Porady

Jak pobudzić apetyt u dzieci i dorosłych? Sposoby, które warto wypróbować

Porady

Autor:
Adrian
Adamczyk
Dziecko, które je

Osoby z zaburzeniami łaknienia, które nie wiedzą, jak zwiększyć apetyt, powinny udać się do specjalisty. Tego typu problemy często wynikają ze stosowania diety ubogiej w składniki odżywcze i nieregularnego spożywania posiłków.

Odpowiedzią na pytanie, jak pobudzić apetyt u dziecka, jest serwowanie mu estetycznie wyglądających dań. Ważna jest też rezygnacja ze słodyczy, które można bez problemu zastąpić owocami. Pozytywny wpływ na łaknienie mają również zioła, przyprawy i aktywność fizyczna.

Jak pobudzić apetyt? Najważniejsza zasada

Osoby, które borykają się z brakiem chęci na spożywanie codziennych posiłków, aby móc poznać odpowiedź na pytanie, jak zwiększyć apetyt, powinny zacząć od znalezienia przyczyn zaistniałej sytuacji. Nie zawsze niechęć do jedzenia wynika z choroby, często bywa skutkiem błędów żywieniowych.

Rodzice, którzy nie wiedzą, jak pobudzić apetyt u dziecka, powinni być świadomi tego, że sami mogą przyczyniać się do braku apetytu, np. zmuszając malucha do jedzenia. W przypadku dzieci brak apetytu bywa też sygnałem owsicy lub lambliozy, uczulenia na konkretne produkty spożywcze, anemii, zespołu złego wchłaniania czy infekcji dróg moczowych. Opiekunowie mają prawo nie wiedzieć, jak pobudzić apetyt u dziecka, jeśli cierpi ono na zaparcia nawykowe. U najmłodszych wynikają one z lęku przed bólem, który towarzyszy wypróżnianiu.

U dorosłych jedzących w pośpiechu, wybierających przetworzoną żywność przyczyną zaburzeń łaknienia bywa niedobór witamin i składników mineralnych w codziennej diecie. Na zmniejszenie apetytu wpływa deficyt witamin z grupy B oraz niedobór cynku. Dlatego dobrze jest raz na jakiś czas przeanalizować swoje nawyki żywieniowe i wprowadzić do nich niezbędne poprawki. Dorośli, którzy mimo prawidłowo zbilansowanej diety czują niechęć do jedzenia, i w dalszym ciągu nie wiedzą, jak zwiększyć u siebie apetyt, powinni udać się do lekarza specjalisty. Tego typu problemy bywają skutkiem wrzodów żołądka. O tym, jak poprawić apetyt, nierzadko zmuszeni są czytać również wszyscy ci, którzy prowadzą stresujący tryb życia. Stres prowadzi do nadmiernej produkcji hormonów hamujących perystaltykę jelit i intensyfikujących niechęć do jedzenia.

Jak zwiększyć apetyt u dorosłego?

Sposobem na zwiększenie apetytu jest korzystanie z leków pozwalających na przezwyciężenie niechęci do jedzenia. W ich skład wchodzą wyciągi roślinne. Odpowiedzią na pytanie, jak zwiększyć apetyt u dorosłego, jest też regularne spożywanie posiłków. Osoby zmagające się z zaburzeniami łaknienia powinny ustalić harmonogram, który pozwoli przyzwyczaić organizm do regularnego jedzenia. Doskonałym sposobem na poprawę apetytu są zioła, szczególnie dziurawiec, koper włoski, mniszek lekarski, krwawnik. Pobudzają one wydzielanie soków żołądkowych, czego konsekwencją jest rosnąca chęć na jedzenie. Wszyscy, którzy w dalszym ciągu nie wiedzą, jak pobudzić apetyt u dorosłych, powinni również zaopatrzyć się w kminek, imbir, cynamon, tymianek, kolendrę, bazylię, łaknienie rośnie również dzięki czosnkowi, cebuli, szczypiorku. Naukowcy wykazali, że do artykułów spożywczych będących lekarstwem na zanik łaknienia zaliczyć należy soki owocowe będące źródłem kwasów owocowych powodujących, że szybciej odczuwa się głód.

Aby czuć przyjemność ze spożywania jedzenia, należy zapewnić sobie w trakcie konsumpcji spokój. Nerwowa rozmowa ze współbiesiadnikiem może skutecznie zabić apetyt. Ponadto, aby móc cieszyć się prawidłowym łaknieniem, warto postawić na urozmaiconą dietę. Nuda jest jednym z podstawowych wrogów prawidłowego żywienia. Dlatego warto od czasu do czasu sięgnąć po książkę kucharską z dotąd niezrealizowanymi przepisami.

Jak poprawić apetyt u dziecka?

Tak samo jak w przypadku dorosłych, sposobem na regulację łaknienia u dzieci są suplementy diety. Ich wybór warto skonsultować z pediatrą. Są one dostępne w aptekach, mają postać tabletek lub syropu. Zawierają one pepsynę, witaminę C, wyciąg z aloesu. Ponadto rodzice, którzy nie wiedzą, jak poprawić apetyt u dziecka, powinni postawić na urozmaicone menu obfitujące w kolorowe potrawy. Poza tym warto zachęcać niejadka do samodzielnego jedzenia, nawet wtedy, gdy robi to bardzo wolno. Pozytywne efekty daje też wspólne przygotowywanie posiłków. Dzięki temu jedzenie przestaje być dla dziecka przykrym obowiązkiem, staje się za to zabawą.

Zarówno w przypadku dorosłych, jak i dzieci sposobem na brak apetytu jest ruch. Rodzice, którzy nie wiedzą, jak pobudzić apetyt u upartego 2-latka, powinni pozwolić mu wybiegać się. Długi spacer, gra w piłkę sprawią, że maluch będzie jadł zdecydowanie chętniej niż po kilku godzinach przed telewizorem. Pozytywnych efektów można oczekiwać po odstawieniu słodyczy, które jedzone w ramach przekąski zniechęcają do pożywnej zupy.

moje dziecko jest niejadkiem
moje dziecko jest niejadkiem Źródło: Dzień Dobry TVN

Zobacz także:

Chcesz odżywiać się zdrowo? Postaw na sezonowe owoce i warzywa. Które z nich warto wybierać w marcu?

Rozszerzanie diety niemowlaka - kiedy jest zalecane? Schemat karmienia niemowląt i wprowadzania różnych pokarmów

Smaczne i zdrowe dania z polskich składników. Pomysły dietetyka na cały dzień

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: E+

Pozostałe wiadomości