans nadejdzie – oczywiście przy odpowiednim, racjonalnym podejściu.

Nie szukaj wroga w samym sobie

Obwinianie się nigdy dobrze się nie kończy. Jeżeli rozczarowanie nastąpiło z przyczyn niezależnych od Ciebie, nie wmawiaj sobie na siłę, że mogło być inaczej, gdyby… Jeżeli natomiast rozczarowanie faktycznie nastąpiło z Twojej winy, wyciągnij wnioski na przyszłość, ale na pewno się nie obwiniaj! Czasu nie da się cofnąć, ale można być mądrzejszym na przyszłość.

Znajdź sobie zajęcie

Wypełnij wolny czas. Dzięki temu nie tylko przestaniesz myśleć o tym, co się nie udało, ale poczujesz, że jest wiele rzeczy, które mogą zapewniać satysfakcję. Możesz zacząć uprawiać sport, spotykać się z innymi ludźmi, chodzić codziennie na spacery, zacząć szydełkować etc. Nie chodzi o to, aby uciekać od problemów, ale żeby rozszerzać perspektywy i udowadniać sobie, że porażki nie są końcem, ale często są początkiem czegoś nowego i ważnego.

Zacznij patrzeć w przyszłość, a nie w przeszłość

To, co było już nigdy nie powróci. Nie marnuj swojej energii na rozmyślanie i analizy. Pamiętaj, że Twoja przeszłość nie determinuje przyszłości. Tworzysz ją Ty właśnie teraz.

Poznaj swoje mocne i słabe strony

Czas, w którym nastąpiło rozczarowanie jest doskonały, aby dokładnie przyjrzeć się swoim mocnym i słabym stronom. Warto zrobić ich dokładna analizę. Dzięki temu, być może uda Ci się w przyszłości uniknąć wielu rozczarowań.

Może okazać się, że na wielkie rozczarowanie po kilku miesiącach czy latach, będziesz patrzeć zupełnie inaczej. Być może nie będzie wydawało się ono tak wielkie? Być może okaże się, że rozczarowanie zmieniło się w nauczkę lub w lekcję? Że po wyciągnięciu odpowiednich wniosków jesteś wdzięczny za takie doświadczenie? Z rozczarowaniami można sobie radzić – trzeba jednak umieć znaleźć w sobie nieco siły. Jeżeli czujesz, że Ci jej brakuje, nie bój się prosić innych o pomoc.

Zobacz wideo: Jak odróżnić smutek od depresji?

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Jamie Grill/Getty Images

Pozostałe wiadomości