Porady

Jak wywabić zapach papierosów? Czy to w ogóle możliwe?

Porady

Autor:
Teofila
Siewko
Papierosy

Nieprzyjemny zapach po papierosach bywa trudny do wywietrzenia. Dużo większym problemem jest pozbycie się go z mieszkania po wielu latach palenia wewnątrz. Sprawdź, w jaki sposób możesz to zrobić domowymi sposobami. 

Jak pozbyć się zapachu papierosów z pokoju i mebli

Dym papierosowy osiada na wszystkich powierzchniach. Wie to każdy, kto nie paląc, chociaż raz przebywał w towarzystwie palaczy. Po takim spotkaniu nawet włosy potrafią nieprzyjemnie pachnieć. O ile te, jak i ubrania, można szybko wymyć i pozbyć się odoru, to wywabienie go z mebli czy ścian bywa już kłopotliwe.

Porządki domowe

Wiosenne mycie okien
Wiosenne mycie okienDzień Dobry TVN
wideo 2/7

Szczególnie ważne jest wietrzenie pomieszczeń, w których się pali. Dzięki temu dym, zamiast osadzać się na meblach, będzie wywiewany przez naturalny ruch powietrza. Kolejnym sposobem na uniknięcie wnikania brzydkiego zapachu jest częste przemywanie mebli i ścieranie kurzy. W ten sposób odór się nie kumuluje.

Jak wywabić zapach papierosów ze ścian

Wywabienie brzydkiego zapachu ze ścian jest trudne. W większość przypadków przyczyną jest powierzchnia, której nie powinno się moczyć. Jeżeli mamy taką sytuację, warto sięgnąć po specjalne preparaty do wywabiania odoru.

Można spróbować domowych sposobów - rozcieńczonego octu lub roztworu z sody oczyszczonej. W pierwszym przypadku należy do 250 ml wody dodać 2 łyżki octu. Całość zamieszać i spryskiwać tym ściany, szyby oraz meble, jeśli zaśmiardły. Następnie poczekać kilka minut, a następnie zetrzeć wilgotną, czystą szmatką.

Przy sposobie z sodą oczyszczoną stosuje się podobną technikę - do 250 ml dodajemy 2-4 łyżek sody i rozpuszczamy. Taka substancja będzie bardziej żrąca, zatem należy uważać, aby nie zostawić jej za długo, gdyż może odbarwić meble, ściany czy tapety.

Niwelowanie zapachu papierosów

Ważnym sposobem jest również zapobieganie osadzaniu się brzydkiego zapachu. W tym celu warto stosować różnego rodzaju metody na niwelowanie zapachu jeszcze podczas palenia:

  • wsypać fusy po kawie do miseczek i rozstawić po pomieszczeniu - wchłaniają one nieprzyjemne zapachy, a do tego same pachną całkiem przyjemnie,
  • przygotować domowe pochłaniacze wilgoci, które jednocześnie będa pochłaniać wilgoć,
  • wystawienie sody oczyszczonej na spodkach - sprawdzi się równie dobrze co kawa i zniweluje nieco nieprzyjemne zapachy już podczas palenia.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło zdjęcia głównego: seksan Mongkhonkhamsao/Getty Images

Pozostałe wiadomości