Jak wygląda aplikacja tamponu? Najprostszy sposób krok po kroku

Tampon - jak założyć
Fot. Getty Images/Peopleimages
Wiele kobiet staje przed pytaniem: lepiej stosować podpaski czy tampony? Tampony, mimo wygody stosowania, powodują niepewność. Zwłaszcza w przypadku młodych dziewczyn nie zawsze oczywiste jest to, jak właściwie założyć tampon. Jednak po kilku próbach aplikacja okazuje się bardzo prosta. Jak zatem wygląda aplikacja tamponu? Oto instrukcja krok po kroku.

Zobacz też: Guzek na wardze sromowej. Co oznaczają bolesne guzki na sromie? >>>

Tampony to zdecydowanie wygodniejsza alternatywa dla podpasek, dzięki czemu od wielu lat cieszą się one ogromną popularnością. Wbrew niektórym opiniom tampony mogą być z powodzeniem stosowane przez młode dziewczyny już od pierwszej miesiączki. Są chętnie wybierane zwłaszcza przez osoby aktywne fizyczne, korzystające z basenu, przebywające na urlopie. Odpowiednio zaaplikowane tampony dodają pewności i zapewniają wygodę. Rodzaj tamponów dobiera się w zależności od predyspozycji kobiety – wieku, budowy ciała, obfitości krwawienia. Bardzo istotną kwestią, o której trzeba pamiętać, jest to, że tampon powinien być regularnie zmieniany (mniej więcej co 3 godziny). Jak zatem najlepiej założyć tampon?

Zobacz też: Bolesne miesiączki - przyczyny, leczenie i sposoby na bolesne miesiączki >>>

Jak założyć tampon?

Wbrew pozorom aplikacja tamponu nie jest trudną rzeczą, niemniej jednak wymaga wprawy. To, jak należy używać tamponów , dla niektórych kobiet jest kwestią oczywistą od samego początku, inne muszą natomiast wypracować swoje sposoby. Najtrudniejsza i najbardziej problematyczna może okazać się aplikacja tamponów przez młode dziewczyny i dziewice. Jednak dzięki praktyce oraz doborowi odpowiedniego rozmiaru i rodzaju tamponu wiele kobiet pozbywa się wątpliwości, jak zakładać tampon .

Jak zaaplikować tampon? Instrukcja krok po kroku

Mimo że ostatecznie zakładanie tamponu okazuje się prostą czynnością, warto, choćby na początku, korzystać z instrukcji. Jak zatem właściwie zaaplikować tampon?

  • Przed aplikacją tamponu należy dokładnie umyć ręce.
    • Warto jest się uspokoić, rozluźnić oraz przybrać najwygodniejszą pozycję. Dobrą pozycją do aplikacji tamponu jest kucanie.
      • Następnym krokiem jest pozbycie się folii ochronnej zabezpieczającej tampon.
        • Należy chwycić tampon za pomocą palca wskazującego i kciuka – sznurek powinien swobodnie zwisać.
          • Drugą, wolną ręką należy rozchylić wargi sromowe, a następnie przy użyciu palca wskazującego wsunąć delikatnym ruchem tampon do pochwy. Tampon powinien być skierowany do góry, nieco do tyłu.
            • Jeśli odczuwa się dyskomfort (tampon nie powinien być w ogóle wyczuwalny), należy zmienić kąt ułożenia tamponu.
              • Sznurek tamponu powinien pozostać na zewnątrz, swobodnie zwisając w dół. Dzięki niemu wymiana tamponu jest szybka i wygodna.
                • Nie należy zapominać o regularnej wymianie zaaplikowanego tamponu (mniej więcej co 3 godziny). Zbyt długie przetrzymywanie tamponu może powodować nieprzyjemne skutki uboczne, o czym w dalszej części artykułu.

                  Jak włożyć tampon po raz pierwszy?

                  Wiele młodych dziewczyn zastanawia się, jak właściwie należy włożyć tampon po raz pierwszy . O doborze odpowiedniego rodzaju tamponu decydują zawsze predyspozycje kobiety – wiek, budowa ciała, charakterystyka menstruacji. Młode dziewczyny, przy pierwszych miesiączkach oraz przed pierwszym stosunkiem, powinny sięgać po najmniejsze rozmiary tamponów. Wybór tamponu w późniejszym wieku należy uzależnić od obfitości krwawienia.

                  Zobacz też: Jak golić okolice bikini, żeby uniknąć podrażnień i nieestetycznych krostek? >>>

                  Aplikacja tamponu a kwestia bezpieczeństwa. Czy tampony mogą być szkodliwe?

                  Kwestia, jak założyć tampon, schodzi na drugi plan w obliczu dyskusji o bezpieczeństwie tamponów. Czy są one szkodliwe? Najważniejszym argumentem przeciwników stosowania tamponów jest ryzyko zachorowania na TSS, czyli toksyczne zakażenie krwi. Powodem pojawiania się TSS jest fakt bielenia tamponów chlorem, w trakcie którego dochodzi do kontaktu tamponu z licznymi związkami chemicznymi. Kiedy tampon ma przez długi czas styczność z błoną śluzową, może to doprowadzić do przeniknięcia substancji toksycznych do organizmu. Pierwszymi objawami mogącymi świadczyć o TSS są bóle mięśniowe, nudności, bóle brzucha, osłabienie, gorączka, zawroty głowy. Nie należy bagatelizować tych symptomów, gdyż w wyniku TSS może dojść do upośledzenia układów i narządów organizmu, co z kolei może doprowadzić do utraty życia. Kolejnym argumentem przeciwników jest to, że aplikacja tamponu może skutkować wysychaniem błon śluzowych pochwy. Aby temu zapobiec, należy często wymieniać tampon. Bezpiecznym rozwiązaniem jest także korzystanie z coraz bardziej popularnych tamponów ekologicznych. Nie są one bielone chlorem i posiadają certyfikat Allergy Certified.

                  Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

                  podziel się:

                  Pozostałe wiadomości