Porady

Jak się pozbyć myszy z domu domowymi sposobami? Sprawdź, jak to zrobić

Porady

Autor:
Teofila
Siewko
Mysz w domu

Jesienią część zwierząt lubi przenosić się do ludzkich domostw, w tym właśnie myszy. Mogą być one problematycznymi współlokatorami. Zatem co zrobić, aby uniknąć takiego niechcianego gościa? Poznaj domowe i humanitarne sposoby na pozbycie się myszy z domu.

Po czym poznać, że ma się myszy w mieszkaniu?

Zanim w ogóle zaczniemy odstraszać myszy z domu, warto sprawdzić, czy w ogóle postanowiły się one do nas wprowadzić. Na większe ryzyko niechcianych gości narażenie są właściciele domów, nie tylko na wsi, ale również w miastach, a także posiadacze różnorodnych domków letniskowych, altanek w ogródkach działkowych i tym podobnych. Mieszkańcy bloków raczej nie powinni kłopotać się z lokatorami na gapę.

Porządki domowe

Wiosenne mycie okien
Wiosenne mycie okienDzień Dobry TVN
wideo 2/7

Pierwszym sygnałem, który powinien zwrócić naszą uwagę, są odchody. Myszy zostawiają po sobie czarne lub brązowe nieczystości, które kształtem przypominają ziarenka ryżu. Najwięcej możemy znaleźć przy gnieździe myszy. Tam też znajdziemy różnorodne odpady, dzięki którym moszczą sobie miejsce w naszym mieszkaniu.

Myszy lubią też nadgryzać rzeczy - stąd możemy znaleźć w domu nadgryzione przede wszystkim gazety, kartony, drewniane i woskowe elementy, a czasem nawet mydło. Gryzonie te są w stanie nadgryźć niemal wszystko - od papieru po mydło, materac, czy nawet kabel. Dlatego jeśli zauważymy charakterystycznie uszkodzone sprzęty, to może być znak, że w naszym domu zamieszkały myszy.

Domowe sposoby na pozbycie się myszy z domu

Część osób na takich niechcianych lokatorów stosuje łapki, jednak warto rozważyć nieco mniej brutalne sposoby wyproszenia gryzoni z naszego mieszkania. W jaki sposób to zrobić?

Olejki i zioła, które odstraszą myszy z domu

Myszy nie przepadają za konkretnymi zapachami i roślinami. Rozłożenie suszonych lub świeżych ziół, zwłaszcza w okolicach gniazda, może skutecznie wypłoszyć te zwierzęta.

W domu warto rozłożyć takie rośliny, jak:

  • miętę,
  • lawendę,
  • dziki rumianek,
  • wrotycz,
  • oleander,
  • liście pomidorów

Dodatkowo rośliny te (rumianek, miętę, lawendę czy wrotycz) można posadzić w ogrodzie, dzięki czemu myszy nie będą tak chętnie nas odwiedzać.

Domowy spray na gryzonie

Można także przygotować specjalny spray na myszy, który pozwoli skutecznie odstraszyć te szkodniki. Do buteleczki z dyfuzorem należy wlać ocet, a do niego dodać kilka kropelek olejku eterycznego o zapachu lawendy, mięty lub rumianku. Taką mieszankę trzeba dokładnie wymieszać, aby oleje połączyły się z octem, a następnie spryskać miejsca, w których zauważyliśmy bytowanie gryzoni. Dzięki olejkom zapachowym wzmocnimy odstraszające działanie octu. 

Uszczelnienie domu

Jesienią, kiedy różnego rodzaju niechciani lokatorzy chcą wprowadzić się do nas do mieszkania, warto zadbać o właściwe uszczelnienie domu. Mowa tutaj o zabezpieczeniu wszelkich otworów, którymi gryzonie mogłyby się dostać do środka. Można to zrobić za pomocą siatek zabezpieczających lub gąbki czy styropianu. Dwa ostatnie sposoby dodatkowo mogą wspomóc przed uciekaniem ciepła z domu. 

Należy jednak pamiętać, aby wszelkie szyby wentylacyjne zabezpieczać jedynie siatką, aby nie utrudnić niezbędnego przepływu powietrza i wentylacji.

Prywatni ochroniarze w walce z myszami w domu - koty

No i ostatecznie ciężko nie wspomnieć o naturalnym wrogu myszy, jakim są koty. Już sam zapach tego pupila może skutecznie odstraszyć gryzonie przed wprowadzeniem się do naszego mieszkania. Zatem nawet jeśli nasz kot jest typowym, rozpieszczonym mieszczuchem, który na myszy nie umie polować, to spełni swoje zadanie. Jeśli zatem mamy możliwości, można zastanowić się nad adopcją takiego prywatnego ochroniarza domowej spiżarki. 

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło zdjęcia głównego: Holger Langmaier / EyeEm/Getty Images

Pozostałe wiadomości