Porady

Paski wybielające – czy warto samodzielnie wybielić zęby?

Porady

Autor:
Adrian
Adamczyk
Jessica PetersonPaski wybielające – czy warto samodzielnie wybielić zęby?

Zdrowy i śnieżnobiały uśmiech to marzenie każdego. Aby uzyskać trwały efekt, można skorzystać z wybielania w gabinecie lub alternatywy takiego zabiegu, czyli z pasków wybielających. Jak to działa i czy jest bezpieczne dla zębów?

Paski wybielające zęby to wersja zabiegu wybielania w domu. Wybierana jest często przez osoby, które nie chcą wydawać pieniędzy na profesjonalny, choć kosztowny zabieg. Czy jest to opcja idealna, bezpieczna i skuteczna?

Co to są paski wybielające?

Paski do wybielania zębów są nasączone specjalną substancją, która powoduje rozjaśnianie zębów. Dzięki nim osady, które znajdują się na zębach, błyskawicznie się rozpuszczają, czego efektem jest bielszy wygląd uzębienia. Jedną z substancji, którą stosuje się w paskach wybielających zęby jest nadtlenek wodoru. Dokładnie ta sama substancja stosowana jest przez dentystów w zabiegu wybielania zębów.

Nie tylko w gabinecie stomatologicznym możemy wykonać skuteczne wybielanie zębów. Paski, które stosuje się do tego zabiegu w domowych warunkach, są znacznie tańsze niż profesjonalnie przeprowadzony zabieg w gabinecie stomatologicznym. Paski wybielające do zębów dają bardzo dobry efekt, jednak jest bardziej krótkotrwały niż w przypadku profesjonalnego zabiegu.

Paski wybielające zęby są bezpieczne dla zdrowia. Preparaty nie uszkadzają szkliwa (o ile są odpowiednio stosowane) i tkanki kostnej. Działanie nie jest aż tak mocne, aby powodować poważne problemy z jamą ustną. Po zastosowaniu pasków wybielających może jedynie wystąpić nadwrażliwość.

Metamorfoza uśmiechu Mariusza. Zobacz video:

Metamorfoza uśmiechu Mariusza
Metamorfoza uśmiechu Mariusza
Dzień Dobry TVN

Czy paski wybielające są skuteczne?

Aby paski wybielające do zębów były skuteczne, trzeba pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Zanim zaczniesz stosować paski wybielające do zębów, wybierz się do stomatologa, aby porozmawiać o kondycji szkliwa. Najważniejszą kwestią jest wyleczenie próchnicy oraz innych chorób związanych z dziąsłami i jamą ustną, w tym także nadwrażliwości zębów. Aby zastosować wybielające paski na zęby, trzeba także pozbyć się kamienia nazębnego poprzez zabieg przeprowadzony przez dentystę.

Jeśli nosisz aparat ortodontyczny, wybielające paski nie są odpowiednią metodą wybielania zębów. Po jego ściągnięciu mogą pojawić się różnice w odcieniu szkliwa. Jedną z wad pasków wybielających zęby jest brak działania na martwe zęby, miejsca z plombami, a także korony. W celu jednolitego wybielenia lepiej zgłosić się do specjalisty.

Dobre paski wybielające – ile trwa zabieg i efekt?

Efekt nie pojawi się od razu po zastosowaniu wybielających pasków do zębów. Trzeba odczekać około dwóch tygodni, aby zobaczyć rozjaśnione szkliwo. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że z odcienia żółtego nie uzyska się efektu śnieżnobiałych zębów. Zwykle szkliwo rozjaśnia się o 2–3 odcienie, a efekt może trwać nawet pół roku. Niewątpliwie w porównaniu z zabiegiem przeprowadzonym u stomatologa wybielające paski na zęby działają słabiej.

Aby paski wybielające na zęby działały skutecznie, trzeba przeprowadzić całą kurację, która trwa od tygodnia do dwóch tygodni. Zabieg w gabinecie stomatologicznym to jednorazowa, godzinna wizyta.

Paski wybielające – jak używać?

Najważniejszą kwestią jest przeczytanie instrukcji dołączonej do opakowania pasków wybielających. Efekty wówczas będą trwalsze i szybciej widoczne.

Jak używać paski wybielające? Przed nałożeniem, a także po ściągnięciu pasków wybielających nie można szczotkować zębów. Aplikacja powinna odbyć się zgodnie z instrukcją. Paski wybielające na zęby nakłada się dwa lub nawet trzy razy dziennie, a trzyma przez kilkadziesiąt minut. Czas musi być dokładnie odmierzony, ponieważ zbyt długie trzymanie ich na zębach może spowodować np. nadwrażliwość. Nie można także wykonywać zabiegu we śnie.

Podczas kuracji warto zadbać o swoją dietę. Aby efekt był mocniejszy, trzeba nie tylko wybrać dobre paski wybielające, ale także wyeliminować z jadłospisu kawę, herbatę oraz jedzenie o intensywnym odcieniu, czyli np. buraki czerwone i czerwone owoce.

Po wykonaniu zabiegu paskami wybielającymi najlepiej stosować pastę do zębów wrażliwych. Dzięki temu będą one odpowiednio zabezpieczone.

Jakie paski wybielające wybrać?

Najlepsze paski wybielające mają substancję aktywną, czyli nadtlenek wodoru. Tak jak wspominaliśmy, korzystają z niej także stomatolodzy. Paski wybielające najskuteczniejsze mają stężenie substancji około 5,3%. Każdy pasek do wybielania zębów powinien być również zabezpieczony taśmą, którą odkleja się przed zastosowaniem.

Wybierając paski wybielające, najlepsze będą takie, które w zestawie posiadają nakładkę do równomiernego rozprowadzania. Dzięki temu substancja aktywna dotrze do każdego zęba, a pasek będzie doskonale przylegał. Koszt jednorazowej kuracji paskami wybielającymi waha się od 50 do 200 zł.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Jessica Peterson

Pozostałe wiadomości