Porady

Jak przeprosić drugą osobę, aby wybaczyła?

Porady

Autor:
Adrian
Adamczyk

Przepraszanie innych ludzi to sztuka, a słowo „przepraszam” powinno być wypowiadane w sposób szczery i bezinteresowny. Dlatego sposób, w jaki przepraszamy, powinien być dopasowany do konkretnej sytuacji oraz do osoby. Oczywiście prawdziwą sztuką jest nie tylko przepraszanie, ale także przyjmowanie przeprosin, czyli wybaczanie.

Niektórzy uważają, że przepraszanie to oznaka słabości, jednak w rzeczywistości wykształcenie zdolności szczerej rozmowy z drugą osobą i mówienia „przepraszam” jest rozwijające i poprawia naszą empatię. Jak przeprosić drugą osobę w sposób skuteczny i szczery? Podpowiadamy.

Jak przeprosić mężczyznę?

Mężczyźni zwykle oczekują szczerych słów wypowiedzianych prostolinijnie. Istotne jest oczywiście, za co przepraszamy i w jakiej sytuacji. Jak przeprosić faceta, aby wybaczył? Dobrze zastosować się do kilku porad:

  • lepiej przepraszać osobiście niż za pomocą rozmowy telefonicznej lub SMS-a,
  • mężczyzna na pewno ucieszy się, jeśli przyznamy mu rację,
  • możemy zakupić drobny podarunek dla mężczyzny, na przykład ulubione czekoladki, albo też samodzielnie coś przygotować, na przykład pyszny obiad lub ciasto,
  • należy szukać kompromisów i decydować się na coś, o czym mężczyzna zawsze marzył, na przykład wyjazd w Alpy lub do Malezji.

Jeżeli zastanawiamy się, jak przeprosić męża albo chłopaka, z którym jesteśmy już wiele lat, to zwykle wystarcza samo powiedzenie "przepraszam" i przytulenie. Oczywiście w długoletnich związkach partnerzy lub małżonkowie znają się bardzo dobrze i wiedzą, co działa na drugą osobę. W przypadku nowych znajomości należy próbować i szukać "złotego środka".

Jak przeprosić kobietę?

Bardzo często na forach internetowych pojawiają się następujące pytania: "Jak przeprosić żonę?", "Jak przeprosić dziewczynę?". Zwykle odpowiedzi w Internecie niewiele mogą pomóc, ponieważ najważniejsza jest znajomość ukochanej i tego, co na nią działa. Dla kobiet bardzo ważne jest okazanie skruchy i szczere postępowanie, a także wyrażenie uczuć w trakcie przeprosin. Przede wszystkim bardzo dobrym pomysłem jest zakup drobnego upominku, kwiatów lub wyjście na romantyczną kolację. To działa jednak tylko wtedy, jeżeli kobieta odbiera telefony lub chce się z nami spotkać. W innym wypadku należy nalegać na osobiste spotkanie. Kobiety lubią być obdarowywane prezentami i komplementami, dlatego warto zdecydować się na zakup czegoś, co lubi żona lub dziewczyna. Tak naprawdę na pytanie "jak przeprosić kobietę, żeby wybaczyła"? Odpowiedź jest prosta: przyznanie racji i drobny upominek. Mężczyzna może wybrać się do jednej z perfumerii lub sklepów kosmetycznych i zakupić zestaw prezentowy. Dobrym pomysłem jest także wyjście do kwiaciarni i obdarowanie ukochanej pięknym bukietem.

Jakie kwiaty na przeprosiny kupić?

Decydując się na zakup kwiatów na przeprosiny, najlepiej zdecydujmy się na bukiet, a nie na pojedynczy kwiat. Zdecydowanie wygląda on okazalej i jest dowodem uczuć. Panowie najczęściej wybierają róże, ale bardzo ładnie prezentują się także gerbery i kwiaty polne. Możemy kupić także kwiatka w doniczce, na przykład storczyka, który będzie przypominał partnerom o kłótni. Jeżeli żona lub dziewczyna ma swój ulubiony gatunek kwiatów, to zdecydujmy się na ten konkretny, bez eksperymentów. Bardzo eleganckim pomysłem jest stworzenie kosza kwiatowego. Jeżeli kobieta nie chce się spotkać osobiście, w ostateczności możemy wysłać gońca z bukietem kwiatów oraz z kartką, w której napiszemy piękne przeprosiny.

Jak przeprosić przyjaciółkę lub przyjaciela?

Przede wszystkim najlepiej jest się umówić na kawę lub na obiad. Nawet jeżeli bliska osoba nie chce się spotkać, należy poczekać i dać jej czas. Po pewnym okresie, należy znowu przypomnieć się drugiej osobie i postarać się o wspólne spotkanie. Jeśli przyjaciel nie chce dać się przeprosić, może to świadczyć o tym, że nasza więź nie była zbyt silna. Jednak jeżeli nam wybaczy, dobrze zaprosić go do kina lub na kawę i spędzić przyjemnie czas.

Najważniejsze zasady przepraszania

Sposobów na to, jak kogoś przeprosić, jest bardzo dużo, jednak zdaniem psychologów istnieje kilka najważniejszych zasad związanych z przepraszaniem:

  • mówienie przepraszam bez słowa "ale", ponieważ w ten sposób zaprzeczamy swojej wypowiedzi; lepiej zakończyć zdanie, zanim wypowie się "ale",
  • przepraszamy za własne działania,
  • nie należy zaprzeczać emocjom swoim ani drugiej osoby,
  • przeprosiny nie powinny prowadzić do kolejnej kłótni lub ustalenia, kto jest winny,
  • prawdziwe przeprosiny wiążą się ze zmianą zachowania.

Zobacz wideo: "Podczas kłótni z mężem wyrzuciła przez balkon pieniądze". To miało być prawie 200 tysięcy złotych

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Francesco Carta fotografo/Getty Images

Pozostałe wiadomości