Porady

Jak sensownie wyposażyć spiżarkę? Pomoże ci w tym zasada "trzech sztuk"

Porady

Autor:
Aleksandra
Matczuk
Jak sensownie wyposażyć spiżarkę?
Jak sensownie wyposażyć spiżarkę? Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Przygotowując zimowe zapasy, należy przede wszystkim kierować się umiarem. Ważny jest także sposób, w jaki przechowujemy zakupione produkty. Jak sensownie wyposażyć spiżarkę? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała kucharka i edukatorka ekologiczna Jagna Niedzielska.

Jak przygotować zimowe zapasy?

Coraz więcej Polaków decyduje się na przygotowanie zimowych zapasów. Ceny cały czas rosną, a niektóre produkty błyskawicznie znikają z półek. Wynika to z faktu, że poddajmy się panice i wykupujemy dostępne towary. Jak nie wpaść w zakupowy szał? Warto przemyśleć, czego tak naprawdę nam potrzeba i wybrać optymalną ilość tych produktów.

W jaki sposób kupować, by później nie żałować? Według Jagny Niedzielskiej jest kilka zasad, których powinniśmy się trzymać. - Przede wszystkim zwróćmy uwagę na to, żeby nasze produkty były różnorodne - wyjaśnia ekspertka w studiu Dzień Dobry TVN. - Produkty, które kupujemy, powinny mieć wysoką gęstość odżywczą, kaloryczność, tak jak np. pestki, ziarna i orzechy, no i też długą trwałość - dodaje.

Jak sensownie zaopatrzyć spiżarnię?

Kucharka poleca również stosować się do zasady "trzech produktów". Na czym polega?

- Kupujemy trzy produkty tego samego rodzaju. Jeden z nich jest na wykorzystanie już teraz, a dwa produkty na zaś - zaznacza Jagna Niedzielska. - Zapasy możemy robić po trochu np. wykorzystując promocje - radzi.

Bardzo ważny jest także sposób przechowywania zapasów. Jak tłumaczy edukatorka ekologiczna, powinny być one umieszczone w miejscu, w którym nie ma wysokiej wilgotności, czy temperatury. W spiżarce warto trzymać m.in. zboża.

- Przechowujemy je w szklanym słoiku, a opakowaniu próżniowym mogą wytrzymać nawet do 8 lat - zaznacza.

Na twojej liście powinny znaleźć się także warzywa. - Powinny być kiszone, mogą być w puszce np. pomidory (...), jeżeli puszka jest zardzewiała lub nabrzmiała to może być znak, że jest zepsuta - ostrzega ekspertka. Specjalistka radzi, by uważnie czytać ich skład. - Im krótszy, tym lepszy - dodaje.

Produkty garmażeryjne, mięsne bezpiecznie przechowamy do około trzech miesięcy. - Im bardziej chude mięso, tym może dłużej leżakować w zamrażalniku np. chuda wołowina nawet do 9 miesięcy, natomiast mięso mielone już tylko do 3 - podsumowuje kucharka.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Aleksandra Matczuk

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Grochocki / East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości