Porady

Legalizacja gaśnic – kiedy, gdzie i za ile?

Porady

Autor:
Adrian
Adamczyk
Legalizacja gaśnicy

Legalizacji gaśnic należy dokonywać co najmniej raz w roku. Trzeba to robić przede wszystkim dla własnego bezpieczeństwa, aby mieć pewność, że gaśnica zadziała w przypadku pożaru.

Ile kosztuje legalizacja gaśnicy? Kwoty wahają się od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych, zależnie od jej pojemności i rodzaju. Można tego dokonać w punkcie legalizacji gaśnic lub firmie zajmującej się handlem i konserwacją sprzętu gaśniczego. 

Zdrowie

Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?Dzień Dobry TVN
wideo 2/6

Czym jest legalizacja gaśnic?

Legalizacja gaśnicy to nic innego jak przegląd, sprawdzenie poprawności jej działania oraz dokonanie ewentualnych napraw w uprawnionym do tego punkcie. Całość potwierdzona jest umieszczeniem na gaśnicy oznaczenia przejścia przeglądu oraz jego daty, dzięki której wiadomo, kiedy należy dokonać kolejnej legalizacji.

W czasie legalizacji gaśnic sprawdza się m.in. ich ogólny stan, plomby, stan środka gaśniczego, a nawet czytelność umieszczonej na niej instrukcji użytkowania. Jeśli któryś z tych elementów nie spełnia wymogów bezpieczeństwa, powinien zostać wymieniony na nowy. W przypadku braku legalizacji gaśnic oraz odpowiedniej ich konserwacji można utracić odszkodowanie za mienie spalone w pożarze.

Ile kosztuje legalizacja gaśnicy i gdzie ją legalizować?

Punkt legalizacji gaśnic można odwiedzić samemu. Wtedy koszt legalizacji (czyli przeglądu i ewentualnej konserwacji) wahać się będzie od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych za jedną gaśnicę. Legalizacji gaśnic można dokonać zwykle w firmach sprzedających i serwisujących sprzęt przeciwpożarowy. Wystarczy więc znaleźć taki punkt w najbliższej okolicy. Zebranie i zawiezienie wszystkich gaśnic z urzędu, szkoły czy innego dużego budynku może być kłopotliwe. Z tego powodu legalizacja gaśnic może zostać przeprowadzona przez wyspecjalizowaną firmę w budynku, na którego terenie znajdują się gaśnice. W przypadku konieczności naprawy lub konserwacji zostaną one tymczasowo zabrane z obiektu, a na ich miejscu umieszczone zostaną gaśnice zastępcze.

Urządzenia gaśnicze, w tym gaśnice, powinny być poddawane przeglądom nie rzadziej niż raz w roku , niezależnie od gwarancji producenta. Nawet jeśli gaśnica ma 5-letni okres gwarancji, to należy ją poddać badaniu technicznemu co roku. W przeciwnym wypadku grozi kara lub mandat za brak legalizacji gaśnicy .

Każda gaśnica, która przeszła przegląd wykonany przez uprawnioną do tego firmę, zostaje oznaczona specjalną naklejką potwierdzającą jej legalizację . Znajduje się na niej data przeglądu oraz termin, w którym należy wykonać kolejny. Firma przeprowadzająca kontrolę powinna wydać także stosowny dokument potwierdzający jej pozytywny wynik. 

Legalizacja gaśnic a ich konserwacja

Jeśli gaśnica jest w stanie umożliwiającym dopuszczenie jej do użytku, zostaje zalegalizowana, a jej właściciel otrzymuje stosowne potwierdzenie oraz oznaczenie gaśnicy. Takie okresowe kontrole należy wykonywać nie rzadziej niż raz w roku.

Niektórzy producenci gaśnic zalecają jednak przegląd gaśnic nawet 2 razy w roku , zwłaszcza w przypadkach, gdy gaśnica przechowywana jest w miejscu wilgotnym, o często zmieniającej się temperaturze otoczenia lub w innych niekorzystnych warunkach.

Legalizacji nie należy mylić z konserwacją gaśnicy. Legalizacja to weryfikacja stanu technicznego gaśnicy i stwierdzenie, czy będzie ona działać prawidłowo w przypadku pożaru. Gaśnica w stanie uniemożliwiającym sprawne działanie zostanie poddana konserwacji (naprawie).

W trakcie konserwacji (naprawy) wymieniana jest zawartość gaśnicy (piana, proszek lub inny środek gaśniczy), a zużyte elementy są zastępowane nowymi, autoryzowanymi przez producenta gaśnicy. Gaśnice proszkowe powinny być bezwzględnie konserwowane co najmniej raz na 5 lat, a śniegowe raz na 10 lat.

Legalizacja gaśnicy samochodowej

Gdzie zalegalizować gaśnicę samochodową? Można to zrobić w czasie okresowego badania technicznego auta. Przepisy mówią, że brak gaśnicy może skutkować negatywnym wynikiem przeglądu, ale nie mówią nic o jej stanie. Jest więc możliwa sytuacja, w której mimo braku aktualnej legalizacji gaśnicy, pojazd przechodzi badanie techniczne pozytywnie. W praktyce jednak nikt rozsądny nie będzie woził gaśnicy, której stan techniczny jest niejasny – w końcu chodzi o bezpieczeństwo i możliwość skutecznego ugaszenia ognia. Ze względu na niewielkie rozmiary koszt legalizacji gaśnicy samochodowej nie powinien przekroczyć kilkunastu złotych.

Legalizacja gaśnicy samochodowej powinna być przeprowadzana, podobnie jak inne, co najmniej raz w roku. Może się jednak zdarzyć, że producent rekomenduje częstsze sprawdzanie poprawności jej działania, np. raz na pół roku. Warto wtedy odwiedzić odpowiedni punkt i zalegalizować gaśnicę samochodową, aby nie stracić na nią gwarancji.

Czy nową gaśnicę trzeba legalizować? Warto pamiętać, że pierwszy przegląd gaśnicy odbywa się w miejscu jej wyprodukowania. Dlatego kupując gaśnicę, należy sprawdzić datę jej produkcji, ponieważ to właśnie od niej liczy się okres legalizacji, a nie od daty zakupu. 

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Coolpicture/Getty Images

Pozostałe wiadomości