Porady

Meble ogrodowe z palet – jak je zrobić?

Porady

Aktualizacja:
Meble ogrodowe zrobione a palet

Meble z palet do ogrodu pozwalają niskim kosztem nadać nowy wygląd balkonowi lub tarasowi po zimie. Taki zestaw świetnie sprawdza się podczas popołudniowego wypoczynku, a przy tym jest tani, ekologiczny i prosty do wykonania. Poznaj sposoby, jak go zrobić przy użyciu kilku prostych narzędzi i kreatywnych pomysłów.

C: Meble z palet ogrodowe sprawdzają się zarówno podczas wieczornych spotkań ze znajomymi, jak i przy piciu porannej kawy. Dowiedz się, jakie są pozostałe zalety takich mebli.

Meble ogrodowe z palet – modne i wygodne

Meble z palet do ogrodu wpisują się w trend DIY, czyli „Do it yourself” („Zrób to sam”). Osoby, które decydują się na samodzielne wykonanie takich mebli, zazwyczaj nie chcą korzystać z gotowych rozwiązań, które oferują im markety budowlane. Ponadto tak skonstruowane meble są nie tylko bardziej oryginalne, ale samo ich wykonanie daje sporo frajdy. Mimo iż paletowe siedziska i stoły początkowo wzbudzały politowanie wśród uznanych producentów mebli, to z czasem stały się bardzo popularne i z roku na roku zwiększa się ilość ich zwolenników.

Meble z palet ogrodowe idealnie wkomponowały się w obecne czasy, gdy trendy związane z ekologią przybierają na sile. Meble pochodzące z tego typu materiałów sprawiają ich twórcom wiele satysfakcji również z tego powodu, że dają nowe życie przedmiotom pozornie nie nadającym się już do niczego.

Jak zrobić meble ogrodowe z palet?

Materiały i narzędzia potrzebne do wykonania takich mebli są naprawdę podstawowe, a większość z nich zapewne mamy w garażu lub składziku z narzędziami. Zaliczają się do nich, rzecz jasna, również drewniane palety – można je kupić w serwisach aukcyjnych, a nawet znaleźć na tyłach hipermarketów.

Palety w ogrodzie sprawdzają się świetnie, lecz muszą być wykonane dokładnie. Aby to zrobić, trzeba zaopatrzyć się w śruby i mocne kątowniki i płaskowniki z metalu. Narzędziami niezbędnymi do pracy będzie wkrętarka, wałki, pędzle do malowania, impregnat i emalia do drewna oraz papier ścierny lub szlifierka.

Stół ogrodowy z palet - jak go zrobić?

Do wykonania stołu z palet do ogrodu należy przygotować:

· przynajmniej jedną paletę,

· pędzle,

· lakier lub farbę olejną,

· impregnat do drewna,

· kółka obrotowe – 4 sztuki,

· podkładki wkrętowe.

Koszt materiałów potrzebnych do zrobienia stolika będzie naprawdę niski. Z powyższej listy najwięcej wyniesie zakup palet oraz impregnatu do drewna. Jednak nie będą to duże kwoty. Paletę można kupić już za 20 zł, a cena impregnatu nie powinna przekroczyć 40 zł. W ten sposób można przygotować nie tylko stół, ale cały zestaw ogrodowy z palet . Budowę stołu z palety ogrodowej należy zacząć od oczyszczenia wspomnianych palet. Można to zrobić zarówno papierem ściernym, jak i szlifierką. Na końcu należy całość przetrzeć wilgotną ścierką i po wyschnięciu zaimpregnować drewno. Tu warto też dodać, że impregnacji wymaga nie tylko stół, ale i ozdoby z palet do ogrodu. Następnie warto przejść do ozdabiania stołu. Można stół pomalować lakierem lub kolorową bejcą. Ciekawym rozwiązaniem może być również pomalowanie go farbą olejną. Po etapie upiększania zostaje już przykręcić 4 koła obrotowe, aby znajdowały się po przekątnych. Na samym końcu można również położyć na stole blat – np. ze szkła. Jak widać, jest to prosty i skuteczny sposób na wykorzystanie palet w ogrodzie. Pomysłów na ich zastosowanie jest jednak o wiele więcej.

Co można zrobić z palet do ogrodu?

Wskazówek odnośnie tego, jak wykonać meble z palet krok po kroku jest pełno zarówno w Internecie, jak i książkowych poradnikach dotyczących ogrodnictwa. Największą popularnością cieszą się meble do ogrodu z palet i nie wynika to wyłącznie z powodów ekonomicznych. Paletowe meble dobrze pasują do zarówno do nowoczesnych ogrodów, jak i tych tradycyjnych.

Do mebli ogrodowych z palet zaliczają się również: hamaki, kwietniki, wieszaki na narzędzia, ławy ogrodowe. Istnieje nieograniczona ilość sposobów na to, jak wykorzystać palety w ogrodzie .

Jak zrobić huśtawkę ogrodową z palet?

Huśtawka to jeden z popularniejszych mebli ogrodowych z palet . Jej wykonanie jest tak proste jak stół i wymaga podobnych narzędzi. Do jej wykonania potrzeba dwóch palet oraz liny, poduszki i materaca. Taka huśtawka również może spełniać funkcję łóżka.

Palety , takie jak od mebli ogrodowych , należy złączyć ze sobą od spodu przy użyciu belek. W europaletach należy wywiercić otwory i złączyć je z belkami przy użyciu wkrętów, koniecznie grubych. Warto zrobić to tak, by każda z palet była złączona z każdą z belek przynajmniej trzema wkrętami. Nie trzeba tego wykonywać np. podczas robienia ław ogrodowych z palet . Następnie przy czterech rogach trzeba wywiercić otwory, przez które można przewlec linę i zawiesić huśtawkę na drzewie.

Jak zrobić z palet meble ogrodowe?

Kanapa ogrodowa z palet czy narożnik ogrodowy z palet – każdy z tych mebli można wykonać za niewielkie pieniądze. Równie tanio można stworzyć altanę z ogrodową z palet . Jednak w przypadku tej ostatniej z wymienionych konstrukcji trzeba użyć około 14 palet. Aby efekt finalny był udany, nie zaszkodzi wcześniej przygotować projekt i plan prac.

Wykorzystanie palet w ogrodzie wciąż ewoluuje. W obecnych czasach zarówno sofa ogrodowa z palet jak i leżak nie są już szczytem kreatywności. Wielu konstruktorów tworzy nie tylko meble ogrodowe, ale też różne domki ogrodowe z palet .

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości