Porady

Kiedy się rozpoczyna się rok akademicki 2022/2023? Kiedy będą dni wolne?

Porady

Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce
Studenci na uniwersytecie

Już wkrótce zaczynają się studia. Jest to szczególnie ważny moment dla absolwentów szkół, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z edukacją wyższą. Jak długo trwa rok akademicki, kiedy można spodziewać się sesji? Sprawdź, co warto wiedzieć. 

Ile trwa rok akademicki?

Rok akademicki określony został w Prawie o szkolnictwie wyższym i nauce. Zgodnie z art. 66: "Rok akademicki trwa od dnia 1 października do dnia 30 września i dzieli się na 2 semestry. Statut uczelni może przewidywać szczegółowy podział roku akademickiego w ramach semestrów". Oznacza to, że chociaż wyznaczone zostały jego sztywne ramy to uczelnie decydują, kiedy dokładnie rozpoczną się zajęcia, jak długo będą trwały poszczególne semestry itd. 

Nauka

Nowy język w trzy miesiące – jak to zrobić?
Nowy język w trzy miesiące – jak to zrobić? Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

W ustawie określono również jak długo trwają studia - stacjonarne pierwszego stopnia co najmniej 6 semestrów, a dla inżynierów co najmniej 7. Studia stacjonarne drugiego stopnia od 3 do 5 semestrów, a jednolite magisterskie od 9 do 12. Zgodnie z ustawą, studia niestacjonarne mogą trwać dłużej, niż odpowiednie studia stacjonarne, jednak nie jest to wymogiem. 

Początek roku akademickiego 2022/2023

W związku z tym, że w tym roku 1 października przypada w sobotę, to studia na kierunkach stacjonarnych na większości uczelni rozpoczynają się dopiero 3 października. Na części uczelni organizowana jest inauguracja rozpoczęcia roku akademickiego - w ciągu jej trwania mogą obowiązywać godziny rektorskie.

Sesja letnia i zimowa

Uczelnie mają możliwość uszczegółowiania podziału roku i najczęściej z niego korzystają. Na każdej uczelni sesja zimowa i letnia rozpoczynają się w innym czasie. Podobnie sytuacja ma się z trwaniem semestrów - jest to zależne od uczelni. Ponadto, w związku z obecną sytuacją, część uczelni wyższych decyduje się na różnorodne zmiany, np. przechodzi na zdalne nauczanie lub organizuje dłuższe przerwy zimowe. Wszystko ze względu na wysokie ceny ogrzewania.

Warto sprawdzić, w jaki sposób został zaplanowany rok na naszej uczelni. Można to zrobić poprzez wyszukanie na stronie swojego uniwersytetu lub politechniki informacji o kalendarzu, harmonogramie lub planu roku akademickiego.

Dni wolne od zajęć w roku akademickim

Dniami wolnymi od zajęć są:

  • 1 listopada
  • 11 listopada
  • 25-26 grudnia
  • 1 stycznia
  • 6 stycznia
  • 10 kwietnia
  • 1 maja
  • 3 maja
  • 8 czerwca

Dodatkowo na większość uczelni obowiązuje przerwa świąteczna w okresie świąt Bożego Narodzenia, przerwa świąteczna w okresie Wielkanocy, przerwa semestralna między semestrami oraz dni w okolicach Juwenaliów.

Przerwa wakacyjna ustalana jest podczas rozplanowania planu roku akademickiego, zwyczajowo trwa ona trzy miesiące od lipca do października, jednak na niektórych uczelniach może zaczynać się ona później lub wcześniej.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło: Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce

Źródło zdjęcia głównego: Kentaroo Tryman/Getty Images

Pozostałe wiadomości