Piękno natury zaklęte w żywicy. Jak wykonać modną ozdobę do domu?

Liście i kwiaty zatopione w żywicy
Liście i kwiaty zatopione w żywicyDzień Dobry TVN
wideo 2/12

Kompozycje z roślin od wieków zdobią nasze domostwa. Co kilka sezonów pojawiają się nowinki. Od paru lat znamy lasy w słoikach. A dziś wszystkim tym, którzy kochają naturę w każdej formie, razem z Małgorzatą Paczochą pokazaliśmy, jak zamknąć piękno roślin w żywicy, dołączyć do tego, bardzo modną od jakiegoś czasu, makramę i taką ozdobę zawiesić na ścianie.

Ozdoby z roślin i żywicy

Małgorzata Paczocha to rękodzielniczka, która od lat zajmuje się tworzeniem ozdób z żywicy. Jak zauważył Damian Michałowski, te z wykorzystaniem naturalnych ozdób nieco przypominają tak modne przez kilka sezonów lasy w słoiku. Nasi prowadzący nie mogli odmówić sobie wykonania takich ozdób własnoręcznie. Od czego zacząć taką zabawę? - Najpierw trzeba przygotować rośliny. Trzeba je dopasować do ramki, poprzycinać - tłumaczyła na wizji. Jaka jest trwałość takiej ozdoby? - Jeżeli używa się żywicy najwyższej jakości, to takie rękodzieło może wisieć przez wiele lat - stwierdziła Małgorzata Pachocha.

- Żywica nie lubi bezpośredniego nasłonecznienia i wilgoci, więc trzymamy ją z daleka od okna, takie obrazki nie nadają się też do łazienki - wyjaśniła.

Jak długo trwa robienie ozdób z żywicy?

Samo tworzenie kompozycji to nie wszystko - kiedy wszystko już będzie gotowe należy zalać rośliny żywicą i czekać, aż się zestali. Ile to może potrwać? - Ja używam takiej żywicy, w której pierwsze utwardzenie następuje po 24-48 godzinach, natomiast pełne utwardzenie, moment, w którym można ją obrabiać to jest mniej więcej 7 dni - wyjaśniła ekspertka.

Przy tworzeniu takiego rękodzieła trzeba pamiętać o względach bezpieczeństwa. Podczas mieszania poszczególnych komponentów wydzielają się gazy toksyczne.- Zazwyczaj trzeba mieć maski, ochronę dróg oddechowych, rękawiczki, ponieważ żywica w stanie ciekłym jest substancją żrącą - zaznaczyła ekspertka.

Jak poszło Paulinie i Damianowi tworzenie własnych ozdób? Sprawdźcie w materiale wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Źródło zdjęcia głównego: Michał Żebrowski/East News

Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości