Porady

Jak uchronić się przed owadami? Oto niezawodne sposoby ekspertki

Porady

Sezon sprzyja wyjazdom na łono natury. Niestety miłośnicy wypoczynku nad jeziorem oraz na terenach zalesionych są narażeni na ukąszenia komarów, kleszczy i innych owadów. Jak się przed nimi uchronić? O to zapytaliśmy Ewę Sady z Samodzielnego Zakładu Entomologii Stosowanej SGGW. Natomiast prof. biologii Stanisław Czachorowski przekonywał, że owady wcale nie są takie złe.

Wielu z nas wyjeżdżając na działkę czy urlop nad jeziorem narzeka na komary, które mogą uprzykrzać życie. Choć są i tacy, do których te owady wcale tak ochoczo nie lgną. Ewa Sady z Samodzielnego Zakładu Entomologii Stosowanej SGGW podkreśliła, że to bardzo indywidualna kwestia. Natomiast są trzy czynniki, które zwabiają do nas krwiopijców:

  • wydychany przez nas dwutlenek węgla;
  • temperatura naszego ciała;
  • indywidualny zapach.

Choć temperatury naszego ciała nie obniżymy, oddychać też nie przestaniemy, to możemy skupić się na trzecim czynniku i zakryć się przed krwiopijcami.

- Każdy z nas pachnie inaczej, ale substancje repelentne (czyli odstraszające) mają za zadanie nas zamaskować - wyjaśniała ekspertka w Dzień Dobry TVN.

Jak wybrać odpowiedni preparat na owady?

Specjalistka poleciła, by środek przede wszystkim dopasować do:

  • wieku;
  • aktywności;
  • zapachu.

Każdy z nas musi go zatem indywidualnie dobrać. Oprócz preparatu, gdy spędzamy czas na tarasie, poradziła, by postawić świece zapachowe, które odstraszają owady .

- Gdy mamy bezwietrzną pogodę, oczywiście to się sprawdza. Tylko musimy pamiętać, by w odpowiedniej odległości je ustawić i w odpowiedniej liczbie. Mamy też takie wynalazki jak lampy owadobójcze rażące . Ciekawe rozwiązanie. To przywabia, więc też odstawiamy w odpowiedniej odległości, żebyśmy nie słyszeli tego charakterystycznego bzyczenie w momencie, gdy owad wpadł – tłumaczyła nasza rozmówczyni.

Niektórzy wolą bardziej naturalne rozwiązania i decydują się, np. na olejki eteryczne . Jak ostrzegła specjalistka, mają one działania alergenne, więc lepiej ich unikać. Z kolei z pewnością dobrym rozwiązaniem będzie zasadzenie na tarasie lub balkonie kwiatów takich jak: złocień dalmatyński, lawenda i komarzyca, które odstraszają owady.

Stanisław Czachorowski - profesor z genem artysty

Stanisław Czachorowski, profesor biologii, w przeciwieństwie do działkowiczów i urlopowiczów śmiało przygląda się owadom. Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych wykładowców w Olsztynie. Sympatię studentów zaskarbił sobie bardzo ciekawymi sposobami przekazywania wiedzy. W jego opowieściach wszystkie owady mają w sobie coś pięknego . Ten fakt postanowił wykorzystać i zaczął je malować.

- To nie jest zwykłe malowanie butelek. Jest to arteterapia, podczas której odpoczywam. Pomaga to w przeciwdziałaniu wypaleniu zawodowemu. Tak jak każde hobby, odskocznia od pracy - wyjaśnił prof. Czachorowski.

To tylko jedna strona medalu, a co kryje się za drugą? Dlaczego profesor ozdabia butelki i dachówki? Zobacz materiał wideo:

Zobacz także:

Horoskop na środę. Jak całkowite zaćmienie Księżyca wpłynie na poszczególne znaki zodiaku?

Młode rolniczki podbijają Instagram. "Kobiety potrafią i chcą działać w strefie rolniczej. Nie boją się ciężkiej pracy"

Szparagi - z czym podawać? Jak gotować, a jak nie?

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz Player.pl.

Autor: Dominika Czerniszewska

Reporter: Aleksandra Rogowska-Lichnerowicz

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości