Porady

Jak szybko wyczyścić i wyprasować męską koszulę? Poznaj rady specjalistek. "Mamy na to domowe sposoby"

Porady

Męskie koszule sprawiają niejednokrotnie znaczne kłopoty przy prasowaniu. Sztuką jest zrobić to w taki sposób, by na tkaninie nie było żadnego zagięcia ani plamy. Jak wykonać to skutecznie i szybko? W Dzień Dobry TVN opowiedziały o tym: mistrzyni świata w prasowaniu, Magdalena Syrojeszko oraz ekspert w dziedzinie pralnictwa, Ewa Michalewicz.

Jak szybko wyprasować koszulę?

Mistrzostwa świata w prasowaniu odbywały się podczas targów tekstylnych w Warszawie. Magdalena Syrojeszko wzięła w nich udział i udowodniła, że jest w stanie uprasować koszulę w 2 minuty i 15 sekund . Ma praktykę od 15 lat, ponieważ tyle czasu pracuje w pralni. W Dzień Dobry TVN doradziła, że najlepiej prasowanie koszuli zacząć od kołnierzyka. Co dalej?

- Później idziemy w karczek, przechodzimy do rękawów. Potem tył, jeden boczek, drugi boczek i koszula jest wyprasowana - opowiadała Magdalena Syrojeszko.

Ekspertka podzieliła się z widzami swoją specjalistyczną wiedzą. Podpowiedziała, by koszulę prasować zawsze na prawej stronie, natomiast tiul, poliester oraz spodnie w kant przez ścierkę (żeby nie wyświecić materiału).

Jak skutecznie pozbyć się plam?

W naszym programie ekspertka w dziedzinie pralnictwa poruszyła także problem żółtych odbarwień na kołnierzyku i pod pachami, które pojawiają się na koszulach z biegiem czasu.

- Mamy na to domowe sposoby. Pomogą takie proste składniki, które mamy w kuchni, czyli soda oczyszczona i cytryna. Możemy sobie zrobić roztwór sody oczyszczonej. (...) Mieszamy 4 łyżeczki sody ze szklaneczką wody, robimy ten roztwór i go nakładamy szczoteczką na plamę. Delikatnie. Nie możemy tego też zacierać strasznie mocno, ponieważ uszkodzimy włókna danej tkaniny. Jak to już zrobimy, odkładamy taką rzecz na 1,5 h, a później pierzemy - radziła w naszym programie Ewa Michalewicz.

Dodała, że najważniejsze jest, by działać szybko i podkreśliła: "Jeżeli zobaczymy żółtą plamę, wypierzemy koszulę i nie użyjemy sody, to przy drugim razie raczej nam to nie zejdzie". Podpowiedziała również, że na ślady krwi najlepsza jest woda utleniona, na smugi z czerwonego wina - zimna woda, natomiast na podkład i szminkę na ubraniach pomoże płyn micelarny . Plamy tłuste oraz kolorowe najlepiej natrzeć roztworem z sody, bądź zaprać je płynem do naczyń.

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Autor: Sabina Zięba

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości