Jak zrobić ładne selfie? O czym warto pamiętać? Pomysły na selfie

Porady

Fot. Guido Mieth / GettyImages.com

Selfie to jeden z najpopularniejszych rodzajów fotografii. Nic zresztą dziwnego – to łatwysposób, aby jednocześnie zrobić zdjęcie samemu sobie oraz uwiecznić wyjątkowe miejsce czyokazję. Sprawdź, jak zrobić dobre selfie smartfonem, które będzie ozdobą twojego profilu wmediach społecznościowych.

Na pewno nie raz zdarzało ci się robić selfie. Nawet jeśli nie przepadasz za tym rodzajem fotografii, w wyjątkowych sytuacjach, kiedy nie masz możliwości, aby zrobił ci zdjęcie ktoś inny, to jeden z lepszych sposobów na uwiecznienie wyjątkowej chwili. Selfie już dawno przestało być domeną nastolatek – obecnie robią je również ludzie dorośli oraz osoby starsze, bez względu na płeć. Ładnie zrobione zdjęcie można ustawić jako profilowe lub wrzucić na swój Instagram. Zobacz, jak zrobić selfie, jakiego sprzętu użyć oraz jak pozować. Idealne selfie to jednak nie tylko dobrze dobrane kolory, zastosowane filtry, oświetlenie i dobry aparat. Poznaj najciekawsze pomysły na selfie, dzięki którym na każdym zdjęciu będziesz wyglądać dobrze.

>>> Zobacz także:

Co to jest selfie?

Selfie pochodzi od angielskiego słowa „self”, często używanego w wyrazach, które odnoszą się do działań skierowanych w stronę samego siebie. Selfie to rodzaj fotografii autoportretowej, który można wykonać przy użyciu aparatu cyfrowego lub aparatu w smartfonie (znacznie częściej spotyka się ludzi robiących zdjęcia telefonem niż profesjonalnym sprzętem).

Selfie to nic innego jak zdjęcie samego siebie , czasem wyłącznie twarzy, czasem również znajdujących się w tle obiektów czy osób. Taki sposób fotografowania można zastosować również podczas zdjęć z przyjaciółmi, jeśli na zdjęciu mają pojawić się wszystkie znajdujące się w danym miejscu osoby.

W języku polskim nie udało się znaleźć odpowiednika, który w tak dokładny i prosty sposób oddawałby sens tego słowa. Podobnie jest również w innych językach. Słowo „selfie” często znajduje się już w oficjalnych słownikach (w tym również w słowniku języka polskiego).

Jak zrobić dobre selfie? Najlepsze porady

Żeby zrobić dobre zdjęcie, wcale nie będzie ci potrzebna aplikacja do robienia selfie. Możesz ją zainstalować, jeśli lubisz dodatkowo edytować swoje zdjęcia, chcesz dodać ciekawe filtry, wzmacniać kolory oraz wstawiać inne grafiki. Nie jest to jednak konieczne do robienia tradycyjnych zdjęć samego siebie w celu wrzucenia ich na portale społecznościowe. O czym warto pamiętać podczas robienia selfie, żeby cieszyć się ich dobrą jakością?

  • Sprawdź, czy twój smartfon pozwala na robienie ładnych selfie. Najlepszy telefon do selfie to taki, który ma kamerę z przodu i dobrą rozdzielczość aparatu. Dzięki temu na ekranie zawsze widzisz, co znajduje się w obiektywie i ewentualne niedociągnięcia możesz poprawić w kilka sekund.
  • Rób selfie w różnych miejscach. Mimo tego, że większą część kadru prawdopodobnie będzie zajmować twoja twarz, przy dobrym ustawieniu aparatu nadal spora część tła będzie widoczna. Takie zdjęcia mogą być świetną pamiątką z wakacji, wyjazdów czy nawet imprez rodzinnych.
  • Fajne selfie możesz zrobić na przykład przy użyciu specjalnego kijka do selfie. Pozwala on na robienie zdjęć z większej odległości, a tym samym na uchwycenie ciekawych obiektów znajdujących się w tle.
  • Nigdy nie rób tylko jednego zdjęcia. Robiąc selfie, rób przynajmniej kilka różnych ujęć, zmieniając przy tym położenie aparatu, mimikę czy postawę ciała. Dzięki temu później będziesz mieć możliwość wybrania najładniejszego zdjęcia.
  • Jeśli chcesz zrobić wyjątkowo dobre selfie smartfonem, unikaj pozowania z tej samej strony, z której świeci słońce. Twoja twarz może wydawać się zbyt ciemna i nawet aplikacje nie będą w stanie tego naprawić. Nigdy nie stawaj również bezpośrednio naprzeciw promieni słonecznych.
  • Selfie w lustrze możesz zrobić przy sztucznym oświetleniu tylko wtedy, kiedy lampa nie będzie widoczna w kadrze. W przeciwnym razie zdjęcie będzie wyglądało wyjątkowo niekorzystnie. Nie warto używać również lampy błyskowej. Najlepsze światło do selfie to światło dzienne , dlatego w miarę możliwości staraj się wykonywać wszystkie zdjęcia jeszcze zanim zajdzie słońce.

Jak pozować do selfie?

Pozowanie do selfie jest nie mniej ważne niż sama technika fotografowania. Warto przy każdym selfie przynajmniej odrobinę zmienić pozę, w przeciwnym razie wszystkie selfie z różnych miejsc świata będą wyglądały praktycznie identycznie.

  • Spróbuj zrobić zdjęcie z profilu. Nie musisz całkiem obracać głowy, a tylko delikatnie ją przechylić. Odpowiednie ujęcie pomoże ukryć wszystkie niedoskonałości i sprawi, że twarz będzie wydawać się symetryczna.
  • Nie przechylaj głowy zbyt mocno w dół – to wizualnie powiększy twoje czoło.
  • Fotografuj nie tylko twarz, ale również ręce. Możesz podpierać nimi brodę, podtrzymywać włosy lub dotykać policzków.
  • Uśmiechaj się do zdjęcia, przy czym pamiętaj, że powinien być to szczery uśmiech. Wzrok potrafi zdradzić, że ktoś tak naprawdę się nie cieszy, tylko udaje radość.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN