Piękno natury zaklęte w żywicy. Jak wykonać modną ozdobę do domu?

Źródło: Dzień Dobry TVN
Liście i kwiaty zatopione w żywicy
Liście i kwiaty zatopione w żywicy
Sztuka polskiego plakatu
Sztuka polskiego plakatu
Rzeźbami z marmuru zachwyca się świat
Rzeźbami z marmuru zachwyca się świat
Przez sztukę do serca
Przez sztukę do serca
Sztuka na talerzu
Sztuka na talerzu
Jego sztuka łączy
Jego sztuka łączy
Jak zrobić piękny kalendarz adwentowy?
Jak zrobić piękny kalendarz adwentowy?
Gdy sztuka spotyka się z polityką
Gdy sztuka spotyka się z polityką
ARS LATRANS
ARS LATRANS
Ze sztuką na „ty”
Ze sztuką na „ty”
Matka Boska Wyspiańskiego, czy nie?
Matka Boska Wyspiańskiego, czy nie?
Grudniowa aukcja dzieł sztuki
Grudniowa aukcja dzieł sztuki
Kompozycje z roślin od wieków zdobią nasze domostwa. Co kilka sezonów pojawiają się nowinki. Od paru lat znamy lasy w słoikach. A dziś wszystkim tym, którzy kochają naturę w każdej formie, razem z Małgorzatą Paczochą pokazaliśmy, jak zamknąć piękno roślin w żywicy, dołączyć do tego, bardzo modną od jakiegoś czasu, makramę i taką ozdobę zawiesić na ścianie.

Ozdoby z roślin i żywicy

Małgorzata Paczocha to rękodzielniczka, która od lat zajmuje się tworzeniem ozdób z żywicy. Jak zauważył Damian Michałowski, te z wykorzystaniem naturalnych ozdób nieco przypominają tak modne przez kilka sezonów lasy w słoiku. Nasi prowadzący nie mogli odmówić sobie wykonania takich ozdób własnoręcznie. Od czego zacząć taką zabawę? - Najpierw trzeba przygotować rośliny. Trzeba je dopasować do ramki, poprzycinać - tłumaczyła na wizji. Jaka jest trwałość takiej ozdoby? - Jeżeli używa się żywicy najwyższej jakości, to takie rękodzieło może wisieć przez wiele lat - stwierdziła Małgorzata Pachocha.

- Żywica nie lubi bezpośredniego nasłonecznienia i wilgoci, więc trzymamy ją z daleka od okna, takie obrazki nie nadają się też do łazienki - wyjaśniła.

Jak długo trwa robienie ozdób z żywicy?

Samo tworzenie kompozycji to nie wszystko - kiedy wszystko już będzie gotowe należy zalać rośliny żywicą i czekać, aż się zestali. Ile to może potrwać? - Ja używam takiej żywicy, w której pierwsze utwardzenie następuje po 24-48 godzinach, natomiast pełne utwardzenie, moment, w którym można ją obrabiać to jest mniej więcej 7 dni - wyjaśniła ekspertka.

Przy tworzeniu takiego rękodzieła trzeba pamiętać o względach bezpieczeństwa. Podczas mieszania poszczególnych komponentów wydzielają się gazy toksyczne.- Zazwyczaj trzeba mieć maski, ochronę dróg oddechowych, rękawiczki, ponieważ żywica w stanie ciekłym jest substancją żrącą - zaznaczyła ekspertka.

Jak poszło Paulinie i Damianowi tworzenie własnych ozdób? Sprawdźcie w materiale wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Źródło zdjęcia głównego: Michał Żebrowski/East News

podziel się:

Pozostałe wiadomości