Porady

Domowe sposoby na rozbicie szpilek

Porady

Autor:
Adrian
Adamczyk
Kobieta w szpilkach

Szpilki to buty, które poprawiają wygląd każdej kobiety. Jest to jednak bardzo często niewygodny rodzaj obuwia, bez względu na wysokość obcasa. Nowe szpilki mogą powodować powstawanie bolesnych pęcherzy i ran. Najczęściej pojawiają się otarcia z tyłu pięty lub w okolicach palców. Kobiety, które zastanawiają się, jak np. przed sylwestrem czy świętami rozbić szpilki w palcach, powinny spróbować jednego z prostych domowych sposobów.

Obtarte przez niewygodne buty stopy to doskonale znany wszystkim ból. Otarcia powstają nie tylko wtedy, kiedy rozmiar buta jest za mały, ale również, kiedy materiał nowych butów jest sztywny i mocno naciska na skórę. Najczęściej po jednym czy dwóch założeniach tworzywo, a zwłaszcza skóra naturalna, powinno zmięknąć i dopasować się do stopy. Czasami jednak do tego nie dochodzi i buty boleśnie ocierają za każdym założeniem. Otarcia na stopach są o tyle skomplikowane, że trudno odizolować je od nacisku materiałów i skóra cały czas jest dalej podrażniana. Zamiast narażać się na cierpienie warto spróbować jednego z kilku sposobów na rozbicie szpilek. Należy jednak pamiętać, że stosowanie różnych metod rozbijania butów może pozbawić nas prawa do reklamowania obuwia.

Jak rozbić szpilki w domu?

Najbardziej znanym sposobem rozbicia niewygodnych szpilek w domu jest próba rozchodzenia ich. Metoda ta może jednak skutkować powstawaniem pęcherzy i otarć, dlatego należy robić to ostrożnie. Najlepiej rozchodzić buty w domu, zanim zajdzie konieczność wyjścia w nich na zewnątrz czy na imprezę. Jeśli mamy już na stopach otarcia powstałe w wyniku noszenia butów, należy zabezpieczyć je plastrami z opatrunkiem, a przed samym rozchodzeniem założyć grube skarpetki. Inną metodą na rozbicie szpilek wykonanych z naturalnej skóry jest użycie alkoholu – należy wetrzeć odrobinę alkoholu w wewnętrzną stronę butów i założyć je. Jest to ryzykowna metoda, ponieważ może rozpuścić barwnik, którym farbowane są buty, przez co mogą powstać jasne odbarwienia.

Kolejnym sposobem na zmiękczenie twardej skóry, z której zrobione są buty, jest umieszczenie ich nad garnkiem z wrzącą wodą. Para wodna i wilgoć zmiękczają skórzane buty, należy je wówczas założyć i pochodzić w nich w domu. Można również delikatnie rozbić buty młotkiem bądź tłuczkiem do mięsa lub ziemniaków, zwłaszcza kiedy buty obcierają tył pięty. Należy jednak uważać, żeby nie porysować powierzchni butów. Można również spróbować umieścić wewnątrz butów woreczek z wodą, a następnie włożyć je do zamrażarki. Woda pod wpływem temperatury zamarznie i zwiększy swoją objętość, co spowoduje rozpychanie butów od środka. Nie należy stosować tej metody, jeśli zastanawiasz się, jak rozbijać szpilki lakierki.

Buty lakierowane źle znoszą niskie temperatury. Jeśli zakupione buty są niewygodne, warto obejrzeć także włożoną w nie wkładkę – można wymienić ją na cieńszą, dzięki czemu stopa będzie miała wewnątrz więcej miejsca. Próbując domowych metod rozbicia szpilek, warto pamiętać, że ich stosowanie może pozbawić nas prawa do reklamowania obuwia zgodnie z kartą gwarancji. Proponowane metody to duża ingerencja w fabrycznie wyprodukowany but, dlatego producent i pośrednik mogą odrzucić naszą prośbę o wymianę butów. Największe szanse na rozbicie butów i ich dopasowanie się do stopy dotyczą butów wykonanych z naturalnej skóry licowej czy zamszu. Tworzywa te szybko miękną i dostosowują się do kształtu stopy. Buty wykonane ze sztucznych tworzyw często nie zmieniają swoich właściwości, dlatego wybierając buty w sklepie, warto sprawdzić twardość tworzywa, z którego wykonane są zapiętki. Jeśli tylna krawędź buta nie ugina się pod naciskiem palców, jest duże prawdopodobieństwo, że buty będą obcierały skórę tuż nad piętą.

Zobacz wideo: Jak odnowić buty?

Rady jak odnowić buty
Rady jak odnowić buty Jak odnowić buty? Oto 3 rady

Jak rozbić szpilki profesjonalnymi środkami?

Chcąc rozciągnąć buty ze skóry, warto również zapoznać się z ofertą gotowych preparatów dostępnych w sklepach obuwniczych. Należy zwrócić uwagę na dobór środka do typu skóry, z której wykonane są buty. Niewygodne szpilki można również oddać profesjonalistom, którzy zajmują się tego typu problemem. Powstaje coraz więcej salonów, które specjalizują się w dostosowywaniu butów do stopy, ale również większość szewców oferuje taką usługę.

But można powiększyć nawet o jeden rozmiar, jeśli nasączy się go odpowiednim preparatem i użyje szewskich prawideł. Warto powierzyć to zadanie specjalistom, zwłaszcza kiedy nie możemy już zwrócić obuwia, a domowe sposoby zawiodły.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: PeopleImages/Getty Images

Pozostałe wiadomości